Lietuvoje

2018.04.25 19:55

Beveik tūkstantį karių apgyvendinančią stovyklą plyname lauke gali įrengti vos per parą

LRT.lt2018.04.25 19:55

Gegužės 21 dieną netoli Kazlų Rūdos startuoja rezervo karių pratybos, kurių metu patogioje lauko stovyklavietėje bus apgyvendinta net 750 žmonių. Tokio didelio masto karinėms reikmėms skirta stovykla šalies istorijoje organizuojama pirmą kartą, rašoma pranešime spaudai.  

Užtikrina patogias gyvenimo sąlygas

Brigados generolo Kazio Veverskio poligone, 12 tūkst. kv. m teritorijoje, bus pastatyta 50 gyvenamųjų ir 12 darbo palapinių. Visose jose bus sumontuotos grindys, įvestas apšvietimas, internetas, įrengti elektros kištukų lizdai, sustatyti visi reikalingi baldai (lovos, stalai, kėdės). Mobiliajame kaimelyje bus įrengta virtuvės įranga ir atskira valgymo erdvė. Siekiant palaikyti švarią aplinką, tarp palapinių ketinama sumontuoti jungiamuosius takus.

Kaip teigia Robertas Jurgelaitis, stovyklą statysiančios bei Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijai priklausančios bendrovės „Rae LT“ direktorius, stovyklavietėje svarbu sukurti kariams patogią aplinką, kad pratybų metu jiems būtų užtikrinamos tinkamos gyvenimo sąlygos.

„Tik pailsėję kariai gali būti darbingi ir produktyviai dalyvauti mokymuose, todėl siekiame, kad jie jaustųsi patogiai. Stovykloje pasirūpinsime visais komunaliniais patogumais: jiems bus įrengti dušai su šiltu ir šaltu vandeniu, tualetai, skalbyklės, džiovyklės. Palapinėse veiks oro kondicionieriai. Mobiliame kaimelyje taip pat atsiras ir prekybos erdvės, kuriose kariai galės įsigyti papildomų maisto produktų ir kitų jiems reikalingų prekių“, – pasakoja R. Jurgelaitis.

Organizatorių nuotr.

Pasitarnautų ir stichinių nelaimių atveju

Pasak „Rae LT“ vadovo, visa stovyklavietėje sumontuota įranga gali būti naudojama ne tik kariuomenės reikmėms, bet ir sporto renginiams, pabėgėlių apgyvendinimui ar net stichinių nelaimių atveju.

„Esant poreikiui, tokio dydžio stovyklą su visais komunaliniais patogumais galime net plyname lauke įrengti labai greitai – vos per 24 valandas. Mobiliųjų kaimelių statybos srityje turime nemažai patirties, esame dirbę su JAV atstovais, vien vokiečiams esame įgyvendinę daugiau nei 10 projektų“, – teigia R. Jurgelaitis.

Anot jo, rengiant karių stovyklas kartais tenka dirbti gana sudėtingomis sąlygomis, pavyzdžiui, lauke vyraujant neigiamai temperatūrai.

„Viena iš vokiečiams rengtų stovyklų Pabradėje turėjo talpinti apie 400 žmonių. Dirbome žiemos metu, kai lauke buvo apie -15 laipsnių. Tokiomis sąlygomis reikėjo įrengti visą infrastruktūrą: vandens ir elektros tiekimą, nuotekų išvežimą ir pan. Stovyklai buvo keliami labai aukšti reikalavimai – be gyvenamųjų palapinių, reikėjo pasirūpinti visais komunaliniais patogumais, įvesti internetą, įrengti dar 4 atskiras dirbtuves“, – sako R. Jurgelaitis.

Organizatorių nuotr.

Galimybė išbandyti naujausias technologijas

Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos prezidentas Rosvaladas Gorbačiovas sako, kad kariuomenė pastaruoju metu itin intensyviai atnaujina savo turimą įrangą, tačiau kai kuriais atvejais efektyviau yra pirkti nuomos paslaugas.

„Kai organizuojamos pratybos kartu su atvykstančiais sąjungininkais, per trumpą laiką neįmanoma nusipirkti visos reikalingos technikos. Įsivaizduokite, jei bus įsigyta tiek įrangos, kad aptarnautų visus pratybose dalyvaujančius karius, ką su ta įranga reikės daryti po stovyklos? Todėl daugelyje šalių nuoma yra įprastinė praktika. Be to, tai leidžia kariuomenei išbandyti pačias naujausias technologijas ir gali padėti apsispręsti, kokią techniką įsigyti. Šis projektas yra geras kariuomenės ir verslo bendradarbiavimo pavyzdys, kuris rodo, kad Lietuvos įmonėmis pasitikima, vertinami jų sugebėjimai ir kompetencija“, – sako R. Gorbačiovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI