Lietuvoje

2018.05.14 15:01

Prezidentė su kandidatu į teisingumo ministrus aptarė reformas ir skaidrinimą

Giedrė Trapikaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2018.05.14 15:01

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, gavusi premjero teikimą, susitiko su kandidatu į teisingumo ministrus Elvinu Jankevičiumi ir aptarė svarbiausius Teisingumo ministerijos darbus ir prioritetus. Šalies vadovė sprendimą dėl ministro skyrimo, sakė D. Grybauskaitės patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė, priims artimiausiu metu.  

Šalies vadovė atkreipė dėmesį į būtinybę Teisingumo ministerijai ryžtingai spręsti įsisenėjusias problemas bausmių vykdymo sistemoje, rašoma pranešime spaudai.

Prezidentės teigimu, nuolat į viešumą iškylantys neskaidrių viešųjų pirkimų ar galimai korupcinių ryšių atvejai kalėjimų sistemoje rodo, kad joje susiformavo terpė, leidusi vešėti ydingai praktikai. Siekiant ją išgyvendinti, reikia sparčiau vykdyti pradėtas reformas ir užtikrinti, kad bausmių vykdymo sistemai skiriamos lėšos būtų valdomos skaidriai ir tikslingai. Nors laisvės atėmimo vietų modernizavimas vyksta daugiau nei 10 metų, tačiau atlikti tik pavieniai remontai, o esminių pokyčių nematyti.

Susitikimo metu taip pat kalbėta apie poreikį skaidrinti antstolių veiklą, užkertant kelią pelnytis sunkiai gyvenančių žmonių sąskaita. Šiuo metu net ir menkas sumas įsiskolinę žmonės dėl antstolių įkainių, dažnai keletą kartų viršijančių pačias skolas, patenka į spąstus, iš kurių nepajėgia ištrūkti, ir grimzta į dar didesnį skurdą. Tuo tarpu antstolis vidutiniškai per mėnesį uždirba apie 10 tūkst. eurų.

Susitikime aptartos ir greitesnio bei kokybiškesnio teisingumo vykdymo galimybės. Šalies vadovės teigimu, nepateisinama, kai procesas tęsiasi pernelyg ilgai ir dėl to kaltieji sulaukia švelnesnių bausmių arba laisvės atėmimo bausmių vykdymas atidedamas. Teisingumo ministerija, kaip valstybės politiką baudžiamojo proceso srityje formuojanti institucija, turi užtikrinti, kad baudžiamojo proceso taisyklės tarnautų tik teisingumo įgyvendinimui ir nesudarytų prielaidų vilkinti bylas. 

Elvinas Jankevičius, BNS nuotr.

Jau šį mėnesį, gegužės 25 d., Lietuvoje bus pradėtas taikyti Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, kuriuo įgyvendinama asmens duomenų apsaugos reforma visoje Europos Sąjungoje. Ja siekiama užtikrinti vieną pagrindinių žmogaus teisių – teisę į duomenų apsaugą, taip pat sudaryti sąlygas plėsti skaitmeninę ekonomiką, pagerinti teisėsaugos institucijų keitimąsi duomenimis. Susitikimo metu prezidentė atkreipė dėmesį į būtinybę tinkamai pasiruošti šio Reglamento veikimui Lietuvoje.

Nuo kitų metų pradžios įsigalios Pranešėjų apsaugos įstatymas, kuriuo sudaromos galimybės saugiu kanalu pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius. Kad pranešėjų apsaugos mechanizmas veiktų užtikrintai, svarbu laiku parengti reikalingus įgyvendinamuosius teisės aktus, kurie užtikrintų tinkamą pranešusių asmenų apsaugą, jų skatinimą. Priimti pranešėjų apsaugos priemones ragino ir EBPO, iš kurios oficialaus kvietimo tapti jos nare Lietuva sulaukė šio mėnesio pradžioje.

Neturi teisinio išsilavinimo

Kandidatas į teisingumo ministrus po susitikimo su prezidente sakė, kad didelį dėmesį, jei bus paskirtas teisingumo ministru, skirs kalėjimų sistemos pertvarkai.

„Ateityje manęs laukia kalėjimų sistemos pertvarka, reforma, skaidrinimas. Iš tikrųjų, reikia atstatyti visuomenės pasitikėjimą šia sistema. Ten dirba daug gerų žmonių, bet reikia, kad ta sistema veiktų skaidriai ir užtikrintai. Taip pat vartotojų teisių sistema yra labai svarbi. (...) Taip pat asmens duomenų direktyvos įgyvendinimas artėja. Labai svarbu ne tik priimti teisės aktus, bet ir įgyvendinti pačią direktyvą“, – žurnalistams pasakojo E. Jankevičius.

Kandidatas į teisingumo ministrus nesureikšmino, kad neturi teisinės patirties. Paklaustas, ar tai nebus kliūtis, E. Jankevičius akcentavo, kad turi stiprius administracinius įgūdžius.

„Ministerijoje yra labai daug teisininkų, mano politinė komanda bus teisininkai“, – sakė E. Jankevičius.

Tai, kad teisinio išsilavinimo stoka nėra problema, pabrėžė ir prezidentės patarėja R. Svetikaitė.

Premjeras tikina, kad teisinio išsilavinimo neturintis kandidatas į teisingumo ministrus atitinka valdančiųjų keltus profesionalų vyriausybės reikalavimus.

Pasak premjero, E. Jankevičius turi didelę politiko ir vadybininko patirtį.

„Be abejo atitinka. Tai yra profesionalus ir politikas, ir vadybininkas, turintis labai svarbios patirties vykdomojoje valdžioje. Šiuo atveju, panašiai kaip ir su žemės ūkio ministru, sprendimas yra priimtas toks, kad būtų profesionalus politikas, vadybininkas, ir spręstu tuos tikrai sudėtingus uždavinius Teisingumo ministerijoje, naudotų tą patirtį, kurią įgijo būdamas viceministru, dirbdamas (vyriausybės – ELTA)kanceliarijoje “, – aiškino S. Skvernelis.

Žurnalistų paklaustas, ar nesureikšmina to, kad E. Jankevičius neturi teisinio išsilavinimo, premjeras sakė, kad visi universitete yra įgavę bendras teisines kompetencijas.

„Visi universitete mes tam tikrą kursą mokėmės. Manau, kad ir ministras tas kompetencijas yra įgavęs“, – apibendrino premjeras.

Pagal valdančiosios koalicijos susitarimą, teisingumo ministro postas priklauso Socialdemokratų darbo partijai. Jos narė Irena Šiaulienė LRT RADIJUI yra patvirtinusi, kad į ministrus siūlomas E. Jankevičius – premjero patarėjas savivaldos, regioninės bei socialinės politikos ir sporto klausimais.

Dalia Grybauskaitė dėl galimo interesų konflikto atmetė anksčiau teikto advokato Giedriaus Danėliaus kandidatūrą.

Teisingumo ministro postas laisvas jau nuo kovo, kai po prezidentės kritikos dėl nesuvaldytos situacijos kalėjimų sistemoje iš pareigų pasitraukė Milda Vainiutė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.