Naujienų srautas

Lietuvoje2018.04.18 19:05

Keliaujantiems per Lietuvą į Rusiją futbolo fanams „ypatingų palengvinimų nebus“

BNS 2018.04.18 19:05

Lietuvos pareigūnai sako, kad Pasaulio futbolo čempionato Rusijoje metu keliaujantiems per Lietuvą futbolo aistruoliams iš ne Europos Sąjungos (ES) šalių ypatingų palengvinimų nebus.  

Sienos kirtimo klausimus Pagėgiuose trečiadienį aptarė Lietuvos ir Rusijos pareigūnai. 

„Jokių ypatingų palengvinimų, kalbant apie reikalavimus, kurie keliami norint kirsti Lietuvos Respublikos teritoriją tiek Rusijos piliečiams, tiek ir trečiųjų šalių piliečiams, negalės būti suteikta“, – Pagėgiuose žurnalistams sakė Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams Gintautas Vasiulis.

Pasak jo, Lietuva negalės daryti nuolaidų per ją vykstantiems trečiųjų šalių piliečiams dėl būtinų dokumentų reikalavimo, tačiau sienos pralaidumą galima gerinti organizacinėmis priemonėmis.

Daug dėmesio susitikimo Pagėgiuose metu pareigūnai skyrė aptarti, kaip organizuoti pasienio punktų tarp Lietuvos ir Karaliaučiaus srities darbą.

Rusai žada piko metu šiuose ruožuose įvesti vadinamąjį reversinį eismą – tai reiškia, jog keleivių srautas sieną galėtų kirsti tik į vieną pusę.

„Tokiu būdu galime padidinti pralaidumo galimybes“, – teigė susitikime Pagėgiuose dalyvavęs Karaliaučiaus srities Vyriausybės pirmininko pavaduotojas Aleksandras Rolbinovas.

Rungtynių dienomis Rusija taip pat žada riboti krovininio transporto eismą, didinti pasienyje dirbančių pareigūnų skaičių.

A. Rolbinovas teigė, jog su Lietuva sutarta supaprastinti Europos Sąjungos (ES) piliečių keliavimą į Rusijos teritoriją, jeigu tam atsirastų būtinybė.

„Aptarėme supaprastinto (sienos kirtimo – BNS) režimo tvarką. (...) Lietuvos kolegos sakė, kad peržiūrės šį variantą, šią schemą ir bus pasiruošę esant būtinybei taikyti supaprastintą variantą“, – sakė pareigūnas.

Lietuvių akiratyje – Nigerijos ir Maroko piliečiai

Karaliaučiuje nuo birželio 16 iki 28 dienos vyksiančiose čempionato grupių varžybose žais Kroatijos ir Nigerijos, Serbijos ir Šveicarijos rinktinės, taip pat susitiks Ispanijos ir Maroko bei Anglijos ir Belgijos komandos.

Tikėtina, kad šių komandų aistruolių ir bus daugiausiai tarp tuo metu į Karaliaučių vyksiančių turistų. Dalis turistų gali vykti ir iš Karaliaučiaus į pagrindinę Rusijos dalį.

Daugiausiai nerimo Lietuvos pareigūnams kelia Maroko ir Nigerijos piliečiai, nes jiems norint sėkmingai įvažiuoti į Lietuvą reikės Šengeno vizų.

Pasak diplomato G. Vasiulio, šiuo metu Rusija tinkamai neinformuoja šių šalių piliečių apie būtinybę turėti reikiamus dokumentus, atvykstant į Lietuvą.

Jo teigimu, ES institucijos Maroke ir Nigerijoje kol kas nepraneša apie išaugusį Šengeno vizos norinčių šių šalių piliečių skaičių.

„Iš kitos pusės, iš Rusijos atstovų šiandien gavome patikinimą, kad šiuo klausimu yra susirūpinta“, – kalbėjo ambasadorius.

„Tų dokumentų neturėjimas, natūralu, labai stipriai apsunkintų darbą mūsų tarnyboms, kurios kontroliuoja atvykstančiuosius, ir sutrikdytų eismą“, – pridūrė jis.

Pasak A. Rolbinovo, preliminariais duomenimis, į Karaliaučių turėtų vykti tūkstantis Nigerijos piliečių ir iki 4 tūkst. marokiečių, tačiau dalis pastarosios tautybės žmonių gyvena Belgijoje ir yra šios šalies piliečiai.

Jis pažadėjo, kad informacija apie būtinybę turėti Šengeno vizas bus atnaujinta su čempionatu susijusiose ir Karaliaučiaus valdžios interneto svetainėse, ją suteiks ir Nigerijos bei Maroko institucijos.

Lietuvos pasieniečių vadas Renatas Požėla yra sakęs, kad čempionato metu per Lietuvą keliausiantys trečiųjų šalių piliečiai gali sukelti nelegalios migracijos problemų.

Tikslių skaičių neturi

Pasaulio futbolo čempionato metu smarkiai išaugs traukinių tranzitas per Lietuvą, tačiau tikslaus skaičiaus vyksiančiųjų automobiliais bei autobusais pareigūnai neturi.

Dėl to Lietuvos ir Rusijos institucijos sutarė realiu laiku keistis informacija apie aistruolių srautus, nes juos sudėtinga prognozuoti iš anksto.

Grupių varžybų Karaliaučiuje metu per Lietuvą vyks 35-iais Rusijos traukiniais daugiau, nei įprastai.

„Palyginimui galime pasakyti, kad per panašų laikotarpį 2017 metais buvo registruotas 91 traukinio reisas ir tais traukiniais vyko 26,5 tūkst. žmonių, o dabar papildomai kalbame apie 16 tūkst. keleivių daugiau“, – teigė G. Vasiulis.

Pasak Karaliaučiaus srities atstovo, daugiau aistruolių į Rusiją vyks per Lenkiją, tačiau „iš Lietuvos mes taip pat tikimės didelio skaičiaus“

Rusai prognozuoja, kad pietų Lietuvoje esančiame Kybartų pasienio punkte rungtynių dienomis migracijos srautas gali išaugti iki keturių kartų.

„Bet iš esmės punkto infrastruktūra ir mūsų pareigūnų pajėgumai leidžia susitvarkyti su šitais srautais“, – kalbėjo Lietuvos diplomatas.

Pasaulio futbolo čempionatas vyks 11-oje Rusijos miestų. Karaliaučiaus futbolo stadionas talpina apie 35 tūkst. žmonių, netoli jo bus įrengta ir sirgalių zona, talpinanti 15–20 tūkst. aistruolių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi