Lietuvoje

2018.05.02 14:50

Konservatoriai ir liberalai siūlo, kad Lietuva įšaldytų Rusijos oligarchų turtą

BNS2018.05.02 14:50

Opozicinių konservatorių ir liberalų atstovai siūlo įstatymo pataisas, kurios sukurtų teisines prielaidas įšaldyti į Lietuvos „juodąjį sąrašą“ įtrauktų Rusijos oligarchų ir pareigūnų turtą, apriboti jų ekonominę bei finansinę veiklą šalyje.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tokią iniciatyvą vadina logiška ir žada ją svarstyti.

Naują Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo redakciją parengė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis, jo bendražygis Seimo frakcijoje Laurynas Kasčiūnas bei Liberalų sąjūdžio atstovai Vitalijus Gailius ir Aušrinė Armonaitė.

Šis projektas papildytų vadinamąjį Magnickio įstatymą, pagal kurį Lietuva gali uždrausti į šalį atvykti užsieniečiams, susijusiems su stambaus masto korupcija, pinigų plovimu ar žmogaus teisių pažeidimais. Šiuo metu sąraše yra apie 70 Rusijos piliečių. 

Konservatoriai ir liberalai teigia, kad vien draudimo atvykti į šalį neužtenka, nes „yra žinoma, kad Kremliui artimi oligarchai, siekdami padėti dabartinei Rusijos vadovybei vykdyti antidemokratinę veiklą, Vakarų Europos valstybėse užsiima pinigų plovimu“.

Jei pataisos būtų priimtos, būtų įšaldomos Lietuvoje veikiančiuose bankuose laikomos piniginės lėšos ir kitas finansinis turtas, o Lietuvoje veikiantiems žmonėms ir įmonėms būtų draudžiama prekiauti su „juodajame sąraše“ esančiais asmenimis.

Pagal projektą, Magnickio sąraše esantys užsieniečiai ar su jais susiję juridiniai asmenys negalėtų Lietuvoje įsigyti jokio turto – nei kilnojamojo, nei nekilnojamojo.

„Mes atveriame galimybę taikyti (sankcijas – BNS), taikymas yra Vyriausybės prerogatyva“, – sakė G. Landsbergis.

V. Gailius pabrėžė, kad minėti draudimai būtų taikomi ne tik fiziniams asmenims, esantiems sąraše, bet ir juridinių asmenų, kuriuose šie asmenys yra naudos gavėjai, atžvilgiu.

Anot jo, taip pat siūloma taikyti administracinę atsakomybę tiems, kurie nesilaikytų įstatyme ir poįstatyminiuose aktuose nustatytų reikalavimų.

„Pavyzdžiui, tai bankas, kuris atsisako uždaryti sąskaitą, arba įmonė, kuri atsisako nutraukti ekonominį bendradarbiavimą su sankcionuotam asmeniui priklausančia įmone“, – aiškino G. Landsbergis.

L. Kasčiūno teigimu, minėtas siūlymas dera su ES pinigų plovimo direktyvos įgyvendinimu Lietuvoje.

„Pagal šią direktyvą ir į Lietuvos įstatymus jau perkeltas nuostatas turi būti sukurtas duomenų bazė, kur Lietuvoje registruotos įmonės turėtų aiškiai deklaruoti savo galutinius naudos gavėjus ir būtų aiškiai matoma, kas už jų stovi. Tuo atveju, jei naudos gavėjais yra asmenys, pažeidę visuotinai pripažintas žmogaus teises ir laisves, padarę itin stambaus masto korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką ar pinigų plovimo požymius atitinkančią nusikalstamą veiką ir yra įtraukti į Magnickio sąrašą, Lietuvos subjektai turėtų su jais nutraukti bet kokius ekonominius ar finansinius ryšius“, – pažymėjo Seimo narys.

Kurį laiką Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai vadovavęs V. Gailius teigė, kad Lietuvos teisėsauga anksčiau yra fiksavusi finansinius, ekonominius Kremliaus rėmėjų interesus mūsų šalyje.

„Su Kremliaus politika siejamų asmenų finansinių interesų buvo pastebėta, ir Lietuvos teisėsaugos institucijos yra atlikinėjusios eilę tyrimų pagal Pinigų plovimo prevencijos įstatymą ir taikė tam tikras pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo sankcijas. Taip, finansinių interesų jie turi, bet tai yra konfidencialūs duomenys“, – trečiadienį per spaudos konferenciją Seime sakė V. Gailius.

Komentuodamas, kaip galėtų veikti priimtos pataisos, G. Landsbergis svarstė, kad galėtų būti „pradėtas tyrimas prieš kiekvieną šiame sąraše esantį asmenį norint įsitikinti, ar jis neturi turto, kuris turėtų būti įšaldytas, vadovaujantis šito įstatymo nuostatomis“.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius BNS sakė, kad opozicijos teikiamas pasiūlymas yra logiškas ir svarstytinas. Jis atkreipė dėmesį, kad pagal galiojančią tvarką turtą galima įšaldyti tik bendru ES sprendimu.

„Kai kurie sprendimai dabar yra nacionaliniai, kalbant apie draudimą atvykti į mūsų šalį, tad būtų labai logiška išplėsti šias sankcijas įšaldant lėšas“, – teigė ministras.

Magnickio įstatymas pavadintas 2009 metais Rusijos kalėjime mirusio teisininko Sergejaus Magnickio vardu. Pastarasis skelbė atskleidęs finansines Rusijos pareigūnų bei piliečių machinacijas, apgaule pasisavinusių 230 mln. JAV dolerių mokesčių mokėtojų pinigų.

Panašius Magnickio įstatymus yra priėmusios Jungtinės Valstijos, Britanija, Kanada, Estija ir Latvija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.