Lietuvoje

2018.05.03 12:18

Minima Gegužės 3-iosios Konstitucijos diena

Janina Mateikienė, LRT RADIJAS, LRT.lt2018.05.03 12:18

Lietuvoje bus paminėta Gegužės 3-iosios Konstitucijos diena. 1791-ųjų gegužę priimtas pagrindinis Abiejų Tautų Respublikos įstatymas laikomas pirmąja Europoje ir antrąja pasaulyje rašytine konstitucija.

Lietuvoje gegužės 3-ioji minima kaip 1791 m. pirmosios rašytinės konstitucijos Europoje diena. Dokumentas buvo sukurtas ir priimtas Varšuvoje bendrame Lietuvos ir Lenkijos valstybės Seime.

Konstitucija greitai buvo išversta į lietuvių kalbą ir tapo pirmuoju teisiniu dokumentu, parašytu lietuviškai.

Istorikų teigimu, šis dokumentas buvo to meto pažangios politinės minties laimėjimas. Ketvirtadienį Seime, minit Konstitucijos metines, rengiamas specialus posėdis, kuriame dalyvaus Lenkijos ir Ukrainos parlamentų  delegacijos, Nepriklausomybės aikštėje bus iškilmingai pakeltos Lenkijos, Lietuvos ir Ukrainos vėliavos.

Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčioje aukojamos mišios, Valdovų rūmuose įvyks iškilmingas priėmimas.

Minėdami 227-ąsias gegužės 3-iosios dienos Konstitucijos metines prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Lenkijos Respublikos prezidentas Andrzejus Duda paskelbė bendrą pareiškimą.

Šalių vadovai pabrėžia, jog gegužės 3-osios Konstitucijos tikslai idealai svarbūs ir šiandien, o gilūs istoriniai Lietuvos ir Lenkijos žmonių ryšiai įkvepia toliau stiprinti dvišalius santykius ir dar glaudžiau suartina mūsų šalis kaip kaimynes ir partneres, rašoma prezidentūros pranešime spaudai.

„Susidurdami su įvairiapusiais regioniniais ir globaliais iššūkiais, esame pasirengę vieningai ir ryžtingai juos atremti. Esame pasiryžę palaikyti saugumą ir stabilumą Europoje bei visame pasaulyje, stiprinti mūsų dvišalius santykius gynybos, ekonomikos, energetikos, transporto ir kitose srityse“, – teigiama bendrame Lietuvos ir Lenkijos prezidentų pareiškime.

Šiemet Gegužės 3 d. Konstitucija minima Lietuvai ir Lenkijai švenčiant atkurto valstybingumo šimtmečius. Šių metų vasario 16-ąją prezidentės kvietimu Lietuvoje su oficialiu vizitu lankėsi Lenkijos vadovas. A. Dudos kvietimu prezidentė birželį vyks į Lenkiją, kur dalyvaus Lenkijos valstybingumo atkūrimo šimtmečio reginiuose ir 9 Baltijos šalių, Vidurio ir Rytų Europos valstybių lyderių susitikime. Vadinamasis „Bukarešto devynetas“ derins bendrus gynybos prioritetus artėjant NATO viršūnių susitikimui Briuselyje liepą.

AFP/Scanpix nuotr.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasveikino Lenkijos užsienio reikalų ministrą Jaceką Czaputowiczių Lenkijos valstybinės šventės – Gegužės 3-osios Konstitucijos dienos proga.

1791 metų gegužės 3 dieną patvirtinta Konstitucija, kartu su tų pačių metų spalio 20 dieną priimtu Abiejų Tautų Tarpusavio įsipareigojimu, yra svarbus istorinis dokumentas, padėjęs vertybinius pagrindus Europos demokratijos raidai.

„Gegužės 3-oji yra bendra Lietuvos ir Lenkijos šventė, įkūnijanti ir mūsų laikais svarbias vertybes ir idealus, skatinanti veikti kartu šiandienos iššūkių ir grėsmių akivaizdoje. Didžiuojamės, kad tai – pirmoji šiuolaikinė Konstitucija Europoje ir antroji visame pasaulyje. Svarbu, jog  ji  pabrėžė teisinės valstybės ir žmogaus teisių konstitucinių vertybių reikšmę. Tai ne mažiau  aktualu šiandien, kuomet svarstome Europos Sąjungos ateitį“, – pabrėžė L. Linkevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.