Naujienų srautas

Lietuvoje2018.05.15 15:22

G. Landsbergis: koks skirtumas, koks koncernas prieina prie politikų

BNS 2018.05.15 15:22

Visi verslo koncernai, kurie turi ambicijų politikoje, kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, teigia opozicinių konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. Tuo metu premjeras Saulius Skvernelis sako, kad verslus turi tiek Seimo valdančiųjų, tiek opozicijos parlamentarai.

„Koks skirtumas, koks koncernas prie kokių politikų prieina, ar tai būtų „MG Baltic“, ar „Agrokoncernas“, ar „Vičiūnai“, kurie, matyti, turi ambicijų politikoje. Tai yra verslas, kuris turi konkretų, aiškų lobistinį interesą, ir jeigu jis susikuria savo partiją, remia politikus, tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui. Lygiai tokia pati, kokia buvo „MG Baltic“ atveju“, – antradienį Seime žurnalistams sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis.

„Manau, kad reikia labai rimtai pasimokyti iš tų pamokų, kurios įvykusios, kurios tebevyksta dar, (vyksta – BNS) rezultatų skelbimas, ir priimti įstatymus, kurie ateityje užkardytų tokiems atvejams atsitikti“, – pridūrė jis.

Taip jis komentavo prezidentės Dalios Grybauskaitės raginimą versle dalyvaujančius valdančiuosius parlamentarus „labai rimtai pagalvoti“, ar likti Seime.

„Tas pats Ramūnas Karbauskis, kuris yra vieno didžiausio verslo institucijų pagrindinis akcininkas, nors formaliai jis akcijų valdymą yra perdavęs savo advokatui, bet visi suprantame, kad jis su akcininkais susitinka ir aptaria reikalus“, – teigė G. Landsbergis.

Anot jo, valdančiųjų balsavimas dėl situacijos žemės ūkyje parodys, ar iš tiesų turimi verslo interesai lemia reiškiant savo valią Seime.

„Jeigu jie užkardys to klausimo kėlimą Seime, manau, kad tai yra būtent įrodymas, kad tai yra politinė grupė, susijusi su verslu“, – teigė konservatorius. 

Netrukus po šio komentaro antradienį Seimas nusprendė, kad netirs situacijos žemės ūkyje. Dauguma parlamentarų pritarė Ekonomikos komiteto išvadai tyrimo nepradėti: už balsavo 53, prieš – 41, šeši parlamentarai susilaikė. 

Imtis žemės ūkio situacijos tyrimo reikalavo konservatoriai paaiškėjus, kad „valstiečių“ lyderiui R. Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ naudojosi politiko sūnų, sesers, brolio, tėvo valdoma žeme ir galbūt nepaiso tvarkos, kad vienas fizinis arba juridinis asmuo gali valdyti ne daugiau kaip 500 hektarų. 

Premjeras: verslus Seime turi tiek valdančiųjų, tiek opozicijos pusė

Premjeras S. Skvernelis sako, kad verslus turi tiek Seimo valdančiųjų, tiek opozicijos parlamentarai.

„Aš mąstau, kad tai liečia visus verslininkus, o Seime verslus turi tiek vienoj, tiek kitoj pusėj. (...) Pagrindinis dalykas – dalyvavimas versle ir dalyvavimas politikoje neįmanomas, jei tai pavyksta atskirti, viskas tvarkoj, jei ne, turi rinktis“, – antradienį žurnalistams Seime sakė premjeras.

S. Skvernelis, BNS nuotr.

Tačiau jis nesutiko, kad šešėlis dėl dalyvavimo versle krenta ant valdančiųjų, kaip minėjo šalies vadovė, ir rodė į opozicinių konservatorių lyderį G. Landsbergį, kurio sutuoktinė Austėja Landsbergienė turi privačių darželių ir mokyklų tinklą.

„Aš nedarau čia jokios išlygos, kodėl įvardijamas žemės ūkio sektorius, lygiai taip politikai, kurie yra stambių mokyklų ar darželių tinklo (savininkai – BNS), jiems turėtų būti taikoma tas pats. Tai irgi yra verslas, kuris yra labai pelningas“, – kalbėjo premjeras.

Prezidentė D. Grybauskaitė antradienį transliuotame interviu Žinių radijui teigė, kad kai kurie Seimo nariai vykdo verslą, o dalis jų tai daro užslėptai.

„Matome Seimo narius, kurie vykdo verslą ar atvirai, ar užslėptai, o tai jau yra galimai Konstitucijos pažeidimas“, – sakė šalies vadovė.

„Todėl manau, kad ši visa istorija taip pat tiesiogiai liečia ir dalį, kai kuriuos valdančiosios daugumos atstovus, kurie turi labai rimtai pagalvoti, ar likti Seime“ – pridūrė prezidentė.

Taip ji kalbėjo atsakydama į klausimą, ar dabartinė politinė situacija, kai Seime dominuojančios politinės jėgos vadovas yra verslo savininkas, leis parlamentui nubrėžti naujas taisykles mažinant nederamą verslo poveikį politikai.

Daugiausia vietų Seime turi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai, šiai partijai vadovauja „Agrokoncerno“ savininkas Ramūnas Karbauskis.

Pasak D. Grybauskaitės, šiuo metu yra susidariusi situacija, kai „verslas praktiškai tampa politine partija“.

Konstitucija numato, kad Seimo nario pareigos yra nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis, taip pat su darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse.

Pagal Seimo statutą, jeigu parlamentaras iki priesaikos neatsisako papildomo darbo, nutrūksta jo įgaliojimai parlamente.

Konstitucija numato, kad Seimo nario pareigos yra nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis, taip pat darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi