Lietuvoje

2018.04.18 17:58

Policija atskleidė daugiau detalių apie slaptą „kamuolinių“ sulaikymą

Mindaugas Laukagalis, DELFI.lt2018.04.18 17:58

Antradienį policija vykdė stambaus masto operaciją, kurios metu sulaikyti viena žiauriausių pastarojo meto gaujų vadinamų „kamuolinių“ nariai. Policija pateikė daugiau informacijos apie šią operaciją.

Trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje dalyvavo policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis ir prokuroras Martynas Jovaiša. 

L. Pernavas pradėjo konferenciją sakydamas, kad siunčia griežtą žinutę nusikaltėliams, jog policija dirba intensyviai ir niekas neliks nubaustas.

„Sulaukėme padėkų iš Europolo, išskaidžius vieną pavojingiausių gaujų, net tik Lietuvoje bet ir Europoje“, – sakė L. Pernavas.

Operaciją vykdė ankstų rytą

Policija teigia, kad įtariamų nusikaltėlių sulaikymo operacija pradėta vykdyti ankstų antradienio rytą. Joje dalyvavo apie 300 pareigūnų, buvo atlikta per šimtą kratų. Pasitelktos ir „Aro“ pajėgos.

Operacijos metu sulaikyti 19 asmenų, susijusių su itin žiauriais ir pavojingais nusikaltimais.

Veiksmai pradėti vykdyti jau prieš 2 metus, sako A. Roginskis. Tyrimo metu buvo aktyviai bendradarbiaujama ir su užsienio teisėsauga, Europolu. Antradienį Lietuvos policijoje buvo įkurtas koordinacinis centras operacijai, kurio pareigūnai koordinuoją šią didelio masto operaciją.

Prokuratūra kreipėsi į teismą dėl visų 19-kos suimtųjų suėmimo. Apie 14 val., informavo M. Jovaiša, 12 prašymų buvo patenkinta, įtariamieji buvo suimti 2-3 mėnesiams. Dėl kitų sulaikytųjų suėmimo teismas dar sprendžia.

Anot policijos, sulaikytas ir pats „kamuolinių“ vadeiva Giedrius Janonis. 

Šie asmenys įtariami pavojingais nusikaltimais, tokiais kaip narkotinių medžiagų, ginklų kontrabanda, sunkiais kūno sužalojimais.

Visi įtariamieji sulaikyti Kaune, tačiau veiksmai vykdyti visoje Lietuvoje. Kratų metu buvo rasta ne tik gausybės ginklų, bet ir paimti prabangūs automobiliai, tokie kaip „Porsche“ ar „Tesla“.

Anot L. Pernavo, grupuotės veikla buvo išsiplėtusi ne į vieną Europos valstybę, todėl neatmetama, kad bus sulaikyta daugiau žmonių ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse. 

Pasak jo, šiame tyrime peržiūrimos nusikalstamos veikos, vykdytos nuo 1999 metų.

19 nusikalstamos grupuotės narių, tarp jų – ir „kamuolinių“ vadeiva, teismo koridorius mina jau dvi dienas. Sprendžiama dėl jų suėmimo.

Įtariamieji į teismo sales vedami po vieną, daugumą jų uždengtais veidais.

Naujieji nusikaltėliai

Organizuotą nusikalstamumą stebintys ekspertai pastebi, kad „kamuoliniai“ yra vadinamoji „naujoji nusikaltėlių karta“ – išsilavinę, atsargūs, puikiai išmanantys policijos darbo metodus.

Tačiau jie buvo kur kas mažiau atsargūs už „agurkinius“ – gaują, kuri veikė maždaug tuo pat metu, kaip ir „kamuoliniai“.

„Kamuoliniai“ laikinojoje sostinėje veikė kartu su kita nusikalstama grupuote – „agurkiniais“. Bet Kauniečių akyse „kamuoliniai“ buvo kur kas pavojingesni už „agurkinius“ – nesutarimus spręsdavo smurtu, buvo daug žiauresni.

Šios grupuotės nebūdavo labai priešiškos viena kitai. Nors žiniasklaidoje ir pasirodydavo informacijos apie ginkluotus šių gaujų susidūrimus, tai esą būdavo žemesnės kastos – vadinamųjų „kareivių“ – susidūrimai, o gaujų „viršūnėlės“ sutarė neblogai.

„Agurkiniai“ priėjo liepto galą

Neseniai Klaipėdoje buvo užversta „agurkinių“ vadeivos Sauliaus Velečkos byla. Jis nuteistas 13 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme. Kaunietis buvo pripažintas kaltu dėl keturių sunkių ir trijų labai sunkių nusikaltimų.

Į belangę pasodinti ir daugiau su grupuote siejamų asmenų. Tai – ir samdomi žudikai, ir kito plauko nusikaltėliai.

Konfiskuota daugiau nei 400 tūkst. „agurkinių“ ir jų artimųjų turto: butai, automobiliai, vilkikas.

Baudžiamojoje byloje pirmieji su „agurkiniais“ siejami įrašai padaryti 2005-aisiais.

Manoma, kad aprašomas teismo sprendimas užbaigė kartu su „kamuoliniais“ veikusių „agurkinių“ veiklą. Dabar atėjo „kamuolinių“ eilė.

Vadeiva jau buvo sulaikytas Vokietijoje

DELFI primena, kad 2014-ųjų lapkritį Berlyne buvo sulaikyti grupuotės vadeivos G. Janonis ir Andrius Juodis. Tada DELFI rašė, kad G. Janonis buvo atvykęs suderinti veiksmų su vietos ir kitais iš Lietuvos atvykusiais nusikaltėliais.

Šaltiniai tuomet prasitarė, kad „kamuolinių“ lyderis koordinavo brangių laikrodžių, papuošalų, aksesuarų, drabužių plėšikus. Taip pat buvo neatmetama, kad gaujos vyrai rengė išpuolius prieš prabangias parduotuves ir kituose Europos didmiesčiuose.

Lietuvos kriminalinės policijos viršininkas tada sakė, kad sulaikyti asmenys, neatmetama, užsiimdavo ne tik turtiniais, bet ir kitais nusikaltimais.

Taip pat yra žinių, kad maždaug 2003–2006 m. nusikaltėliai traukiniu dardėdavo į Maskvą, kur grobdavo prabangius automobilius. Kai kuriuos turtuolius apiplėšdavo tiesiog keliuose.

Tuomet, teigiama, automobilių dokumentai būdavo suklastojami, o transporto priemonės išgabenamos į Kazachstaną, Tadžikistaną, Baltarusiją ir ten parduodami.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Migrantai iš Kamerūno, Nigerijos ir Siera Leonės
LRT ieško sprendimų 24
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10