Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, kad Seimo narys Ramūnas Karbauskis pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo (VPIDVTĮ) reikalavimus nustatyta tvarka ir terminais deklaruoti sudarytus sandorius (6 straipsnio 1 dalies 1 ir 6 punktas, 7 straipsnio 1 dalis). Sprendimas priimtas vienbalsiai, rašoma pranešime spaudai.
Tyrimo duomenys rodo, kad politikas per 30 kalendorinių dienų terminą nedeklaravo keturių sandorių. Du iš jų – vieną pinigų dovanojimo sūnui ir vieną akcijų pirkimo iš UAB „Agrokoncenas“ – R. Karbauskis privalėjo deklaruoti iš karto, kai tapo Šiaulių rajono savivaldybės tarybos nariu 2015 m.
Kitus du pinigų dovanojimo sandorius sūnums politikas sudarė jau eidamas Seimo nario pareigas – pernai lapkritį, – tačiau deklaravo tik šiemet sausį.
VTEK pabrėžia, kad Seimo nariams yra taikomi aukštesni veiklos skaidrumo ir atsakomybės standartai, nei paprastiems valstybės pareigūnams ar tarnautojams. Visuomenė turi pagrįstų ir teisėtų lūkesčių, kad Seimo nariai veikia laikydamiesi aukštesnių moralės ir tarnybinės etikos principų.
„Du sandorius jis turėjo deklaruoti jau tapęs Šiaulių rajono savivaldybės tarybos nariu. Kitus du sandorius – jau būdamas Seimo nariu. Asmuo pažeidęs viešų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą, na, nebėra laikomas nepriekaištingos reputacijos. Tai iš tiesų politikams turėtų būti keliami aukščiausi standartai, aukštesni nei paprastiems valstybėms tarnautojams“, – kalba VTEK atstovė spaudai Eglė Ivanauskaitė.
BNS nuotr.
R. Karbauskis trečiadienį žurnalistams sakė sprendimo neskųsiantis, nes pripažįsta pažeidęs įstatymą.
„Tikrai neskųsiu, aš pavėlavau, žinau, kelis mėnesius deklaruot, aš dėkingas tiems, kas priminė, dėkingas komisijai, kad nusprendė, kad pažeidžiau. Aš pats žinau, kad pažeidžiau, atsiprašau“, – sakė R. Karbauskis.
Politikas dėl pavėluotai deklaruotų sandorių aiškinosi dideliu užimtumu, bet žadėjo ateityje būti atidesnis.
„Jei jūs turėtumėt per metus tokį užimtumą, kokį aš turiu, tai turbūt žmogiškai paaiškinama, bet tai nėra pasiteisinimas. Aš tikrai pažeidžiau, stengsiuosi, kad to nebūtų“, – sakė „valstiečių“ vadovas.
„Mano deklaracijų apimtys kur kas didesnės nei daugelio žmonių, bet suprantu, kad reikia būti atidesniam, ir statusas mano to reikalauja“, – pridūrė R. Karbauskis.
„Man atrodo, kad tiesiog jis yra arba ypatingai neatsakingas žmogus, arba sąmoningai slepiantis savo ir turtų kilmę, ir kitus dalykus, ir tai niekaip nesukuria, na, neatitinka to skaidraus politiko įvaizdžio, kurį mėgino kurti kažkada prieš rinkimus“, – mano Seimo Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.
Seimo socialdemokratų partijos frakcija trečiadienį išplatino pranešimą, jog po VTEK išvados kelia klausimą dėl apkaltos R. Karbauskiui.
„Tariamės su kitais Seimo nariais, opozicijos frakcijų vadovais dėl bendros pozicijos. Juk jeigu vieną kartą nedeklaruotų, galima suprasti – gal pamiršo, neapsižiūrėjo. O dabar, kai žiniasklaida pakedena R. Karbauskio turtų reikalus, tuomet pavėluotai deklaruojama. R. Karbauskiui tai jau tapo sistema, o galbūt piktybiškai vengia deklaruoti interesus. Kam tuomet tas įstatymas, jeigu parlamentaras demonstratyviai jį ignoruoja?“ – žiniasklaidai išplatintame pranešime sako frakcijos seniūnas Juozas Olekas.
BNS nuotr.
Parlamentaro R. Karbauskio sandorių aplinkybes VTEK aiškinosi po žiniasklaidoje paskelbtos informacijos.
Buvo skelbta, kad politikas dviem savo sūnums padovanojo apie 7 mln. eurų, tačiau dovanojimo sandorių laiku nenurodė privačių interesų deklaracijoje. Etikos sargai taip pat tyrė žiniasklaidos informaciją, kad R. Karbauskis galėjo tinkamai nedeklaruoti sandorio, kai už 900 tūkst. eurų pirko jam priklausančio „Agrokoncerno“ akcijų.
Pernai pavasarį VTEK paskelbė, kad R. Karbauskis pažeidė įstatymą, pavėluotai deklaravęs namo statybai Ispanijoje imtą paskolą, taip pat žmonos sandorį perkant automobilį iš jos pačios vadovaujamos Ispanijos įmonės „Corporation Mobiliaria del Baltico“.
Išsamiau apie tai – Jevgenijaus Bardausko reportaže.