Lietuvoje

2012.07.10 15:00

Apsaugant vaiką internete, svarbiausias – tėvų vaidmuo

MRU Psichologijos katedros vedėjas Alfredas Laurinavičius tvirtina, kad apsaugant vaikus nuo pavojų internete labai svarbus yra tėvų bendradarbiavimas. Tačiau jis pabrėžia, kad net trečdalis vaikų mano, kad jų tėvai yra nepakankamai raštingi kompiuterių srityje.

MRU Psichologijos katedros vedėjas Alfredas Laurinavičius tvirtina, kad apsaugant vaikus nuo pavojų internete labai svarbus yra tėvų bendradarbiavimas. Tačiau jis pabrėžia, kad net trečdalis vaikų mano, kad jų tėvai yra nepakankamai raštingi kompiuterių srityje.

Vienas iš penkių vaikų yra susidūręs su potencialiai pavojingu interneto turiniu, skelbiama MRU parengtoje ataskaitoje. Tik 9 procentai nepilnamečių apie tai, kad buvo sutrikdyti ar nuliūdinti internete, pranešė naudodamiesi internete esančiais mechanizmais, rašoma pranešime spaudai.

Svarbu paaiškinti apie pavojus

Doc. dr. A. Laurinavičius teigia, kad vienas iš būdų apsaugoti vaiką nuo pavojingo ar netinkamo turinio informacijos internete yra geras ryšys su tėvais. Svarbu su nepilnamečiais aptarti, kokią informaciją jie internete randa, kaip ją reikėtų suprasti ir interpretuoti.

„Internetas nėra niekuo ypatingas, visur tėvai turėtų skirti daugiau laiko savo vaikams, pasikalbėti apie tai, kas vyksta jų gyvenime, kaip jiems sekasi, ką jie daro. Aišku, dar vienas iš tokių dalykų yra tai, kad dalis tėvų turėtų savo kompiuterinį raštingumą šiek tiek pagerinti tam, kad rastų daugiau ryšio šitoje bendravimo su vaiku sferoje. Atliktų tyrimų duomenimis, maždaug trečdalis vaikų žino ir jaučia, kad jų tėvai šitoje srityje yra pakankamai atsilikę, lyginant su jais“, – tikina A. Laurinavičius.

Tai, kad didžiausią įtaką daro tėvai, mano ir Vilius Nakutis, Tinklų ir informacijos saugumo departamento Interneto priežiūros skyriaus vedėjas.

„Švietimas daro didžiausią įtaką, tėvai turėtų bendrauti su vaikais ir paaiškinti, kad ne viskas internete yra taip gražu, kaip jiems atrodo, ir pasakoti jiems, kad internete gali matyti ir netinkamos medžiagos. Seksualinis vaikų viliojimas yra labai pavojingas dalykas internete, nes nepažįstamieji, norėdami įgyti vaikų pasitikėjimą, apsimeta tokiais pat vaikais. O įgiję pasitikėjimą pradeda juos šantažuoti. Dar pavojingesnis atvejis, kai kviečia į susitikimus, o vaikai ten nueina niekam nepranešę. Tėvai turėtų vaikams pasakoti apie tai“, – tvirtina V. Nakutis. 

Anot Interneto priežiūros skyriaus vedėjo, daugiausia tėvai nerimauja dėl to, kad internete vaikai susiduria su neteisėta ir žalinga informacija, kad jie socialiniuose tinkluose atskleidžia per daug asmens duomenų. Nerimą kelia ir seksualinio pobūdžio kalbos siekiant išvilioti vaiką susitikti su nepažįstamaisiais, priekabiavimas ir patyčios.

Docentas A. Laurinavičius pabrėžia, kad nesaikingas laiko leidimas prie kompiuterio gali vaikui pakenkti fiziškai: nukenčia regėjimas, laikysena. Tačiau, anot jo, nukenčia ir kitos vaiko gyvenimo sritys.

„Jeigu nuo to pradeda nukentėti santykiai, pradeda nukentėti mokslas, vaikas vietoj to, kad atliktų savo užduotis, savo pareigas, jų neatlieka, jis tuo metu naudojasi kompiuteriu. Po to prisideda ir emocinės problemos, vaikas nebegali būti be kompiuterio, jis pradeda labai nerimauti, jam labai reikia prisijungti prie kompiuterinės veiklos“, – sako MRU Psichologijos katedros vedėjas.

Dažnai apsauga – profilaktinio pobūdžio

V. Nakutis sako, kad internete visa medžiaga, kuri gali daryti neigiamą poveikį nepilnamečiams, turi būti žymima indeksais.

„Ji turi būti skirstoma, ar tinkama vaikams iki 7 metų, 14 metų ar 18 metų. Ir tinklalapiuose turi būti įspėjimai, kad medžiaga gali daryti neigiamą poveikį nepilnamečiams. Tačiau tokios priemonės yra labiau profilaktinės. Jeigu vaikas norės, jis įeis į tą puslapį ir žiūrės“, – teigia V. Nakutis.

Kalbėdamas apie prie kai kurių straipsnių internete pateikiamą lentelę su prašymu patvirtinti, kad asmeniui yra 18 metų, A. Laurinavičius sako, kad tai greičiau yra informacijos tiekėjų apsauga, o vaikų nuo neigiamos informacijos tai neapsaugo.

 „Aš kažkokios prasmės nematau. Tai yra vaiko mokymas meluoti. Vaikas, žinodamas, kad jis gali nuspausti tą mygtuką, kad jam yra 18 metų, išmoksta lengvai anonimiškai pameluoti“, – mano A. Laurinavičius.

Pasak V. Nakučio, norint apsaugoti vaikus nuo žalingos informacijos internete, tėvai namų kompiuteriuose gali įdiegti turinio filtravimo priemones.

Pagal „Saugesnio interneto“ projektą yra įkurtas interneto informavimo centras, karštoji linija, kur galima pranešti apie neteisėtą ar žalingą interneto turinį. Yra sukurta ir pagalbos linija vaikams, kur vaikai gali skambinti ir gauti emocinę bei psichologinę pagalbą, jeigu jie yra susidūrę su grėsmėmis ar kažkokia nemalonia informacija ar elgesiu internete.