Lietuvoje

2018.05.05 17:19

Prestižinės žurnalistikos premijos - J. Kundrotui ir D. Pancerovui

LRT.lt 2018.05.05 17:19

Prestižinės Vinco Kudirkos ir Vytauto Gedgaudo žurnalistinės premijos šiais metais paskirtos žurnalistui Juozui Kundrotui ir 15min.lt žurnalistui Dovydui Pancerovui, teigiama Lietuvos žurnalistų sąjungos pranešime.

Šiemet Vinco Kudirkos premijai buvo pateikti šie darbai: Aldonos Armalės knyga „Mečislovas Rondomanskas. Nuo viršukalnės atsiveria nauji horizontai“, Loretos Jastramskienės knyga „Bilietas į Grižulio ratus“, J. Kundroto knygos „Kryžius nuo knygnešio kapo“ ir „Viena knygnešio diena“, D. Pancerovo žurnalistinių tyrimų ciklas apie Seimo nario Artūro Skardžiaus veiklą ir finansinius ryšius su energetikos įmonėmis, Kazimiero Šiaulio muzikinis dokumentinis filmas „Nijolė Ščiukaitė. Viskas prasideda tavimi“. Vertinimo komisija nutarė Vinco Kudirkos premiją skirti kauniečiui J. Kundrotui.

J. Kundrotas daug metų dirbo Ignalinos, Jonavos rajoniniuose laikraščiuose, Kauno radijuje. Yra LŽS ir NŽKA narys. 2017 metais jis išleido dvi Lietuvos Respublikos šimtmečiui skirtas knygas: apysaką „Kryžius nuo knygnešio kapo“ ir romaną „Viena knygnešio diena“. Autorius visą gyvenimą rinko faktus apie Lietuvos knygnešius, rašė apie juos apybraižas, esė, rengė radijo laidas. Savo kūrybinius ieškojimus ir atradimus kolega Juozas meniškai atskleidė knygnešio Juozo Akelaičio ir jo bendražygių dramatišką gyvenimo istoriją. Šios knygos – talentingo žurnalisto kūrybinio gyvenimo vainikavimas. 

V. Gedgaudo premijai buvo pateikti šie darbai: Loretos Jastramskienės  knyga „Bilietas į Grižulio ratus“,  Povilo Sigito Krivicko – 2017 metais skelbti kūriniai popierinėje ir elektroninėje žiniasklaidoje, leidyboje ir scenoje, Dovydo Pancerovo knyga „Kiborgų žemė“ ir paramos projektas, Česlovo Skaržinsko knyga „Palėpėje, į kurią atsėlina vakaras“, Kazimiero Šiaulio muzikinis dokumentinis filmas „Nijolė Ščiukaitė. Viskas prasideda tavimi“. Vertinimo komisija V. Gedgaudo premiją nutarė skirti D. Pancerovui.

LŽS narys, žurnalistas D. Pancerovas savo asmeniniu darbu ir indėliu norėjo parodyti tai, apie ką rašė. Knyga „Kiborgų žemė“ tapo bestseleriu jau per pirmąją savaitę (šiuo metu parduota apie 7,5 tūkst. egzempliorių), o visas knygos pelnas buvo skirtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotajam pėstininkų batalionui. Tiksliau – už autoriaus honorarą, leidyklos „Alma littera“ gautą pelną ir UAB 15min lėšas Kęstučio batalione buvo įrengta moderni biblioteka kariams, skaitykla ir poilsio erdvė su stalo bei kompiuteriniais žaidimais.

D. Pancerovas 2014–2016 metais dirbo reporteriu per Maidano revoliuciją, vėliau – Rytų Ukrainos fronte. „Kiborgų žemė“ – tai nuoseklus pasakojimas apie tai, kaip Dovydas atsidūrė Maidane ir kaip jį, rimtiems išbandymams nepasiruošusį jauną reporterį, įtraukė Ukrainos tragedija. Šis jos darbas – knyga ir labdaringa veikla, yra unikalus žurnalistinis projektas, teigiama pranešime.

Pretendentus premijoms gauti vertino dešimties žurnalistų komisija – Aurelija Arlauskienė, Ginas Dabašinskas, Justinas Lingys, Laima Lingytė, Jolanta Mažylė, Virginija Motiejūnienė, Dainius Radzevičius, Brigita Sabaliauskaitė, Jonas Staselis ir Aldona Žemaitytė – Petrauskienė. V. Kudirkos ir V. Gedgaudo premijos šiemet teikiamos Kudirkos Naumiestyje, dr. V. Kudirkos muziejuje, kur vyks šventinis renginys, skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Jį rengia Lietuvos žurnalistų sąjunga, Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija, Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys dr. V. Kudirkos muziejus ir „Laikraščio Valsčius“ redakcija.