Lietuvoje

2018.05.07 10:41

G. Landsbergio uošvį įdarbinęs centras – ŽŪM valdininkų giminaičių ir šeimų prieglauda

Konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio uošvio įdarbinimu spėjusi išgarsėti valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC) saugo ir daugiau paslapčių. Aiškėja, jog dalis centro darbuotojų kraujo ar meilės ryšiais susiję tarpusavyje arba su Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) darbuotojais. Įmonės generalinis direktorius Sigitas Puodžiukas bėdos tame nemato ir į situaciją žvelgia filosofiškai: „Gyvenimo nesustabdysi.“

ŽŪIKVC dėmesio centre atsidūrė balandį, kuomet paaiškėjo, kad jame per protekcijas galėjo būti įdarbintas G. Landsbergio uošvis Evaldas Čijauskas.

„Nevartočiau sąvokų „primestas“, „nuleistas“ ar „spaudimas“, tiesiog yra bendroji praktika, kada mes sulaukiame aukštesnių vadovų prašymų pagelbėti, išspręsti problemą įdarbinant vieną arba kitą žmogų“, – kalbėdamas su BNS nelabai ką tuomet slėpė S. Puodžiukas.

Jis pripažino, kad su ŽŪM vadovais buvo pokalbių, kad jis paieškotų variantų įdarbinant ne tik E. Čijauską, bet ir kitus jo patarėjus.

15min.lt norėjo susisiekti su E. Čijausku, tačiau jo žentas, konservatorių pirmininkas G. Landsbergis atsisakė duoti uošvio telefono numerį. E. Čijauskas BNS yra teigęs, kad buvusi ministrė Virginija Baltraitienė jam vietos neieškojo – tai jis pats atėjo pas S. Puodžiuką ir pasakė: „Gelbėk, padėk.“

Vienas pavaldinių – sūnus

Gali būti, kad tokių prašytojų pas ŽŪIKVC vadovą lankėsi ne vienas ir ne du, o ir pats valstybės įmonės generalinis direktorius centre yra įdarbinęs savo sūnų.

Tiesa, vaiką S. Puodžiukas deklaravo Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) ir nusišalino nuo sprendimų, susijusių su sūnumi, priėmimo.

Dovydas Puodžiukas dirba Bendrųjų reikalų skyriaus vyresniuoju specialistu.

Komentuodamas sūnaus įdarbinimą, centro vadovas teigė, kad įmonė pati atlieka spaudos darbus, leidžia leidinius, kurių tiražai nėra dideli, priima užsakymus.

„Reikėjo žmogaus, turinčio grafinio dizaino žinių. Įmonėje darbuotojų įdarbinimas vykdomas supaprastintos atrankos būdu. Tai buvo padaryta. Nesiplėsdamas, noriu pasakyti, kad nuo pat įdarbinimo pradžios sūnus nebuvo išskirtinai keliamas pareigose, nebuvo keliamas atlyginimas“, – 15min.lt raštu pateiktuose atsakymuose teigė jis.

Daug laiko leidžiant kabinetuose atsiranda ir kitokie ryšiai

S. Puodžiuko pavaduotojo Valdemaro Sviackevičiaus žmona Simona Sviackevičienė taip pat dirba šiame centre, tačiau dabar yra išėjusi vaiko priežiūros atostogų.

Centro Gyvūnų apskaitos skyriaus vyriausioji specialistė Edita Natalija Sviackevičienė – to paties V. Sviackevičiaus brolio žmona.

Centro projektų vadovas Vytautas Navickas ir Dokumentų skyriaus vedėja Kristina Navickienė yra sutuoktiniai.

„Jūsų laišką bandyčiau sieti su pastarųjų dienų įvykiais, kurie palietė ir mūsų įmonę, joje dirbusius, ir ją paliekančius žmones, – paprašytas pakomentuoti darbuotojų ryšius 15min.lt teigė S. Puodžiukas. – Žinote, jeigu atsakyti trumpai ir formaliai, tai pasakyčiau, kad taip, dauguma jūsų klausimų ar teiginių teisingi, o kai kurių patvirtinti negaliu, nes tikrai nežinau. Kita vertus, žmogiškai neįdomu.“

Vadovas aiškino, kad dauguma jo pavaldinių yra deklaravę viešus ir privačius interesus, o centras turi dvi istorijas – kolektyvo ir įmonės.

„Gal dabar jau sensta kolektyvas, nes kaip, ne kaip prabėgo, beveik 20 metų, bet pradžioje daug jaunų ir nevedusių, ir netekėjusių. Ir kada praleidi po 8 valandas viename kabinete, tai lyg ir natūralu, kad atsiranda ir kitokie ryšiai. Laiške, minite tik dvi sutuoktinių poras. Tikriausiai šaltinis pasivargino pasidomėti daugiau, – teigė S. Puodžiukas. – Greitai paskaičiavau, tai per visą įmonės gyvavimo laiką susituokė bene 5 poros. Kartais pajuokauju, jeigu tai būtų mano vaikai, tai būčiau laimingas senelis, nes turėčiau krūvą anūkų. O dabar jeigu rimtai, tai jūsų minimi sutuoktiniai tikrai susituokė dirbdami įmonėje, o ne taip, kad pradėjo dirbti kažkuris vienas iš jų, o tada buvo įdarbintas kitas.“

S. Puodžiukas teigė, kad V. Sviackevičius ir jo brolienė, iki ateidami į centrą, abu dirbo Nacionalinėje mokėjimo agentūroje – jie buvo pakviesti kaip turėję paramos administravimo patirties, o laikui bėgant V. Sviackevičius tapo jo pavaduotoju.

Rolando ir Jūratės atvejis – daugiau sutapimas

15min.lt žiniomis, centro Gyvūnų ir gyvūnų produktų apskaitos departamento direktorė Daiva Beinorienė yra ŽŪM Veiklos administravimo ir turto valdymo departamento direktorės Virginijos Žostautienės sesuo.

BNS nuotr.

Gyvūnų ir gyvūnų produktų apskaitos departamento Gyvūnų produktų apskaitos skyriaus vyriausioji specialistė Rita Žostautienė – V. Žostautienės vyro brolio žmona.

Gyvūnų produktų apskaitos skyriaus vyriausioji analitikė Eglė Krasuckienė yra ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus Rimanto Krasuckio žmona – tai nurodyta ir jo deklaracijoje.

V. Žostautienės ir R. Krasuckio vaikai yra susituokę.

Centro informacijos saugos specialistas Julius Lisauskas yra ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus pavaduotojo Jono Lisausko sūnus – J.Lisauskas yra tai deklaravęs VTEK.

ŽŪIKVC Gyvūnų ir pašarų apskaitos skyriaus vadovas Rolandas Mikaliūnas yra ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento vyriausiosios specialistės Jūratės Mikaliūnienės vyras, jis taip pat yra deklaravęs savo ryšį.

„Rolandas mūsų kolektyvo narys nuo 1998 metų, o jo žmona Jūratė, jei neklystu, ŽŪM dirba nuo 2008 metų. Tikrai tikslios datos nežinau. Klausimas, kuris kurio įdarbinimą įtakojo. Rolandas Jūratės ar Jūratė Rolando. Manęs Jūratė tikrai neprašė įdarbinti Rolando. Šiuo atveju, sakyčiau, daugiau sutapimas“, – 15min.lt komentavo S. Puodžiukas.

Vidaus audito skyriaus specialistas Saulius Adomaitis yra ŽŪM Protokolo skyriaus vedėjos pavaduotojos Vitalijos Adomaitienės sūnus.

Dokumentų valdymo skyriaus specialistė Eglė Sosno yra ŽŪM Dokumentų valdymo ir interesantų priėmimo skyriaus specialistės Violetos Stulpinienės dukra.

Gyvenimo nesustabdysi

15min.lt S. Puodžiuko teiravosi, ar toks kiekis ryšiais tarpusavyje arba su ŽŪM, kuri įgyvendina ŽŪIKVC savininko teises, nekelia klausimo, jog darbuotojai pasirenkami ne pagal gebėjimus. Jis aiškino besidžiaugiantis galėdamas dirbti su jaunais ir žinių siekiančiais žmonėmis.

Ir paminėjo ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus pavaduotojo J. Lisausko sūnų Julių, kuris centre darbą pradėjo nuo specialisto, o vėliau kopė karjeros laiptais.

„Žinote, po jūsų laiško užduodu sau klausimą. Ar blogai, jeigu vienos ar kitos srities viduje vyksta specialistų judėjimas? Ar blogai, jeigu į įmonę ateina žmonės, rasti per individualius kontaktus? Galima įvairiai interpretuoti. Galbūt gali kažkas įžvelgti piktnaudžiavimą, giminystės ryšius ir t.t. Gyvenimo nesustabdysi. Žmonės tuokiasi, keičia darbus, – dėstė jis. – Mano supratimu, didesnė blogybė, jeigu „nuguldomi“ specialistai tikisi lengvatų ir nedirba, o dar blogiau – demotyvuoja dirbančius ir kitą kartą nesvarbu, kaip atėjusius į įmonę ar organizaciją.“

S. Puodžiukas taip pat neslėpė, kad žinodamas situaciją darbo rinkoje, ypač IT srityje, jis prašo darbuotojų pakviesti draugus ir pažįstamus ateiti į įmonę dirbti.

„Baigdamas norėčiau pasakyti – gerai, kad klausiate. Galbūt mūsų visuomenėje neįprasta kalbėti šia tema. Tikrai nebėgu nuo klausimų. Nežinau, galbūt mano laiškas pasirodys nestandartinis. Atvirai pasakysiu, niekada nemėgau formalaus bendravimo, tą žino ir kolektyvas, kuriuo galiu tik didžiuotis“, – rašė jis.

ŽŪM planuoja šio centro pertvarką, jos metu bus atleisti visi trys centro generalinio direktoriaus patarėjai, G. Landsbergio uošvis E. Čijauskas žada išeiti į pensiją.

S. Puodžiukas ŽŪIKVC dirba ilgiau kaip 15 metų, jis šiemet čia savo karjerą numato baigti.