Lietuvoje

2018.04.10 10:37

Prezidentės patarėjas nemato konflikto R. Karbauskio pozicijoje dėl gynybos finansavimo

ELTA 2018.04.10 10:37

Prezidentės patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė sako nematąs didelio konflikto „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio išsakytame požiūryje dėl gynybos finansavimo.

„Iš valdančios partijos lyderio pozicijos girdėjosi, kad jis neprieštarauja, kad iki 2030 m. 2,5 proc. (gynybos finansavimas nuo BVP, – ELTA) būtų pasiektas. Tai aš kažkokio čia didelio konflikto šiame požiūryje nematau“, – „Žinių radijui“ kalbėjo M. Lingė.

Prezidentės patarėjas, vertindamas pastarąją savaitę kilusius aršius ginčus dėl gynybos finansavimo tarp valdančiųjų „valstiečių“ ir konservatorių, ragino nepriešinti socialinio ir nacionalinio saugumo. 

„Nereikėtų priešinti tarpusavyje svarbių sričių. Ar tai socialinis saugumas, ar nacionalinis saugumas. Jos abi vienodai yra svarbios. Turi būti ieškomi resursai, kad vyktų reikalingi pokyčiai ir kad būtų užtikrintas reikalingas finansavimas tiek vienoje, tiek kitoje srityje, nebandant jų tarpusavyje supriešinti“, – pasakojo M. Lingė ir pabrėžė, kad Vyriausybės uždavinys turėtų būti balanso, finansuojant svarbias sritis, radimas.

Prezidentės patarėjas priminė Valstybės gryninimo tarybos (VGT) sprendimą, kuriuo nuspręsta išlaidas gynybai padidinti iki 2,5 proc. per 12 metų – iki 2030 m. 

„Tai bus nuosaikus ir nuoseklus augimas ir nebebus tokio išlaidų skyrimo šuolio, koks buvo pastaraisiais metais“, – pabrėžė M. Lingė. 

Aršios diskusijos tarp valdančiųjų ir konservatorių kilo, kai balandžio 3-iąją R. Karbauskis pareiškė, kad opozicinių partijų spaudimas jau artimiausiu metu didinti išlaidas gynybai iki 2,5 proc. nuo BVP yra susijęs su pastarųjų nenoru, kad šalies gyventojų gyvenimas pagerėtų „valstiečių“ valdymo laikotarpiu.

„Aš suprantu, kad opozicijai norėtųsi, jog dabar tas įsipareigojimas būtų vykdomas, nes tada jie žinos, kad mes negalėsime investuoti į žmonių gerovę“, – „Žinių radijui“ balandžio 3-iąją sakė R. Karbauskis.

Politikas samprotavo, kad artimiausiu metu didinant išlaidas gynybai žmonių gyvenimas gerėtų lėčiau ir vėliau, kuo, pasak R. Karbauskio, ir yra suinteresuota opozicija Seime. 

Į R. Karbauskio pasisakymą netruko sureaguoti konservatorė Rasa Juknevičienė. Komentuodama R. Karbauskio samprotavimą, kad skirdami lėšas gynybai skriaudžiame žmones, pavadino jį „Kremliaus projektu“.

Į kilusius ginčus dėl finansavimo gynybai įsitraukė ir premjeras Saulius Skvernelis. Reaguodamas į jam viešojoje erdvėje konservatorių reiškiamus kaltinimus dėl prorusiškų pasisakymų, jis pastarojo penktadienio vakarą feisbuko įraše suabejojo konservatorių ir konkrečiai buvusios krašto apsaugos ministrės R. Juknevičienės patriotiškumu, kaltino ją žlugdžius gynybos sistemą ir lankstymusi Rusijos vadovui Vladimirui Putinui.