Lietuvoje

2013.07.09 19:39

Generalinė prokuratūra prašo Jungtinėms Valstijoms išduoti Rusijos pilietį

Dainius Sinkevičius, DELFI.lt2013.07.09 19:39

Vilniaus apygardos teismas antradienį pradėjo svarstyti Generalinės prokuratūros prašymą dėl dar vienu „karo dievu“ vadinamo Rusijos piliečio Dmitrijaus Ustinovo perdavimo Jungtinėms Amerikos Valstijoms (JAV).

Vilniaus apygardos teismas antradienį pradėjo svarstyti Generalinės prokuratūros prašymą dėl dar vienu „karo dievu“ vadinamo Rusijos piliečio Dmitrijaus Ustinovo perdavimo Jungtinėms Amerikos Valstijoms (JAV).

D. Ustinovas buvo sulaikytas Vilniaus tarptautiniame oro uoste, kai iš Maskvos atvyko sudaryti sandorių dėl prekybos JAV kariškių naudojamais naktinio matymo prietaisais. Įtariamojo paiešką yra paskelbę Delavero valstijos pareigūnai.

Įtariama, kad artimus ryšius su asmenimis iš buvusių postsovietinių valstybių palaikęs vyras į Rusiją eksportavo JAV Gynybos ginkluotės sąraše esančias priemones, už jas sumokėdamas šimtus tūkstančių JAV dolerių. Šie prietaisai ypač domina organizuoto nusikalstamo pasaulio atstovus bei teroristus.

 Šiuo metu Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime laikomas 46 metų Rusijos pilietis antradienio popietę buvo atvežtas į Vilniaus apygardos teismą, kur teisėjas Vladislavas Lenčikas pradėjo svarstyti Generalinės prokuratūros prašymą dėl D. Ustinovo ekstradicijos.

Tiesa, kol kas nesėkmingai – Rusijos pilietis panoro susipažinti su visa JAV pareigūnų Lietuvai pateikta medžiaga. Teismas nusprendė prokuratūros prašymo svarstymą atidėti iki antradienio.

Į teismą taip pat iš Rusijos atvyko įtariamojo žmona ir sūnus. Anksčiau D. Ustinovą Lukiškėse yra aplankęs konsulas.

 „Jeigu jis bus išduotas ir atvežtas į JAV, stos prieš teismą ir didžiąją žiuri, bus viskas aiškinamasi iš naujo, jis ten galės pareikšti visus argumentus“, – Generalinės prokuratūros prokurorė Rozita Požarskienė pažymėjo, kad Lietuva įrodymų ir kaltės klausimo nesprendžia.

Sulaikyti ir suimti V. Ustinovą Lietuvos pareigūnų paprašė JAV teisingumo departamentas – buvo gauta žinių, kad Rusijos pilietis per Lietuvą gali sprukti į savo tėvynę. Jeigu įtarimai pasitvirtins, jam JAV gresia įkalinimas ne mažiau kaip 20 metų.

Maskvoje gyvenantis D. Ustinovas buvo sulaikytas Vilniaus tarptautiniame oro uoste, kai atvyko aptarti JAV draudžiamų naktinių prietaisų įsigijimo – kol kas neaišku, ar jis į Lietuvą buvo pakviestas specialiųjų JAV agentų, ar ginklų amunicija užsiimančių prekeivių iniciatyva.

D. Ustinovui kaltinimai JAV buvo pareikšti dar kovo 25-ąją – įtariama, kad veikdamas bendrininkų grupėje, neturėdamas leidimo eksportavo ir pasikėsino eksportuoti JAV Gynybos ginkluotės sąraše esančias priemones, vykdė jų kontrabandą bei legalizavo nusikalstamu būdu gautus pinigus.

Pareigūnai teigia, kad nusikalstamas veikas D. Ustinovas galimai padarė nuo 2010-ųjų liepos iki 2013-ųjų kovo 25-osios. Kovo 26-ąją JAV teismas išdavė D. Ustinovo arešto orderį.

Su sunkiais nusikaltimais kovojančios specialiosios tarnybos JAV nustatė, kad D. Ustinovas maždaug 2010-ųjų birželio mėnesį elektroniniu laišku kreipėsi į vieną savo bendrininką, prašydamas nupirkti tam tikrus naktinio matymo prietaisus.

Pasak pareigūnų, nuo 2010-ųjų liepos iki 2012-ųjų spalio buvo nelegaliai nupirkta ir D. Ustinovui eksportuota ne mažiau 13 prietaisų. Tai – šiluminis monokuliarinis matymo prietaisas L3, šiluminiai vaizdoskopai, nakties optikos D-740, D-760 naktinio optinio matymo prietaisai bei PVS-14 vaizdo intensyvinimo 3-ios kartos prietaisas.

Be to, įtariama, D. Ustinovas mėgino nelegaliai eksportuoti keturias infraraudonųjų spindulių nuotolinio matymo šiluminio vaizdo kameras „Tau 640“ – šie prietaisai yra laikomi XII kategorijos gynybos prietaisais JAV Gynybos ginkluotės sąraše. Šios kategorijos prietaisai yra vaizdo intensyvinimo ir kitokie naktinio matymo prietaisai arba sistemos, sukurtos, modifikuotos arba pritaikytos kariniam naudojimui.

Ši amunicija naudojama kaip prie ginklo ar prie šalmo pritvirtinami naktinio matymo prietaisai. Dauguma jų yra aprūpinti šiluminiais naktinio matymo jutikliais, kurie registruoja šilumos šaltinius per atstumą.

JAV pareigūnai kolegoms iš Lietuvos nurodė, kad D. Ustinovas bendrininkui už draudžiamus prietaisus pervedė beveik 160 tūkst. JAV dolerių. Draudžiamus prietaisus rusas gaudavo paštu.

Taip pat teigiama, kad Lietuvoje sulaikytas rusas instruktuodavo savo bendrininką, kaip išvengti JAV arba Rusijos muitinės darbuotojų įtarimo siunčiant jam siuntinius su prietaisais.

Tyrimą atliekantys JAV pareigūnai taip pat išsiaiškino, kad D. Ustinovas 2011-ųjų pradžioje lankėsi JAV, o sausio 21-ąją susitiko su bendrininku Richmonde (Virdžinijos valstija) esančiame viešbutyje. Iš čia maskvietis išvyko kitą dieną – su savimi išgabeno bendrininko pristatytus šiluminius vaizdoskopus.

Be to, pareigūnai teigia, kad prieš sulaikymą D. Ustinovas ketino įsigyti keturias infraraudonųjų spindulių nuotolinio matymo šiluminio vaizdo kameras, už jas bendrininkui pervedė daugiau kaip 31 tūkst. JAV dolerių.

JAV teisėsaugininkai kol kas nenustatė, kam rusas parduodavo nelegaliai įgytus prietaisus. Tiesa, jie jau yra užfiksavę ruso susirašinėjus su bendrininku, be to, byloje figūruoja ir daugiau asmenų, kurie gali būti susiję su nusikalstamu pasauliu.

Lukiškėse dienas leidžiantis D. Ustinovas neneigia, kad JAV įsigydavo kai kuriuos naktinius prietaisus ir virtualiai bendravo su vienu asmeniu, tačiau tikina, jog dalis jo įsigytų prietaisų nėra draudžiami Rusijoje.

Įtariamasis Maskvoje turi medžioklės reikmenų parduotuvę, todėl, kaip jis pats teigia, įsigytais prietaisais esą joje ir prekiaudavo.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius