Lietuvoje

2018.04.24 15:19

D. Grybauskaitė: Norvegija – strateginė Lietuvos energetinio saugumo partnerė

LRT.lt, BNS2018.04.24 15:19

Lietuvoje su dviejų dienų oficialiu vizitu lankosi Norvegijos sosto įpėdinis kronprincas Haakonas ir kronprincesė Mette-Marit.

Prezidentė su būsimuoju Norvegijos karaliumi aptarė dvišalius santykius, bendradarbiavimą NATO ir regiono saugumo užtikrinimo klausimus, tarpusavio ryšių stiprinimą ekonomikos, energetikos ir kultūros srityse. Kronprinco šeimą lydės Norvegijos gynybos ministro ir aukšto lygio verslo delegacijos.

Prezidentės patarėjas Nerijus Aleksiejūnas sako, kad šis vizitas atspindi glaudžius Lietuvos santykius su Šiaurės šalimis.

„Visos penkios Šiaurės šalys apsilankė Lietuvoje per keturis šių metų mėnesius“, – BNS sakė diplomatas.

Norvegiją jis pavadino „svajonių partnere“ Lietuvos užsienio politikoje dėl ryšių gynybos ir ekonomikos srityse.

Per vizitą prezidentūroje pasirašyti du memorandumai dėl Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo 2014–2021 m. įgyvendinimo. Nors Norvegija nėra ES narė, tačiau priklauso Europos ekonominei erdvei ir teikia Lietuvai finansinę paramą socialiniams skirtumams mažinti.

Naujuoju finansinės paramos laikotarpiu Norvegija Lietuvai skirs daugiau kaip 115 mln. eurų verslo plėtrai, inovacijoms ir moksliniams tyrimams skatinti, sveikatos apsaugai, socialiniam dialogui, aplinkosaugai ir energijos efektyvumui stiprinti.

Norvegija – strateginė Lietuvos energetinio saugumo partnerė

Šalies vadovė pabrėžė, jog karališkosios poros vizitas simbolizuoja glaudžią Lietuvos ir Norvegijos draugystę ir partnerystę, teigiama prezidentūros pranešime spaudai.

„Dar 90-ųjų pradžioje Lietuvai vaduojantis iš sovietinės okupacijos Norvegijos žmonės padėjo mums pralaužti informacinę izoliaciją. Objektyvią informaciją apie mūsų kovą už laisvę pasauliui padėjo skelbti Norvegijos padovanotas palydovinis siųstuvas ir Osle veikiantis Lietuvos informacijos biuras. Tada pasaulis sužinojo apie tankus, nukreiptus prieš mūsų parlamentą, televizijos bokštą ir jų traiškomus žmones. Todėl Norvegijos vardas bus mūsų širdyse su didžiausia padėka, kaip valstybės, išdrįsusios mums padėti tuomet, kai labai mažai šalių išdrįso pripažinti mūsų nepriklausomybę“, – sakė prezidentė.

Pasak šalies vadovės, per visą 28 metų nepriklausomybės laikotarpį Lietuvą ir Norvegiją siejo daug bendrystės gijų. Viena iš jų yra gynyba. Norvegų kariai vieni pirmųjų prisijungė prie NATO priešakinių pajėgų bataliono Lietuvoje. Mūsų valstybė iš Norvegijos perka oro gynybos sistemas „Nasams“, o šios šalies karo laivai yra priešraketinio NATO skydo dalis atremiant galimus priešiškus veiksmus, kuriais būtų siekiama atkirsti Lietuvą, Latviją ir Estiją nuo sąjungininkų pastiprinimo.

Lietuvą su Norvegija sieja ir vienodas karinių grėsmių vertinimas. Kaip ir Lietuva, Norvegija turi sieną su Rusija, todėl labai gerai supranta, kokią grėsmę tarptautiniams saugumui kelia šios šalies agresyvus ir nenuspėjamas elgesys bei noras įtvirtinti savo karinį dominavimą Baltijos jūros regione ir Arktyje.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad Norvegija yra strateginė Lietuvos energetinio saugumo partnerė. Pasak šalies vadovės, Lietuva sunkiai vadovavosi iš priklausomybės nuo „Gazprom“, o norvegų įmonė „Hoegh LNG“ padėjo Lietuvai per rekordiškai trumpą laiką pastatyti suskystintų dujų terminalą „Independence“. Nuo 2015 m. Lietuva tapo ne tik nepriklausoma nuo vieno dujų tiekėjo, bet ir krizės atveju gali padėti Latvijai ir Estijai.

Pasak prezidentės, tai labai svarbus laimėjimas, nes energetinė nepriklausomybė Lietuvai pirmiausia reiškia politinę nepriklausomybę, nes iki tol energetika buvo naudojama kaip politinės įtakos instrumentas.

Prezidentė su karališkąja pora taip pat aplankys Signatarų namus ir apžiūrės ten eksponuojamą Vasario 16-osios aktą.

BNS nuotr.

Oficialaus vizito Lietuvoje metu kronprincesė Mette-Marit su D. Grybauskaite atidarys dvišalį verslo forumą. Norvegijos karališkąją porą Lietuvoje lydi 20 įmonių verslo delegacija. Per verslo forumą pagrindinis dėmesys bus skirtas inovacijoms, informacinėms, kibernetinio saugumo ir gynybos technologijoms.

Norvegija patenka į didžiausių užsienio investuotojų dešimtuką Lietuvoje. Mūsų šalyje veikia 250 norvegų įmonių. Savo ruožtu Lietuva yra didžiausia Norvegijoseksporto rinka iš Baltijos šalių.

Karališkajai porai tai yra pirmasis vizitas Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.