Lietuvoje

2018.04.12 15:43

Prezidentė: B. Markauskas nebeturi galimybių toliau dirbti

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt, BNS, ELTA, DELFI.lt2018.04.12 15:43

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad kritikos dėl šeimos ūkininkavimo aplinkybių sulaukęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas neturi galimybių toliau dirbti.

„Manau, kad nei politinės, nei moralinės teisės likti poste toks ministras nebeturi, jis ją prarado“, – interviu LRT RADIJUI sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentė pabrėžė, kad ministro reputacija jau sukompromituota, todėl šalies vadovė teigė neįsivaizduojanti, kaip toks ministras gali dirbti toliau.

„Mums reikės pradėti derybas dėl žemės ūkio finansavimo po 2020 m. Neįsivaizduoju, kaip toks žmogus galės atrodyti arba apsimesti, kad yra skaidrus, moralus ir politiškai atsakingas. Reputacija jau sukompromituota. Jeigu vyriausybės vadovas ir valdančioji dauguma manys, kad toks ministras jiems tinkamas, tai labai apgailestauju, kad turime tokią valdančiąją daugumą“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Prezidentė priduria matanti ir daug sisteminių bėdų. Anot jos, tai, kad užtenka tik žodinio susitarimo, norit gauti europinių pinigų, – didelė problema ir landos piktnaudžiavimui: „Jas būtina užkardyti, kad europiniai pinigai būtų dalinami tik rašytinio susitarimo pagrindu. Tai gali padaryti pati Nacionalinė mokėjimų agentūra arba reikia keisti įstatymus. Tai būtina padaryti, kad būtų išvengta panašių situacijų.“

Šalies vadovė taip pat tvirtina, kad ši situacija silpnins Lietuvos poziciją derybose dėl Europos biudžeto: „Neįsivaizduoju, kaip toks ministras Briuselyje galės aiškinti, kad Lietuvai reikia daugiau pinigų, kai tie pinigai šitaip neatsakingai švaistomi ir skirstomi. Todėl, jei valdančioji dauguma ministrą aklai gins, tai demonstruos politinės ir moralinės atsakomybės stoką, o vyriausybės vadovą statys į labai blogą padėtį.“

Ministras žada apsispręsti kitą savaitę

Pats ministras sako, jog dėl savo likimo poste apsispręs kitą savaitę po pokalbių su premjeru ir „valstiečių“ frakcija Seime.

„Aišku, tai nėra maloni situacija ir, aišku, prezidentės nuomonė yra labai svarbi, bet aš vis tiek esu politikas ir komandos žmogus. Man reikia susitikti ir su premjeru, ir su frakcija, ir tada apsispręsti“, – BNS sakė B. Markauskas.

B. Markauskas, BNS nuotr.

Jis ir toliau žada pasitraukti iš posto, jei premjeras Saulius Skvernelis pareikštų nepasitikėjimą.

B. Markauskas pridūrė, kad su Kijeve šiuo metu esančiu S. Skverneliu tikriausiai susitiks kitą antradienį, nes pirmadienį dalyvaus Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ministrų taryboje Liuksemburge.

Ministras teigė, kad nėra gavęs kvietimo į prezidentūrą, kad galėtų paaiškinti savo situaciją.

„Prezidentės nebuvo kvietimo ir neprašiau. Vis tiek aš pas prezidentę nuėjęs negaliu dvi valandas aiškinti ir pasakoti, kodėl taip yra“, – kalbėjo B. Markauskas.

S. Skvernelis situacijos plačiau nekomentuoja

Šiuo metu Ukrainoje besilankantis S. Skvernelis tikina nesusipažinęs su esama situacija, tad plačiau komentuoti ministro situacijos nenori. Anot jo, su juo jis kalbėsis grįžęs į Vilnių.

„Matyt, geriausiai įvertinsiu, kai grįšiu į Lietuvą, jeigu bus kažkokios naujos aplinkybės, tada ir kalbėsime su ministru. Bet turime žiūrėti ne tik formalią pusę, bet ir realią“, – Lietuvos žurnalistams ketvirtadienį Kijeve sakė S. Skvernelis.

S. Skvernelis, BNS nuotr.

„Dar kartą bus pokalbis su ministru, jeigu iškilusios bet kokios abejonės, nors ir formaliai ne jo verslas, ne jis ūkininkauja, jis turi padaryti sprendimus, kurie tas abejones išsklaidytų. Ar to pakanka, ką yra numatęs, matyt, jau vertinsime Vilniuje“, – pridūrė jis.

R. Karbauskis: prezidentė pamatė musę, bet neįžvelgia dramblio

LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis, kalbėdamas apie šį prezidentės pareiškimą, DELFI tvirtino: kiekvienas mąstantis žmogus, nežaidžiantis politinių žaidimų, supranta, kad situacija su B. Markausku „išpūsta dirbtinai“.

„Jį kaltinantis asmuo, pats būdamas Socialdemokratų partijos nariu, yra suinteresuotas tuo, kad šis klausimas virstų tokiais kaltinimais, kokie teikiami B. Markauskui. Tačiau šiuo atveju galbūt galima kalbėti apie kažkokius moralinius dalykus, bet ir tai perdėtai, nes apie teisės pažeidimus čia net kalbos negali būti. Šioje situacijoje man labai gaila, kad prezidentė nemato dramblio, tai yra situacijos, kurioje atsidūrė konservatoriai, bet mato mažą muselę“, – tvirtino politikas.

R. Karbauskis kalbėjo norintis paklausti šalies vadovės, kaip, tokiu atveju, ji pakomentuotų situaciją, kurioje atsidūrė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), viešojoje erdvėje pasklidus informacijai apie kai kurių konservatorių susitikimus su korupcijos byloje įtarimų sulaukusio koncerno „MG Baltic“ atstovais.

R. Karbauskis, BNS nuotr.

„Konservatoriai nepastebimi, o ministras, kuriam žmonės dėkoja, yra smerkiamas. Noriu pasakyti, kad mūsų šalyje šventųjų nėra. Ir jeigu tai, kuo kaltinamas B. Markauskas, yra valstybinė problema, tai tada visiems reikėtų iš visur išeiti, nes mes visi kažkur kažką tokio mažareikšmio būsime padarę“, – kalbėjo LVŽS lyderis.

Jis tikino manantis, kad nuskambėjęs pareiškimas gali būti ir tam tikras bandymas „atitraukti dėmesį nuo konservatorių bėdų“.

„Pareiškimas buvo labai „kietas“. Tai jau didžioji politika, ir man labai gaila, kad tokiais pareiškimais yra veikiama. Aš nematau jokio pagrindo B. Markauskui trauktis. Ir frakcijos nuomonė šiuo klausimu viena – tam nėra pagrindo. Turime ministrą, kuris yra savo vietoje ir puikiai tvarkosi“, – sakė R. Karbauskis.

Portalas 15min.lt rašė, jog B. Markausko šeima 5–6 metus keliais sklypais Klaipėdos rajone naudojasi be savininkų leidimo, be to, iš Nacionalinės mokėjimų agentūros gauna už juos išmokas.

Žemės ūkio ministras šiuo metu atostogauja – jis ketina parduoti karvių ūkį ir apie tai žadėjo tartis su šeima.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt