Lietuvoje

2018.04.12 19:32

Mokslininkai siekia patvirtinti K. Kalinausko palaikų tikrumą genetiniais tyrimais

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2018.04.12 19:32

Ekspertai sako, kad beveik nebėra abejonių, jog tarp Gedimino kalne rastų palaikų yra 1863–1864 metų sukilimo vado Zigmanto Sierakausko palaikai. Pernai tvarkant kalną iš viso atkasta 17 asmenų palaikų, kurie, manoma, gali būti sukilėlių.

Lietuvos nacionalinio muziejaus antropologai ketvirtadienį paskaitoje „Gedimino kalne rastų sukilėlių palaikų tyrimai ir identifikavimas“ pristatė palaikų tyrimo duomenis. Antropologas prof. Rimantas Jankauskas sako, kad dėl Z. Sierakausko palaikų abejonių nekyla. Vienas pagrindinių įrodymų – ant palaikų piršto buvęs žiedas su įrašu vidinėje pusėje: „Zygmund Apolonija 11 Sierpnia / 30 Lipca 1862 r.“. O dėl kito 1863–1864 metų sukilimo vado Konstantino Kalinausko palaikų kol kas iki galo neaišku. Anot tyrėjų, bus siekiama genetiniais tyrimais išsiaiškinti, kurie iš palaikų priklauso K. Kalinauskui.

„Dėl Zigmanto Sierakausko abejonių nekyla, nes jo visos radimo aplinkybės, kartu rasti daiktai ir galų gale visi antropologiniai identifikavimo duomenys sutampa, taip kad dėl jo galime būti daugmaž tikri. Dėl K. Kalinausko – turime kol kas realiausią kandidatą, bet dar nėra kitų duomenų, nėra ištirta, trūksta dar keturių palaikų. Jei tarp jų realesnis kandidatas neatsiras, teks apsistoti ties šiuo“, – LRT RADIJUI sako R. Jankauskas.

R. Jankauskas pasakojo, kad K. Kalinausko brolis yra palaidotas Baltarusijoje.

Vis dėlto jis teigė, kad mažai tikėtina, jog Minskas sutiktų leisti mokslininkams atlikti šių kapų ekshumaciją ir genetinius tyrimus.

„Kol kas iniciatyvą toje pusėje rodo tik atskiri visuomenininkai“, – sakė R. Jankauskas.

Jis tvirtino, kad mokslininkai šiuo metu ieško kitų K. Kalinausko giminių.

„Viena geneologinė linija buvo atsekta iki dabar, bet pamatėme, kad ji nutrūksta, – pasakojo R. Jankauskas. – Dabar dirbama ties kita geneologine linija, bet kol kas daugiau detalių pasakyti negaliu“.

Anot specialisto, antropologiniais tyrimais nustatomi grupiniai ir individualūs duomenys (lytis, amžius, ūgis, ligos, sužalojimai, mirties aplinkybės), galintys turėti reikšmės identifikavimui. Ši informacija lyginama su archeologų ir istorikų pateiktais duomenimis. Asmens tapatybė nustatoma apibendrinus antropologinio ir istorinio pobūdžio informaciją, kaukolių ir turimų portretų sugretinimų rezultatus bei teismo medicinos genetinių tyrimų duomenis.

Istorikų duomenimis, ant Gedimino kalno yra palaidotas 21-as prieš daugiau nei pusantro šimtmečio vykusio sukilimo dalyvis.

Šiuo metu mokslininkai yra suradę 17 palaikų, o 13 jų preliminariai gali būti susieti su konkrečiomis asmenybėmis.

Z. Sierakausko ir A. Dalevskytės jungtuvių žiedas, rastas sukilėlio kape ant Gedimino kalno. Kęstučio Stoškaus, Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.