Lietuvoje

2018.04.09 15:16

A. Veryga ragina ULAC vadovą apsispręsti dėl tolesnio darbo

15min.lt, BNS2018.04.09 15:16

Vertindamas Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktoriaus Sauliaus Čaplinsko elgesį, kai šis neigiamai atsiliepė apie ŽIV infekuotus asmenis bei homoseksualus, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikino laukiantis jo sprendimo.

„Ministras jam suteikia galimybę pasielgti vyriškai ir pačiam priimti sprendimą dėl savo tolimesnių veiksmų“, – pirmadienį žiniasklaidai išplatintame pranešime teigia sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

„Penktadienį ministerijos vadovybė ULAC vadovui perdavė poziciją, kad tokie veiksmai yra netoleruotini ir gėdingi. Per savaitgalį jis turėjo laiko apmąstyti ir priimti atitinkamus sprendimus. Jei šiomis dienomis ministras nesulauks S. Čaplinsko sprendimo, po ministro kelionės į Japoniją laukia rimtas ir svarbus pokalbis dėl tolimesnių galimybių ULAC vadovui eiti šias pareigas“, – priduria ji.

Pasauliniame sveikatos ministrų pasitarime dėl pacientų saugos Japonijoje A. Veryga dalyvaus balandžio 11–15 dienomis.

Penktadienį socialiniame tinkle buvo paviešinti dokumentikos filmavimo grupės užfiksuoti S. Čaplinsko pasisakymus apie infekuotuosius ŽIV.

„Tie tyrimai... jie iki galo ir neatskleidžia. Greičiausiai tie tyrimai parodys, kad taip yra ne dėl virusų, o dėl to, koks, atsiprašau, narkomanas, koks piderastas ar dar koks nors“, – kalba S. Čaplinskas „Dokumentikos namų“ užfiksuotame vaizdo įraše.

Jis taip pat girdimas užduodantis merginai iš filmavimo komandos klausimą apie jos seksualinį gyvenimą.

„Ieva, kokia poza paskutinį kartą buvote pasiekusi orgazmą?“ – vaizdo įraše girdimas sakantis S. Čaplinskas.

Kaip socialiniame tinkle teigė „Dokumentikos namų“ įkūrėjas Daumantas Liekis, S. Čaplinskas atvyko į interviu su sveikatos apsaugos viceministru Algirdu Šešelgiu.

D. Liekis nurodo, kad idėja po antrosios merginos interviu neišjungti kameros ir įrašyti S. Čaplinsko pasisakymus kilo po to, kai pirmoji interviu dariusi mergina papasakojo, jog S. Čaplinskas ėmė kalbėti, jog mirštantys narkomanai toliau nebeplatina narkotikų, todėl nėra blogai, jog jie negauna vaistų nuo perdozavimo.

Esą jis taip pat sakė, kad prie gėjų klubų turi būti dalijamos tabletės nuo ŽIV, nes ten susirinkusieji lytiškai santykiaus ir vienas nuo kito užsikrės.

S. Čaplinskas portalui teigė norėjęs atskleisti visuomenės požiūrį ir sakė, kad frazės ištrauktos iš konteksto, tačiau atsiprašė už netinkamą palyginimą. Pirmadienį gauti jo komentaro BNS kol kas nepavyko.

29-erius metus ULAC vadovaujantį S. Čaplinską žurnalistas D. Liekis ragina atsistatydinti iš užimamų pareigų ir kviečia tai palaikančius žmones pasirašyti peticiją, kuri bus įteikta Sveikatos apsaugos ministerijai. Tokio žingsnio žurnalistas ėmėsi po susidūrimo su pačiu S. Čaplinsku, kai šis nustebino savo elgesiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt