Lietuvoje

2018.04.30 17:01

Prezidentūra – apie galimą prezidentės susirašinėjimą su E. Masiuliu

LRT.lt, BNS2018.04.30 17:01

Tulpes@lrpk.lt – tokiu el. paštu prezidentė Dalia Grybauskaitė galimai susirašinėjo su politiku Eligijumi Masiuliu. Susirašinėjimų fragmentus paviešino „Lietuvos rytas“.

prezidentūra atsisakė patvirtinti arba paneigti paviešinto susirašinėjimo su E. Masiuliu autentiškumą. Popiet surengta spaudos konferencija, kurioje pabrėžta, kad kai kurie viešojoje erdvėje paskelbti teiginiai neatitinka tikrovės. 

„Norime atkreipti dėmesį, kad žiniasklaidoje pasirodę teiginiai, kad 2015 metais prezidentė derino generalinio prokuroro kandidatūrą su verslo koncernu „MG Baltic“ neatitinka tikrovės ir klaidina visuomenę“, – spaudos konferencijoje kalbėjo prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė.

2015 metasi generalinio prokuroro skyrimas buvo įstrigęs visą pusmetį, nes prezidentės tiekiamiems stipriems kandidatams eime buvo daromis dirbtinės kliūtys. Seimas slaptu balsavimu be jokių argumentų atmetė dvi profesionalių teisininkų kandidatūras į generalinio prokuroro postą. Tuomet prezidentė paragino Seimą dėl generalinio prokuoro balsuoti atviru balsavimu, tačiau Seime vietoj to buvo pasiūlyta pakeisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką“, – sakė M. Lingė

Pasak M. Lingės, tokį pasiūlymą teisininkai įvertino kaip antikonstitucinį ir darantį tiesioginį spaudimą prezidentei. Sprendimui užstrigus, prokuratūros vadovybės klausimas buvo aptariamas su Seimo valdyba ir parlamentinėmis frakcijomis, žymiais šalies teisininkais, prokurorų profesine sąjunga. „Su jokiomis kitomis interesų grupėmis nė viena kandidatūra derinama nebuvo“, – kalbėjo prezidentės patarėjas.

Prezidentės atstovai sako stebintys pastangas politizuoti bylą.

„Teismas šiuo metu nagrinėja politinės korupcijos bylą, kurioje E. Masiulis yra kaltinamas kyšio paėmimu, prekyba poveikiu ir neteisėtu praturtėjimu. Metamos visos priemonės politizuoti bylą ir paveikti jos eigą bei baigtį. Todėl nuo bet kokių komentarų susilaikome, kad jie nebūtų panaudoti kaltinamųjų gynybai“, – pirmadienio rytą BNS informavo prezidentės spaudos tarnyba.

Kad el. paštu yra susirašinėję su D. Grybauskaite, patvirtino ir buvę premjerai Algirdas Butkevičius bei Andrius Kubilius.

BNS pateikia svarbiausius žinomus faktus apie galimą susirašinėjimą:

Kas kelia daugiausia diskusijų laiškuose?

„Lietuvos rytas“ skelbia paviešinęs ištraukas iš susirašinėjimo per elektroninį paštą tulpes@lrpk.lt, laikraštyje ir interneto portale skelbiamos ekrano kopijos nuotrauka. Teigiama, kad laiškai rašyti 2014–2016 metais.

Anot paskelbtų ištraukų, prezidentė su E. Masiuliu susirašinėjo apie kandidatus į generalinio prokuroro pareigas. D. Grybauskaitė parašė, kad LNK žurnalistas Tomas Dapkus „kalba nesąmones“ apie Evaldą Pašilį ir pasiūlė „perduoti linkėjimus“ televiziją valdančio koncerno „MG Baltic“ vadovui Dariui Mockui, „kad patrauktų savo skaliką“. 

Laiške prieš 2016 metų Seimo rinkimus D. Grybauskaitė rašė, kad būsimas premjeras Saulius Skvernelis „jau dabar yra pavojingas populistas, bus tik dideliu pagreičiu blogiau“. Ji paragino E. Masiulį įkalbėti tuomet valdžioje buvusius socialdemokratus, kad S. Skvernelis „neturėtų užimti ministro posto, jei pereina į nekoalicinę partiją.“

Prezidentė skandalo įkarštyje dėl vadinamojo juodojo viceministrų sąrašo paragino E. Masiulį naudotis jos konfliktu su tuometine socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus Vyriausybe: „Tokia beatodairiška konfrontacija nukals ir jų reitingus bei didins neskaidrumo prieskonį prieš ateinančius dvejus rinkimus. Naudokitės tuo.“

E. Masiulis „Lietuvos ryto“ televizijai sakė, kad paskelbti laiškai turbūt buvo aptikti patikrinus elektronines laikmenas, paimtas per kratą pas jį. Jis patvirtino, kad prezidentės laiškus gavo iš el. pašto adreso „tulpes@lrpk.lt“. E. Masiulis teigė, kad jo ir prezidentės „dalykiniai, asmeniniai santykiai politiniame lauke buvo artimi“.

Kam naudingas ir žalingas laiškų paskelbimas?

„Lietuvos rytas“ neatskleidžia, iš kur gavo susirašinėjimą. Laiškais gali pasinaudoti korupcijos bylos kaltinamieji. Laiškai paskelbti netrukus po to, kai politinės korupcijos byla perduota teismui. Savo kaltę dėl kyšio ėmimo neigiantis E. Masiulis, komentuodamas laiškus, sukritikavo prokuroro Justo Lauciaus darbą. Buvęs politikas interviu nusistebėjo, kad prokuroras, iš pradžių žadėjęs laiškus aptarti per apklausą, vėliau to nepadarė. Jis pranešė, kad prašė įtraukti laiškus į bylos medžiagą, tačiau prokuroras atmetė prašymą.

Laiškų turinys gali būti žalingas D. Grybauskaitei. Seimo valdantieji ėmė svarstyti galimybę atlikti parlamentinį tyrimą dėl generalinio prokuroro kandidatūros derinimo. Andrius Tapinas teigė, kad, jei laiškai autentiški, tai būtų „vienas rimčiausių mūsų valstybės vadovės fiasko“, o jos teiginiai apie T. Dapkų yra „tiesioginis spaudimas žiniasklaidai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.