Lietuvoje

2018.04.20 19:09

Kanapių legalizavimo šalininkas: abiejų pusių nuomonės – radikalios

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.04.20 19:09

Nors už kanapių vartojimą šalyje vis dar gresia rimti nemalonumai, jų legalizavimo šalininkas Povilas Tamošauskas teigia manantis, kad Lietuvoje požiūris į kanapių legalizavimą pamažu gerėja, žiniasklaida į tai atkreipia vis daugiau dėmesio. Gydytojas toksikologas Jonas Šurkus savo ruožtu pažymi, kad bet koks svaiginimasis yra problema, tačiau esant tinkamai kontrolei, kaip yra tam tikrų vaistų atveju, jis neprieštarautų, jei kanabinoidai būtų prieinami.

Šį penktadienį jau trečiąkart Lietuvoje rengiant Kanapių kultūros dienos renginį, P. Tamošauskas pažymi, kad kanapių legalizavimo tema mūsų šalyje vis dar yra kontroversiška. Jo nuomone, taip yra todėl, kad tiek legalizavimo šalininkų, tiek priešininkų pozicijos yra radikalios – trūksta kompromisinio varianto.

Pasak Kauno klinikų gydytojo toksikologo Jono Šurkaus, kanapės labai retu atveju sukelia apsinuodijimą, tačiau yra kitų pasekmių.

„Kaip toksikologas galiu pasakyti, kad kanapės nesukelia apsinuodijimo, tai būtų labai retas atvejis. Tai labiau socialinė, psichologinė, psichiatrinė problema, tačiau bet kokiu atveju svaiginimasis yra blogai. <...> Jei šnekėtume apie blogąjį kanapių vartojimą, kuris šiuo metu yra kriminalizuotas, tai žmonės, kurie nuolat vartoja kanapes, pasižymi menkesniu socialiniu aktyvumu, yra labiau apatiški“, – sako medikas.

J. Šurkus pažymi, kad įvairūs opioidai (vaistų pavidalu, gydant ligas) yra vartojami legaliai, kontroliuojant jų įsigijimą, tad jis neprieštarautų, jei taip būtų elgiamasi ir su kanabinoidais.

„Morfijus, fentanilis, karfentanilis ir amfetaminai yra vartojami vaikų su dėmesio sutrikimais. Taigi nemaža dalis narkotinių medžiagų pagal indikacijas, paskyrus gydytojui, yra vartojami, tik tiek, kad niekas neaugina amfetamino ar opijaus patys, tai yra normali produkcija su geros praktikos sertifikatais, kur labai aiškūs kiekiai, ir bet kokiu atveju žinomos tikslios indikacijos. Aš ne prieš, jeigu kanabinoidai bus lygiai taip pat vartojami“, – sako gydytojas toksikologas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Prie Seimo susirinko 300 kanapių entuziastų

Penktadienį Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į Kanapių kultūros dieną susirinko keli šimtai kanapių šalininkų. Išreikšti nepritarimo marihuanos legalizavimui atėjo grupė buvusių narkomanų, persirengusių giltinėmis, jų lyderį sulaikė policija.

Tradicinį renginį prie Seimo surengusi Žaliojo žiedo draugija teigia norinti „šviesti visuomenę ir skatinti diskusiją apie kanapių padėtį Lietuvoje ir užsienyje, pažindinti žmones su plačiomis kanapės augalo panaudojimo galimybėmis“.

Į renginį atėjo ne tik šalininkai, bet ir priešininkai. Apie tris dešimtis buvusių narkomanų, vaizduodami giltines apsisiautę juodus apsiaustais su dalgiais rankose, teigė esantys prieš kanapių legalizavimą. Anot jų, legalizuoti marihuanos negalima, nes ir jie patys pradėjo būtent nuo lengvųjų narkotikų vartojimo. Jie rankose laiko plakatus „Narkotikai – tai giltinė“, „Žmogus nesutvertas vartoti narkotikų“, „Tai gali būti tavo vaikas“.

Anot jų, legalizuoti marihuanos negalima, nes ir jie patys pradėjo būtent nuo lengvųjų narkotikų vartojimo. Jie rankose laiko plakatus „Narkotikai – tai giltinė“, „Žmogus nesutvertas vartoti narkotikų“, „Tai gali būti tavo vaikas“.

„Mano pirmas narkotikas buvo „žolė“. Po to pradėjau vartoti amfetaminus, „ratus“, po kelerių metų – heroiną ir galų gale pradėjau tokius vaistus vartoti, kurie pakenkė smegenų daliai, kuri atsakinga už vaikščiojimą, ir aš dabar turiu invalidumą. O viskas prasidėjo nuo paprasčiausios „nekaltos“ suktinės, visam gyvenimui likau invalidas“, – BNS sakė prieš kanapių legalizavimą pasisakantis Evaldas.

Kadangi dalis „giltinių“ buvo su kaukėmis, policijos pareigūnai vieną jų nusivedė į automobilį.

Pagal Susirinkimų įstatymą, draudžiama protestuoti dėvint kaukes. Policijai įspėjus, protestuotojai kaukes nusiėmė.

Policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis BNS sakė, kad protesto oponentai susirinko nesuderinę to su savivaldybe, jų organizatorius buvo sulaikytas.

„Jis yra sulaikytas, pristatytas į policijos komisariatą. Bus sprendžiama, kokią atsakomybę jam pritaikyti“, – teigė R. Matonis.

Jo teigimu, šiuo metu prie Seimo budi daugiau policijos pareigūnų viešajai tvarkai užtikrinti

Žaliojo žiedo draugija teigia norinti propaguoti Lietuvoje kanapes. Ji trečią kartą rengia mitingą prie Seimo.

„Renginiu bandome atkreipti visuomenės dėmesį, kad šita tema būtų labiau diskutuojama, kad žmonės pradėtų šviestis, kodėl kanapės yra draudžiamos ir kodėl neturėtų būti draudžiamos“, – BNS sakė už kanapių legalizavimą rekreaciniais tikslais pasisakantis Andrius Šironas.

Netoli Vilniaus ūkį turintis jaunas vyras šiuo metu augina pluoštines kanapes.

Daugiau apie tai – pokalbio įraše.