Lietuvoje

2013.07.09 19:37

Kiek kainuos kariuomenės batalionių pervadinimas į husarų, ulonų ir dragūnų?

Liepa Želnienė, 15min.lt2013.07.09 19:37

Kitąmet Lietuvos kariuomenėje vietoj pėstininkų atsiras husarai, ulonai ir dragūnai. Krašto apsaugos ministerija teigia, kad pervadinus batalionus bus puoselėjama kariuomenės istorija. Pakeitus pavadinimus, teks keisti ir batalionų atributiką – antsiuvus, blankus, iškabas. Kiek tai kainuos šaliai, kuri iki šiol nesugeba vykdyti įsipareigojimų gynybai skirti 2 proc. nuo surenkamo BVP, nutylima.

Kitąmet Lietuvos kariuomenėje vietoj pėstininkų atsiras husarai, ulonai ir dragūnai. Krašto apsaugos ministerija teigia, kad pervadinus batalionus bus puoselėjama kariuomenės istorija. Pakeitus pavadinimus, teks keisti ir batalionų atributiką – antsiuvus, blankus, iškabas. Kiek tai kainuos šaliai, kuri iki šiol nesugeba vykdyti įsipareigojimų gynybai skirti 2 proc. nuo surenkamo BVP, nutylima.

Krašto apsaugos ministerijos portalui 15min.lt pateiktame atsakyme teigiama, kad trijų Sausumos pajėgų batalionų pavadinimų keitimas papildomų lėšų nepareikalaus.

„Ženklai (antsiuvai) kariams yra gaminami ir išduodami periodiškai, nepriklausomai nuo jų dizaino; dokumentų formų keitimas papildomai taip pat nekainuos; antspaudų ir iškabų pakeitimas – nuolatinis ir periodiškai vykdomas procesas, todėl papildomų išlaidų taip pat nepareikalaus“, – teigiama ministerijos atsakyme.

Tačiau buvusi krašto apsaugos ministrė, konservatorė Rasa Juknevičienė teigia, kad tai – netiesa.

„Kad nieko nekainuos, taip tikrai negali būti. Čia nėra dideli pinigai, aišku, bet bus kažkiek milijonų ar tik tūkstančių. Kažkiek kainuos. Tiksliai nežinau, reikia, kad KAM pasakytų, paskaičiuotų. Šiaip tai turėjo būti nurodyta ir įstatymo aiškinamajame rašte“, – teigė R. Juknevičienė.

Sulaukė pašaipos

Aiškinamajame įstatymo rašte ministerija sumų, reikalingų pavadinimų keitimui, nenurodė.

Jame paaiškinamas tik pavadinimų keitimo būtinumas, siekiant puoselėti garbingą Lietuvos kariuomenės istoriją.

Teigiama, kad Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Karaliaus Mindaugo motorizuotasis pėstininkų batalionas turėtų vadintis Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Karaliaus Mindaugo husarų batalionu tam, kad būtų dar labiau pabrėžiamas Mindaugo, kaip vienintelio Lietuvos karaliaus, vardas ir būtų atgaivinamos ir puoselėjamos husarų tradicijas.

Sausumos pajėgų Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotasis pėstininkų batalionas pervadinimas Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionu, kad būtų puoselėjamos XVII amžiaus ulonų dalinių tradicijos.

Tuo metu dragūnų karybos tradicijas turėtų puoselėti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų motorizuotojo pėstininkų bataliono pervadinimas į Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalioną.

Vos paskelbus apie naujus batalionų pavadinimus internete pasipylė pašaipūs juokeliai esą žvalgus tuomet vertėtų pervadinti pasalūnais, o husarams nupirkti žirgų.

Sprendimo aiškinti nesivargino

Buvusi krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė nemano, kad suteikti batalionams istorinius pavadinimus yra labai bloga mintis. Tiesa, politikė suabejojo, ar tai reikėjo daryti būtent dabar.

„Žiūrint į dabartinę Vyriausybę ir ministro Juozo Oleko prioritetus, tai taip keistai atrodo, kad vieninteliai du dalykai, kurių jis ėmėsi, yra batalionų pervadinimas husarais, ulonais ir dragūnais bei atėmimas teisės kariams dirbti. Tai visi pirmojo pusmečio ministro darbai“, – apgailestavo R. Juknevičienė.

Konservatorei atrodo, kad ministerija prašovė ir aiškindama savo pasiūlymą visuomenei. Pasak jos, pirmiausia reikėjo visuomenei suprantamai pristatyti, kas buvo husarai, ulonai ir dragūnai, kad šis sprendimas neatrodytų kaip kariuomenės grąžinimas į praeitį.

Įstatymas, kuriuo trims Sausumos pajėgų batalionams bus suteikti nauji pavadinimai turi įsigalioti nuo 2014 m. Numatoma, kad karių juose liks beveik tiek pat, kiek yra dabar.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius