Lietuvoje

2018.05.14 11:43

Teismas: L. Baltrūnas intensyviai prižiūrimas bus mažiausiai dar du mėnesius

Pirmadienio rytą Vilniaus miesto apylinkės teisme nuspręstas baikerio Aivaro Kilkaus nužudymu įtariamo Lauryno Baltrūno likimas.

Posėdyje dėl kardomosios priemonės pratęsimo, prasidėjusiame kiek po 10 val., pasirodė ir pats L. Baltrūnas. Kadangi jis nėra suimtas, į teismą atvyko savarankiškai savo motociklu – rankose laikė motociklininko šalmą, buvo apsirengęs drabužiais su baikerių klubo „Vorai MC“ simbolika. L. Baltrūnas teisme elgėsi santūriai, ramiai, kalbėjo su advokatu, tačiau komentarų žiniasklaidai teikti nepanoro. Teismo posėdyje teisėjas išklausė prokuroro Mindaugo Jancevičiaus, L. Baltūrno advokato Rolando Tilindžio ir paties įtariamojo pozicijų.

Paprašė pratęsti kardomąją priemonę

Nors posėdis buvo uždaras, prokuroras M. Jancevičius dar praeitą savaitę DELFI sakė prašysiąs teismo pratęsti kardomąją priemonę L. Baltrūnui. Šiuo metu L. Baltrūnas yra intensyviai prižiūrimas teisėsaugos, jo buvimo vietą nuolat stebi speciali apykojė.

Baikeris iki šiol iš namų tegalėjo išeiti trims valandoms per dieną, jam buvo uždrausta kalbėtis su keliais asmenimis, lankytis kai kuriose vietose. Taip pat iš L. Baltrūno buvo paimti dokumentai, jis prasirašęs pasižadėjimą neišvykti. Teismas prokuroro prašymą pratęsti kardomąją priemonę trims mėnesiams patenkino tik iš dalies – L. Baltrūnas intensyviai prižiūrimas bus mažiausiai dar du mėnesius.

Prašė skirti švelnesnę kardomąją priemonę

Pasak įtariamojo advokato Rolando Tilindžio, šis nuosprendis bus skundžiamas. Prokuroro planus iškart po posėdžio patvirtino ir baikerio advokatas, tačiau su jais teigia nesutinkąs.

„Prokuroras prašo pratęsti kardomąją priemonę dar trims mėnesiams. Mes su tuo nesutinkame, nes žmogui kardomosiomis priemonėmis neturėtų taip būti suvaržomas visas gyvenimas ir buitis. Jis turėtų galimybę dirbti, o dabar, kada tris valandas gali išeiti iš namų, tai nei vaikus gali kur nors nuvežti, nei užsiimti individualia veikla, kam leidimą turi“, – sako R. Tilindis.

Anot jo, dabar paskirta kardomoji priemonė – intensyvi priežiūra – yra neteisinga. Advokatas sako, kad prokuroras norą pratęsti kardomąją priemonę motyvuoja tuo, kad niekas nepasikeitė – kaltinimai nužudymu vis dar yra. „Nors vėl, jeigu žiūrėti į Žmogaus teisių teismo sprendimus, tokia motyvacija nėra teisinga – turi būti kažkokie nauji duomenys. Negalima grįsti procesinės prievartos tais pačiais teiginiais“, – su prokuroro nuomone nesutinka R. Tilindis.

Apykojė „rodo pieno riebumą“

Pasak advokato, teismas iki šiol taikomą kardomąją priemonę (intensyvi priežiūra) paskyrė dėl to, kad tiesiog negalėjo paskirti suėmimo. Tačiau jis mano, kad paskirta priemonė, nors ir švelnesnė nei suėmimas, yra per griežta. „Manau, kad būtų (užtekę rašytinio pasižadėjimo neišvykti – DELFI). Mes tai ir sakome. Žmogui ir dokumentai paimti, ir rašytinis pasižadėjimas neišvykti, ir uždrausta bendrauti su tam tikrais asmenimis – priemonių yra pilna, pakankamai. O (paskirti – DELFI) pilną intensyvią priežiūrą, kada ir pati technika veikia netinkamai, yra panašu į kankinimai“, – aiškina R. Tilindis.

Jau praeitą savaitę rašėme, kad L. Baltrūnas patiria problemų dėl neva netinkamai veikiančios apykojės, kurią nuolat turi dėvėti. Pasak įtariamojo advokatų, ji suveikia ir tuomet, kai L. Baltrūnas būna savo namuose, dėl šios priežasties į jo namus ne kartą yra važiavę policijos pareigūnai. Taip pat erzina ir apykojės pypsėjimas, kada ji neturėtų to daryti. „Pareigūnai lekia, tikrina, žiūri – žmogus vietoje. O priemonė rodo kažką panašaus į pieno riebumą. Netvarka“, – sako R. Tilindis.