Lietuvoje

2018.04.10 15:06

Prezidentūra apie B. Markauską: valdantieji žadėjo aukštus standartus

ELTA, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.04.10 15:06

Komentuodamas skandalą, kurio epicentre atsidūrė žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, prezidentės patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė prisiminė, kad prieš rinkimus valdantieji „valstiečiai“ žadėjo aukštus standartus politikoje.

Tačiau, pažymėjo M. Lingė, kritę šešėliai ant Žemės ūkio ministerijos ir vyriausybės nėra kol kas išsklaidyti, o premjero Sauliaus Skvernelio išvados, kad susiklosčiusi situacija yra B. Markausko šeimos reikalas, – per ankstyvos. 

„Valdantieji, ateidami į rinkimus, žadėjo kitokius standartus. Mes matėme labai daug atvejų, kada ankstesnė valdančioji dauguma ypatingai pasižymėjo nematydama moralinių dalykų, o skaidrumas būdavo paliekamas pakankamai žemoje prioritetų vietoje“, – aiškino M. Lingė, pabrėždamas, kad dabar reikia žiūrėti, kokius standartus, sprendžiant skandalą, kuriame atsidūrė B. Markauskas, rodys „valstiečiai“.

Ar tikrai tas standartų kartelė keliama į viršų, ar galbūt yra išlaikomi ankstesnė praktika, bandant nerišliai ir slidinėjant aiškintis, – svarstė M. Lingė. 

Prezidentės patarėjas stebėjosi, kad B. Markauskas save teisina, akcentuodamas, jog panašioje situacijoje yra atsidūrę 100 tūkstančių piliečių. M. Lingė tai, kad Europos Sąjungos išmokos gali būti gaunamos, nesant sutarčių, pavadino tiesiog skandalinga situacija.

Galiausiai M. Lingė suabejojo išsakytų premjero vertinimu, kad tai yra B. Markausko šeimos reikalas. 

„Išvadas turi duoti atsakingos institucijos. Padaryti nuosprendžius, kad čia yra šeimos ar ne šeimos reikalai, turbūt yra per ankstyva, kol mes negirdime tų kompetentingų institucijų išvadų“, – „Žinių radijui“ sakė M. Lingė, pridurdamas, kad kol kas visos abejonės dėl ministro veikos sklaidomos pakankamai neįtikinamai.

M. Lingė, BNS nuotr.

ELTA primena, kad anksčiau naujienų portalas 15min.lt pranešė, jog B. Markausko šeima, ūkininkaudama Klaipėdos rajone, kai kurių sklypų šeimininkams nemoka nuomos mokesčio.

Paaiškėjo, kad faktiškai B. Markausko motina Sofija Markauskienė apie 5 metus naudojosi sklypais be leidimo, o Nacionalinė mokėjimo agentūra S. Markauskienei mokėjo Europos Sąjungos išmokas už keturis sklypus, kuriuos ji dirba be nuomos sutarčių.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina išsklaidyti šešėlius, kritusius dėl žemės ūkio ministro B. Markausko ir jo šeimos veiklos. Pasak prezidentės, esama situacija šešėlį meta ir ant visos vyriausybės darbo. Tuo tarpu S. Skvernelis nesureikšmino šios informacijos ir aiškino, kad tai yra žemės ūkio ministro šeimos reikalas.

G. Landsbergis pasigenda aiškios ir tvirtos prezidentės pozicijos

Savo partijos pavaldinio nelinkęs smerkti LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis. „ Klaipėdos rajone, kur vyksta masinės statybos, sklypai padalyti namų valdoms ir t.t. tikriausiai yra savininkų, kurie savo valdose nesirodo metai iš metų dėl to, kad jie tiesiog nenori tos žemės naudoti žemės ūkio gamybai ir, matyt, tokių situacijų pasitaiko. Aš taip įsivaizduoju“, – sako R. Karbauskis.

G. Landsbergis, BNS nuotr.

Tuo metu opozicija sako, kad ministras klimpsta vis labiau: meluoja deklaruodamas žemę, meluoja Nacionalinei mokėjimo agentūrai, kad yra nuomos sutartys, nors jų ir nėra. Tai esą rimtas pagrindas apkaltai, nors opozicija įsitikinusi, kad ji nepavyks, nes valdantieji sieks bet kokia kaina apsaugoti ministrą. Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis teigia pasigendantis ir tvirtesnės prezidentės pozicijos.

„Norėčiau, kad prezidentė pasakytų labai aiškią ir tvirtą poziciją. Ne tokią miglą, kad čia kelia galbūt reputacines bėdas, žalą vyriausybei, ne tai. Ar gali dirbti meluojantis ministras šioje vyriausybėje? Anksčiau ji yra pasakiusi labai radikalių dalykų. Tiek konservatorių metais 2008–2012-aisiais, tiek socialdemokratų 2012–2016-aisiais. Jos pozicija buvo labai griežta ir bekompromisė. Dabar ji į kadencijos pabaigą atsitraukė ir maždaug kaip nuplauks, taip nuplauks“, – komentuoja G. Landsbergis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt