Lietuvoje

2018.04.23 18:49

Pacientei iš sveikatos priežiūros įstaigų priteista neturtinė žala

LRT.lt 2018.04.23 18:49

Pirmadienį Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė nutartį, kuria paliko galioti Vilniaus apygardos teismo sprendimą civilinėje byloje pagal jaunos moters ieškinį atsakovėms Centro poliklinikai, Vilniaus miesto klinikinei ligoninei, Respublikinei Vilniaus universitetinei ligoninei, „BTA Insurance Company“ ir AAS „Gjensidige Baltic“ dėl neturtinės žalos atlyginimo. 

Civilinis ieškinys buvo grindžiamas tuo, kad dėl netinkamo ir aplaidaus gydymo ieškovei nebuvo laiku diagnozuota liga, o jai progresavus devyniolikmetė neteko galimybės natūraliai pastojant turėti vaikų, rašoma LRT.lt siųstame pranešime.

Vilniaus apygardos teismas 2017 m. balandžio 26 d. sprendimu priteisė ieškovei solidariai iš Centro poliklinikos ir Vilniaus miesto klinikinės ligoninės 25 000 eurų neturtinės žalos atlyginimo, 1000 eurų iš Vilniaus universitetinės ligoninės bei 5 procentų procesines palūkanas nuo bylos iškėlimo teisme (2010 m. sausio 3 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

Priteistos neturtinės žalos dydį ginčijo Centro poliklinika ir Vilniaus miesto klinikinė ligoninė, prašydamos ją sumažinti. Įstaigos ginčijo ir civilinės atsakomybės jų atžvilgiu taikymą, nepripažindamos nei savo neteisėtų veiksmų, nei kaltės.   

Lietuvos apeliacinis teismas nutartyje pažymėjo, kad buvo pažeista viena iš svarbiausių neturtinių vertybių – ieškovės sveikata. Šis pažeidimas dėl tinkamai nediagnozuotos ir progresavusios ligos paliko neatstatomus padarinius.

Teisėjų kolegija, susipažinusi su bylos faktinėmis aplinkybėmis, pateiktomis specialistų išvadomis ir ekspertizės aktu, konstatavo, kad  negalima paneigti tikimybės, jog tinkamas ir savalaikis ligos nustatymas, jos diagnozavimas, tinkamo gydymo pritaikymas galėjo padėti išvengti ligos progresavimo ir būtino chirurginio įsikišimo pašalinant abu kiaušintakius.

Teisėjų kolegija, atsižvelgusi į šiai bylai reikšmingas aplinkybes, nusprendė, kad pirmosios instancijos teismo nustatytas neturtinės žalos dydis iš esmės nėra neteisinga ar neadekvati satisfakcija aukščiau nurodytiems ieškovės patirtiems emociniams ir fiziniams išgyvenimams kompensuoti. 

Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis dar gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Mykolas Majauskas
2022.12.07 11:02

Seimo narys Mykolas Majauskas kandidatuos į Vilniaus merus

atnaujinta 11.06