Lietuvoje

2018.04.15 19:13

Ar išliks Alytaus dailiųjų amatų mokykla?

Švietimo ir mokslo ministerija, pertvarkanti profesinių mokyklų tinklą, Alytaus dailiųjų amatų mokyklą siūlo padaryti Kauno taikomosios dailės mokyklos filialu. Vienintelė tokia šalyje mokykla, puoselėjanti tradicinius amatus ir mokanti neįgaliuosius, pasak ministerijos atstovų, veikti savarankiškai toliau negali.

Alytaus dailiųjų amatų mokykloje iš 150 mokinių – trečdalis su specialiaisiais  poreikiais. Čia mokomasi pynimo iš vytelių, keramikos, tekstilės ir metalo dirbinių, fotografijos amatų. Iš pernai baigusiųjų studijas, pagal įgytą kvalifikaciją įsidarbino pusė.

Tokia profesinė mokykla, kur puoselėjami senieji amatai ir įgyjamas diplomas – vienintelė šalyje. Tačiau pasak Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų, ją siūloma jungti prie Kauno taikomosios dailės mokyklos.

Pagrindiniai argumentai: mokykla per maža – mokosi mažiau nei 200 mokinių, o remiantis statistika, neįgalieji dažnai, baigę vieną specialybę, mokosi antros ar trečios. O pagal švietimo įstatymo pataisas, tokie mokiniai už mokslą jau kitąmet turės mokėti, tad mokinių mažės.

„Mes saugom mokyklą, o išsaugoti jos atskiros, turinčios vos pusantro šimto mokinių, jau nėra galimybių jokių. Realiai pagalvojus, apie išvis mastą Alytaus, apie potencialą, kur galėtų būti tiek iš rajono, tiek iš miesto vaikų atėjimas. Na, mes dabar aišku kalbame ganėtinai taip griežtai, ir kaip pasakytume, ne visada argumentuotai apie optimizavimą, bet Alytuje dviejų mokyklų tiesiog daugoka“, – sakė švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Marius Ablačinskas.

Švietimo ir mokslo ministerija kasmet mokyklai skiria apie 200 tūkst. eurų. Dar 100 tūkst. – Alytaus miesto savivaldybė.

„Šioj mokykloj ne vienas negalią turintis jaunuolis baigė. Ji tokia buvo – ir užimtumas, ir amato, ir tos specialybės įgijimo prasme, ji buvo ta mokykla labai tvirta“, – kalbėjo Alytaus vicemerė Valė Gibienė.

Pasak mokyklos direktoriaus, mokymui naudojama naujausių technologijų įranga, šiemet įkurtos keramikos dirbtuvės, neįgalieji dirba konditerijos dirbtuvėse. Ketinama įkurti amatų parką.

„Aš puoselėju viltį, kad jie gali būti kaip padėjėjai, tarkim, tam tikrų amato detalių gamintojai arba pakuotojai galbūt. Juvelyrai reikalingi, ir jie įsidarbina dirbtuvėse, kuria kai kurie savo papuošalus, kiti lieka kaip laisvieji amatininkai. Visos specialybės viena kitą gali pildyti“, – pasakojo Alytaus dailiųjų amatų mokyklos direktorius Arvydas Švirmickas.

Pasak direktoriaus, mokyklos prijungimas prie Kauno taikomosios dailės mokyklos, turi ir pliusų, ir minusų. Galbūt, tapus filialu, būtų lengviau akredituoti specialybių programas, bet sunkiau surinkti mokinių.