Naujienų srautas

Lietuvoje2018.04.11 15:47

B. Markauskui delsiant susitikti, konservatoriai kreipiasi į Generalinę prokuratūrą

LRT.lt, LRT RADIJAS 2018.04.11 15:47

Reaguodami į žiniasklaidos paskelbtus faktus, kad žemės ūkio ministro Broniaus Markausko mama Sofija Markauskienė naudojasi jai nepriklausančiais sklypais pažeisdama įstatymus, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ir narys Andrius Kubilius kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydami įvertinti šią informaciją ir spręsti dėl išsamaus tyrimo inicijavimo, teigiama Seimo TS-LKD frakcijos pranešime spaudai.

B. Markausko šeima, kaip teigiama, kelerius metus naudojosi svetima žeme be jokių tai įteisinančių dokumentų, o už žemės dirbimą ėmė ES išmokas.

Šią savaitę TS-LKD frakcija kvietė ministrą į posėdį, siekdama išsiaiškinti viešumoje iškilusius klausimus, taip pat ir dėl B. Markausko šeimos dirbamos žemės, tačiau ministras atvykti laiko nerado.

Anot G. Landsbergio, šiandieninė situacija kelia susirūpinimą ne tik dėl B. Markausko elgesio, bet ir dėl galimų sisteminių pažeidimų, susijusių su žemės deklaravimu ir ES parama. 

„Jo atvejis yra susijęs su dokumentų galimu klastojimu. O tai jau yra Baudžiamojo kodekso straipsnis. Ar taikomas tas straipsnis, ar ne, turėtų atsakyti prokuratūra. Jeigu žmogus kreipiasi dėl Europos Sąjungos paramos už deklaruojamą žemę, pažymėdamas, kad jis nuomojasi žemę, tai jis turi pateikti nuomos sutartį. Jei jos nėra, tai yra prilyginama elektroninių dokumentų klastojimui. Tai yra lygiai toks pats klastojimas kaip ir popierinių dokumentų. Keista yra, kodėl Nacionalinė mokėjimo agentūra tokius dalykus leidžia, tai yra sisteminiai atvejai“, – LRT RADIJUI teigia G. Landsbergis.

Ūkininkai, pildydami paraiškas ES išmokoms gauti, nuo praėjusiųjų metų gali pasirinkti  vieną iš trijų disponavimo žeme pagrindų: nuosavybę, nuomą arba panaudą. B. Markausko mama S. Markauskienė, kaip teigiama žiniasklaidos pranešimuose, pasirinko panaudą. Tačiau sklypų savininkai teigia, kad nėra jokių dokumentų ir net žodinio leidimo, taigi ir panaudos sutarties.

„Vertinant tai, jog B. Markausko mama, galbūt su ministro žinia, vykdė galimai nusikalstamą veiklą, prašau ginti viešąjį interesą ir spręsti, ar pradėti tyrimą dėl dokumentų klastojimo (BK 300 straipsnis), svetimo turto pasisavinimo (BK 183 straipsnis), taip pat galimo neteisėto ES lėšų pasisavinimo“, – rašoma kreipimesi.

 Primename, jog dar sausį TS-LKD frakcijos narė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją dėl dabar jau buvusio Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) direktoriaus Eriko Bėronto skyrimo eiti šias pareigas dar vienai kadencijai. Parlamentarė prašė atlikti tyrimą ir įvertinti, ar ministras B. Markauskas savo sprendimu nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nuostatų, nes 2016 metų rugpjūtį NMA skyrė 4 mln. eurų paramą kooperatyvui „Pienas LT“, kurio valdybos nariu tuo metu buvo B. Markauskas.

„Iki šiol paviešinti faktai, susiję su ministro B. Markausko ir jo artimiausios aplinkos galimai neteisėta veikla, kelia rimtų abejonių dėl skaidrumo užtikrinimo ne tik paties ministro, bet ir jo vadovaujamos Žemės ūkio ministerijos veikloje. Ligšiolinis vyriausybės požiūris į viešumon iškilusią skandalingą informaciją buvo pernelyg atlaidus, nors ministras privalėtų prisiimti ne tik teisinę, bet ir politinę atsakomybę“, – sakė A. Kubilius.  

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi