Naujienų srautas

Lietuvoje2018.05.09 23:06

Rėkyvos ežere ieškoma prieš 88 metus nuskendusio karo lėktuvo

Rėkyvos ežere netoli Šiaulių ieškoma prieš 88 metus katastrofą patyrusio orlaivio liekanų – tikimasi užversti dar vieną baltą Lietuvos karo aviacijos istorijos lapą.

1930 m. virš Rėkyvos  ežero avariją patyrė Čekoslovakijoje pagamintas lėktuvas „Letov EŠ-20“, dar vadinamas „Šmoliku“.

Tokių naikintuvų neseniai įsikūrusi šalies karo aviacija turėjo net 8. 4 iš jų dalyvavo šaudymo pratybose. Lėktuvui įkritus į ežerą žuvo ir jo pilotas Antanas Kairaitis.

Artėjant karo aviacijos įkūrimo šimtmečiui kariai nutarė surasti kokių nors lėktuvo detalių. Mokslininkai ekspediciją pradėjo dar žiemą, georadarais.

„Mes pritaikėme toms paieškoms nuo ledo jūrinį magnetometrą, kuris paprastai yra velkamas iš laivo, ieškant po vandeniu įvairiuose gyliuose esančių nuskendusių laivų ir panašių dalykų. Pabandėme, ir net 11 vietų buvo fiksuotos magnetinės anomalijos“, – pasakojo Klaipėdos universiteto profesorius Vladas Žulkus.

Trečią dieną ežere nardo Klaipėdos universiteto ir Šaulių sąjungos narai, darbuojasi kariuomenės sausumos pajėgų inžinerijos bataliono ir karinių oro pajėgų kariai.

„Matomumas prastas ir didelis dumblo kiekis, tai labai sunku yra ieškoti iš tikrųjų“, – sakė Klaipėdos 3-osios šaulių rinktinės naras Ernestas Bernatonis.

Kol kas narams pavyko rasti vieną detalę, kurią spėja galėjus priklausyti nukritusiam į ežerą orlaiviui.

„Tai yra apvalus lengvo aliuminio daiktas, kuris turi ertmę, yra išlikę tarpinės, jos kniedytos aviaciniu būdu, nulakuotas ir sulankstytas. Matosi, kad jis patyrė kažkokį mechaninį smūgį“, – kalbėjo KOP vyriausiasis puskarininkis srž. mjr. Alvydas Tamošiūnas.

Birželį Šiaulių rajone, Šilėnų miške, buvusiame tarpukario aviacijos poligone, bus ieškoma  sovietų sunaikinto lėktuvo „Lituanika 2“, kuriuo Feliksas Vaitkus 1935 m. skrido iš Niujorko į Kauną, ir kitų lėktuvų fragmentų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi