Lietuvoje

2018.05.07 20:52

Prezidentė dėl G. Surplio apsispręs „artimiausiu metu“

Tai, ar vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys taps žemės ūkio ministru, paaiškės „artimiausiu metu“. Ministru tapti jis turėtų dar gegužę.

Tai po prezidentės ir kandidato susitikimo pareiškė šalies vadovės vyriausioji patarėja Lina Antanavičienė.

„Prezidentė sprendimą priims artimiausiu metu“, – sakė L. Antanavičienė.

G. Surplys, paklaustas, ar iš prezidentės išgirdo patikinimą, kad taps ministru, tikino, jog D. Grybauskaitė teigė, jog sprendimą priims artimiausiu metu.

„Išgirdau patikinimą, kad sprendimas bus greitai“, – teigė G. Surplys.

Jis teigė, kad, jeigu bus paskirtas ministru, juo dirbti pradės dar gegužės mėnesį: „Tai turėtų būti gegužės mėnesį“.

„Taip, galiu patvirtinti, kad šiandien prezidentei pateikiau Giedriaus Surplio kandidatūrą žemės ūkio ministro postui užimti. Manau, kad tai tinkamas kandidatas, o platesnius komentarus pateiksime, kai bus aiškus prezidentės sprendimas,“ – pirmadienį susitikęs su šalies vadove, BNS sakė S. Skvernelis.

Prezidentė atkreipė dėmesį į neatidėliotiną žemės valdymo skaidrinimą

Kaip vieną pagrindinių Žemės ūkio ministerijos uždavinių šalies vadovė įvardijo artėjančias derybas su Europos Komisija dėl 2020–2027 m. laikotarpio daugiametės finansinės perspektyvos.

Pasak prezidentės, būtina pasiekti, kad Europos Sąjungos Bendrosios žemės ūkio politikos priemonės mūsų žemdirbiams užtikrintų vienodas konkurencines sąlygas ES vidaus rinkoje ir prisidėtų prie Lietuvos kaimo gyvybingumo stiprinimo. 

Šalies vadovė taip pat atkreipė dėmesį į neatidėliotiną žemės valdymo skaidrinimą, kad ES išmokos būtų mokamos tik už teisiniais pagrindais naudojamą žemę, o ją įsigyjant nebūtų peržengiama įstatyme nustatyta leistina riba. Todėl šį procesą kontroliuojančiai Nacionalinei žemės tarnybai artimiausiu metu reikia suteikti papildomų įstatyminių instrumentų. Visa valstybinė žemė turėtų būti galutinai inventorizuota ir apskaityta.  

Dar vienas kandidatui keliamas prezidentės uždavinys – konsoliduoti žemdirbių savivaldą, rašoma prezidentūros pranešime spaudai. Anot šalies vadovės, tik bendru sutarimu įmanoma suderinti stambiųjų ir vidutinių ūkių santykius, skatinti kooperaciją, taip sureguliuoti mokestinę sistemą, kad iš Lietuvos kaimo žemėlapio neišnyktų mažieji ir vidutiniai šeimos ūkiai.

Susitikime kalbėta ir apie tai, kad šiuo metu pačios Žemės ūkio ministerijos bei jai pavaldžių įstaigų laukia pertvarka. Neseniai sustabdytas Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovo konkursas turėtų vykti taip, kad atrankos procesas nekeltų nė mažiausių abejonių dėl jo skaidrumo ir objektyvumo, o naujasis vadovas imtųsi ir visos agentūros veiklos skaidrinimo.

BNS nuotr.

Žada būti nepriklausomas

L. Antanavičienės teigimu, maždaug 20 minučių trukusiame prezidentės ir G. Surplio susitikime vienu svarbiausių prioritetų buvo įvardintos žemės ūkio išmokos Lietuvos žemdirbiams.

„Pagrindiniai klausimai, kuriais buvo kalbėta, pirmasis toks, pasirengimas naujai finansinei perspektyvai, deryboms dėl būsimų išmokų“, – teigė L. Antanavičienė.

Anot jos, taip pat dėmesio skirta tam, kad būtų skaidrinamas žemės įsigijimas, o paramos už ne savo žemę nebūtų galima gauti. Taip pat diskutuota apie žemdirbių savivaldą ir tai, kad ūkininkų organizacijos dažnai būna nevieningos, todėl ministras turėtų bendrauti su visomis organizacijomis.

L. Antanavičienės teigimu, taip pat kalbėta apie tai, kad reikia peržiūrėti Žemės ūkio ministerijai pavaldžių institucijų funkcijas ir įvertinti, ar jos nesidubliuoja.

Patarėjos teigimu, laikas parodys, ar G. Surpliui pakaks kompetencijos žemės ūkyje, tačiau, anot jos, norintis dirbti gali įsigilinti į šią sritį.

„Laikas parodys, iš tikrųjų sunku dabar pasakyti. Tai yra žmogus, patyręs, dirbantis kitoje ministerijoje. Valdymo klausimu tai nėra jam naujiena, dirba su regionais, su savivalda, o kiek tų žinių žemės ūkyje, be abejo, jų nėra daug, bet gabus žmogus, norintis dirbti, norintis įsigilinti, tą gali padaryti, ir tai yra tik laiko klausimas“, – teigė L. Antanavičienė.

Pats G. Surplys tikino, kad, nors daug patirties žemės ūkio srityje neturi, yra pasirengęs diskutuoti su žemdirbiais. Jo nuomone, profesionalus ministras pirmiausiai yra geras vadybininkas, o būdamas jauniausiu kandidatu į žemės ūkio ministrus, turės ką pasiūlyti.

„Profesionalas ministras pirmiausiai turi būti profesionalas vadybos, politikos ir derybų srityse“, – tikino G. Surplys.

Jis tikino, kad, nors yra „valstiečių“ partijos narys, nuo frakcijos nebus priklausomas, nors neneigia, kad iš partiečių gali sulaukti skambučių.

„Galiu tvirtai pasakyti, kad taip (būsiu nepriklausomas, – ELTA). Žinote, šiuo metu dirbau regioninės politikos baruose ir turbūt nereikėtų sakyti, kad nebūna tų skambučių ar tų vizitų, bet visi puikiai žino, kad tai, kas yra teisinga, teisėta, dėl to galime kalbėtis, o kur reikėtų kažkaip pažeisti taisykles ar susitarimus, tai ten aš nesu tas žmogus, kur reikėtų kreiptis“, – tikino G. Surplys.

Kandidatas į ministrus tikina matantis įvairių problemų ir tobulintinų dalykų žemės ūkyje. Pavyzdžiui, siekti, kad išmokos žemdirbiams priartėtų prie Europos Sąjungos vidurkio.

„Iš tiesų, mums labai svarbu užsitikrinti, kad Europos Sąjungos sąlygos tiems žemdirbiams, kuriems Lietuvos žemės ūkis yra garbės reikalas, kurie kuria skanią, gerą, kokybišką produkciją, būtų kuo palankesnės. Taip pat turime ieškoti galimybių, kad mūsų žemės ūkis būtų modernus“, – tikino G. Surplys.

Anot jo, taip pat jam svarbi sritis yra kaimo plėtra, pritraukiant jaunus šalies gyventojus, kad šie kurtųsi ūkyje. Anot jo, taip pat svarbu skatinti vietinės produkcijos pardavimus Lietuvoje.

„Kaip bebūtų keista, vartojimas lietuviškų žemės ūkio produktų yra pakankamai menkas. Mums reikia dirbti su tuo – rintis lietuvišką, skanią, kokybišką produkciją, kad tai būtų principo reikalas, taip pat padėti ūkininkams su distribucija, su sandėliavimo reikalais“, – sakė jis.

Kandidatas į ūkio ministrus pats save vadina „nanoūkininku“, turinčiu aštuonis arus žemės prie namų ir daugiau jokių sąsajų su šiuo sektoriumi neturinčiu. Jis teigia, kad tai ir lėmė, jog premjeras teikė jo kandidatūrą.

Prezidentei rašė kalbas

Premjero teigimu, kandidatas į ministro postą yra nesusijęs su žemės ūkiu ir neturi tiesioginių verslo interesų šioje srityje. Pasak S. Skvernelio, kandidatūra preliminariai suderinta su prezidente. Agentūros BNS žiniomis, žemės ūkio ministro pareigos siūlomos vidaus reikalų viceministrui G. Surpliui. Jis pats to nei neigia, nei patvirtina. 38-erių G. Surplys yra Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys.

Anksčiau jis yra rašęs prezidentės Dalios Grybauskaitės kalbas, dirbo buvusio užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko patarėju ir dėstė Karo akademijoje.

Dabartinis žemės ūkio reikalų ministras Bronius Markauskas apie atsistatydinimą pranešė kilus skandalui dėl to, kad jo šeimos ūkis dirbo svetimą žemę be tai įrodančių dokumentų ir gavo europines išmokas. Ministro pareigas B. Markauskas ketina palikti nuo birželio.

Vyriausybės narius ministro pirmininko teikimu skiria ir atleidžia prezidentė.

Šiuo metu tebevyksta kandidato paieškos ir į Teisingumo ministerijos vadovo postą, kuris po buvusios ministrės Mildos Vainiutės pasitraukimo yra laisvas jau ilgiau nei mėnesį.

Prieš kelias savaites šalies vadovė atmetė S. Skvernelio pateiktą advokato Giedriaus Danėliaus kandidatūrą į teisingumo ministrus. Premjeras pranešė ieškantis kito kandidato.