Lietuvoje

2018.04.12 14:26

KT: vyriausybės nutarimas dėl Kariotiškių projekto prieštarauja Konstitucijai

ELTA2018.04.12 14:26

Konstitucinis Teismas pripažino, kad vyriausybės nutarimas „Dėl Kariotiškių kadastrinės vietovės Trakų rajone, Moluvėnų kaime, ekonominio projekto pripažinimo valstybinės svarbos projektu“ prieštarauja Konstitucijai, konstituciniams teisinės valstybės ir atsakingo valdymo principams.

Į Konstitucinį Teismą kreipęsis Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas abejones dėl ginčijamo teisinio reguliavimo atitikties Konstitucijos nuostatoms grindė, be kita ko, tuo, kad pats vyriausybės nutarimas buvo paskelbtas „Valstybės žiniose“, tačiau nei šiame vyriausybės nutarime, nei kitame viešai paskelbtame teisės akte nebuvo nurodytos esminės projekto, pripažinto valstybei svarbiu, sąlygos. Nepaskelbus minėtų sąlygų, pareiškėjo teigimu, nėra aišku, ar šis projektas vis dar atitinka viešąjį interesą ir ar tebetarnauja bendrai tautos gerovei.

Spręsdamas, ar ginčytas vyriausybės nutarimas neprieštarauja Konstitucijai, Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad viešosios valdžios institucijų ir pareigūnų veiklos skaidrumo principas suponuoja reikalavimą vyriausybei, pripažįstant ekonominius, socialinius, kultūrinius ar kitus projektus valstybei svarbiais, nustatyti esmines valstybei svarbaus projekto vykdymo sąlygas – tikslą, objektą, įgyvendinimo terminus, finansavimo šaltinius, esminius projekto vykdytojo įsipareigojimus ir kita.

Konstitucinis Teismas nutarime konstatavo, kad ginčytas vyriausybės nutarimas šio reikalavimo neatitiko: esminės Kariotiškių kadastrinėje vietovėje vykdytino valstybei svarbaus ekonominio projekto sąlygos buvo nurodytos tik vyriausybės 2000 m. liepos 19 d. nutarimo projektą lydinčiuose dokumentuose. Nei pačiame vyriausybės nutarime, nei jokiame kitame teisės akte šios sąlygos nebuvo nustatytos ir oficialiai paskelbtos.

Konstitucinio Teismo nutarime atkreiptas dėmesys į tai, kad, vyriausybei priėmus ir keičiant teisinį reguliavimą, susijusį su valstybei svarbiais projektais, ginčytas vyriausybės nutarimas nebuvo keičiamas.

Konstitucinis Teismas pabrėžė, kad, teisės aktuose nustatyta tvarka projektą pripažinus valstybei svarbiu, vyriausybei iš konstitucinio atsakingo valdymo principo kyla pareiga vykdyti tokių projektų įgyvendinimo kontrolę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.