Lietuvoje

2018.05.05 14:35

R. Karoblis: karinio mobilumo gerinimas Europoje yra prioritetinis klausimas

ELTA 2018.05.05 14:35

Gegužės 4–5 d. krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, dalyvaudamas Sofijoje (Bulgarija) vykusiame neformaliame Europos Sąjungos gynybos ministrų susitikime, su kolegomis aptarė saugumo ir ilgamečio biudžeto klausimus. 

Ministrai kalbėjo apie gynybos finansavimą iš ES biudžeto. Šią savaitę pasirodė Europos Komisijos siūlymai dėl kito ilgamečio ES biudžeto (2021–2027), jame pirmą kartą kalbama apie finansavimą gynybos reikmėms. R. Karoblio teigimu, tai svarbi politinė žinutė, ypač svarbu, kad Komisija yra nusiteikusi skirti lėšų infrastruktūros gerinimui, siekiant paspartinti karinį judėjimą Europoje. 

„Karinio mobilumo gerinimas Europoje yra prioritetinis klausimas tiek NATO, tiek ES. Turime išnaudoti ES turimus finansinius instrumentus. Tai bus svarbi tema artėjančioje Europos Vadovų Taryboje birželį ir NATO viršūnių susitikime liepos mėnesį“, – sakė krašto apsaugos ministras.

Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (angl. Permanent Structured Cooperation, PESCO) sesijoje gynybos ministrai tarp kitų klausimų aptarė ir PESCO įgyvendinimą, tame tarpe PESCO projektų pažangą bei būtinybę sudaryti sąlygas projektuose dalyvauti trečiosioms valstybėms.

„PESCO sėkmė priklausys nuo greito PESCO projektų įgyvendinimo. Atkreipiau kolegų dėmesį į žingsnius, kuriuos turim padaryti dar šiais metais, siekiant sukurti Kibernetinio reagavimo komandas“, – sakė krašto apsaugos ministras R. Karoblis. Jis taip pat pasidžiaugė vieninga valstybių pozicija, kad partnerių dalyvavimo klausimas ES gynybos projektuose turi būti sprendžiamas kaip įmanoma greičiau.

Bendroje sesijoje su NATO bei JT atstovais kalbėta apie būtinybę stiprinti bendradarbiavimą krizių regionuose – ypač Afganistane, Irake ir Afrikoje (Sahelyje, Centrinės Afrikos Respublikoje, Somalyje).