Lietuvoje

2018.04.20 11:41

Sieks griežčiau kontroliuoti iš trečiųjų šalių įvežamų trąšų kokybę

LRT.lt 2018.04.20 11:41

Ketvirtadienį įregistruotas Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narių Kazio Starkevičiaus ir Edmundo Pupinio parengtas Tiekiamų rinkai trąšų įstatymo projektas. Pasak projekto rengėjų, viena iš priežasčių registruoti įstatymą buvo Seimo Kaimo reikalų komiteto priimtas sprendimas nepritarti Seimo nutarimui „Dėl laikinosios komisijos sudarymo ir pavedimo jai atlikti parlamentinį tyrimą dėl nerimą keliančios padėties Lietuvos žemės ūkio sektoriuje“. 

„Vienas iš šios komisijos nagrinėjamų klausimų būtų buvęs nurodymas surinkti duomenis, kas ir kiek per 10 metų iš trečiųjų šalių į Lietuvą įvežė įvairių trąšų, pesticidų bei kitų augalų apsaugos priemonių. Manome, kad Seimo Kaimo reikalų komitetui priėmus sprendimą nesudaryti komisijos, kuri būtų nagrinėjusi trąšų patekimo į Lietuvos vidaus rinką situaciją, būtina kuo greičiau priimti įstatymą, kuris užkardytų nekokybiškų trąšų patekimą į mūsų šalį“, – sakė vienas iš įstatymo projekto autorių Kazys Starkevičius.

Toks įstatymas dar 2012 m. birželį Seime jau buvo priimtas, tačiau Žemės ūkio ministerija parengė įgyvendinamųjų teisės aktų ir tuometis žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna pateikė Seimui įstatymo projektą, kuriuo buvo siūloma pripažinti šį įstatymą netekusiu galios. Svarbiausias motyvas, kad per du metus nuo įstatymo priėmimo nebuvo priimti įgyvendinamieji teisės aktai, todėl šis įstatymas neveikia. Seimas 2014 metų birželio 17 d. Tiekiamų rinkai trąšų įstatymą pripažino netekusiu galios, rašoma LRT.lt siųstame pranšime.

Įstatymo projektu siekiama reglamentuoti į šalies vidaus trąšų rinką iš trečiųjų šalių įvežamų trąšų kokybę, nustatyti tiekiamų rinkai trąšų ir trąšų produktų ženklinimo, pakavimo, laikymo, naudojimo, jų registravimo trąšų registre reikalavimus, įtvirtinti valstybinės trąšų ir trąšų produktų kontrolės teisinius pagrindus. Artimiausios mūsų šalies kaimynės Latvija, Estija, Lenkija, Danija ir kitos jau anksčiau buvo  priėmusios nacionalinius trąšų įstatymus ir vykdė trąšų registraciją. Taip jos apsaugojo savo vidaus  rinką nuo nekokybiškų ar net kenksmingų trąšų.