Lietuvoje

2018.05.15 15:14

Prezidentė: visa mūsų politikos sistema pažeista sandėrių politikos

LRT RADIJAS, LRT.lt2018.05.15 15:14

Tiesioginiai politiko ryšiai su verslu daro įtaką valstybės vystymuisi ir netgi gali tapti grėsme valstybės saugumui. Taip LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Anot jos, visa mūsų politinė sistema yra pažeista sandėrių politikos ir taisyti tokią situaciją turi visos politinės partijos.

Prezidentė atkreipia dėmesį – Konstitucijos 60-asis straipsnis labai aiškiai nurodo, kad Seimo nariai negali gauti kitokio atlyginimo, išskyrus už Seimo nario pareigas ir kūrybinę veiklą. Anot šalies vadovės, Seimo nario pareigos nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybės įstaigose ar organizacijose.

„Taip pat tai nesuderinama su darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse. Matome nemažai pavyzdžių, kai verslaujantys Seimo nariai, politikai kartais dangstosi tariamais sandoriais ar apgaulingomis schemomis. Pavyzdžiui, labai garbingo amžiaus mamomis, vaikais, giminaičiais ir pan.“, – tvirtina D. Grybauskaitė.

Jos teigimu, tokiu būdu Seimo nariai netiesiogiai verčiasi verslu: „Tokių, be jokios abejonės, yra ne tik valdančiųjų gretose. Galima rasti ir kitose partijose. Atkreipiu dėmesį – tai jau galimai prasilenkia su Konstitucija.“

D. Grybauskaitė priduria – Seimo nario, politiko tiesioginiai ryšiai su verslu kelia grėsmę nacionaliniam saugumui ir tampa nacionalinio saugumo iššūkiu: „Tiesioginis Seimo nario, politiko susiliejimas su verslu jau yra nacionalinė grėsmė, nacionalinio saugumo iššūkis. Tai labai aiškus iššūkis ir mūsų Konstitucinei sąrangai.“

Reaguodama į kritiką dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos paviešinimo, prezidentė tvirtina – Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimas vykdomas jau keletą mėnesių: „Kiek žinau ir esu informuota, tai tos pažymos [...] Saugumo komitetui buvo pateiktos gal prieš gerus du ar tris mėnesius. Viešai girdėjome Saugumo komiteto ir netgi premjero raginimus išviešinti kuo daugiau medžiagos. Kiek supratau, dabar dalį tos medžiagos žvalgybos institucijos ir teisėsauga sutiko išviešinti. Matyt, tai mes dabar ir skaitome viešoje erdvėje.“

D. Grybauskaitės nuomone, paviešinta medžiaga rodo, kad ryšiai tarp Lietuvos verslo ir politikų dažnai vystėsi neskaidriai, o verslas dažniausiai sau ieškojo naudos.

„Tiesioginis politikos susiliejimas su verslu daro įtaką valstybei vystymuisi. Galiu konstatuoti, kad taip pat ir skurdina mūsų žmones. Visa mūsų politikos sistema pažeista sandėrių politikos. Tai reikia skubiai taisyti. Tai yra visų politinių partijų atsakomybė, ne tik valdančiųkų, bet visų – tiek pozicijos, tiek opozicijos“, – akcentuoja prezidentė.

Šalies vadovė tvirtina besidžiaugianti, kad teisėsauga galiausiai tampa vis labiau įgalinta vykdyti savo tiesioginę pareigą ir gali ne tik stebėti įvykius, bet ir pažaboti korupciją.

„Labai tikiuosi, kad dabar vykstantis skausmingas apsivalymas atneš naudos visai mūsų visuomenei ir valstybės politinei sistemai bei atgrasys nuo panašių reiškinių ateityje. Žinoma, tai sudėtingas procesas, bet svarbus mūsų vystymosi etapas“, – sako D. Grybauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.