Naujienų srautas

Lietuvoje2012.07.10 07:41

Derybose dėl turto su Maskva – prošvaistės

Beveik dvidešimt metų trunka derybos su Rusija dėl Lietuvos ambasados pastatų Maskvoje ir rusų diplomatų užimamų pastatų Vilniuje. Atrodo, kad ši problema pagaliau gali būti išspręsta, rašo antradienio „Lietuvos rytas“.   

Beveik dvidešimt metų trunka derybos su Rusija dėl Lietuvos ambasados pastatų Maskvoje ir rusų diplomatų užimamų pastatų Vilniuje. Atrodo, kad ši problema pagaliau gali būti išspręsta, rašo antradienio „Lietuvos rytas“. 

Mat iki šiol nei pastatas, kuriame įsikūrusi mūsų šalies diplomatinė atstovybė Maskvoje, nei vadinamieji poeto Jurgio Baltrušaičio namai nebuvo Lietuvos nuosavybė. „Lietuvos ryto“ žiniomis, mūsų šalies diplomatams pavyko susitarti, kad mainais už Lietuvos ambasados pastatą, svečių namus, kuriuose įsikūrę diplomatai, ir J. Baltrušaičio žmonos šeimai priklausiusį namą (jų bendras plotas – 8 305 kvadratiniai metrai) Rusijai atiteks Vilniuje, Latvių gatvėje, esantis ambasados pastatas (plotas – 4 800 kvadratinių metrų) ir prie jo esantis nemenkas žemės sklypas. 

Beveik dvidešimt metų Rusijos diplomatai Turniškėse, šalia kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus rezidencijos, nemokamai naudojasi apie 400 kvadratinių metrų namu, kuriame kartais pasirodo Lietuvoje reziduojantys ambasadoriai arba iš Maskvos atvykstantys jų svečiai. 

Pasak redakcijos šaltinių, kai tik bus pasirašyta sutartis, įteisinanti Rusijos ir Lietuvos diplomatinių atstovybių turtą, su namu Turniškėse rusai privalės atsisveikinti. 

Ginčų dėl turto – ne vienas

Iš karto po Lietuvos okupacijos Rusija užėmė pačiame Paryžiaus centre buvusį prabangų mūsų šalies ambasados pastatą. Rusai čia šeimininkauja nuo 1940 m., kai Paryžiaus merija po nepriklausomybės praradimo iš jo išprašė Lietuvos diplomatus. 

Prancūzijos parlamentas 2002 m. ratifikavo tarpvalstybinę dvišalę sutartį dėl kompensacijos už Lietuvos atstovybės pastatą. Lietuva gavo 12,1 mln. litų kompensaciją už turėtą pastatą Paryžiuje. 

Savo turėto ambasados pastato „Villa Lituania“ Romoje, kuriame taip pat šeimininkauja rusai, Lietuva neatgavo iki šiol. 

Jau beveik dvidešimt metų su Italijos valdžia vyksta derybos, kad Lietuvai būtų kompensuota už prarastą atstovybės pastatą, kuris prieš kelerius metus buvo įvertintas net 70 mln. litų. 

Lietuva iki okupacijos už „Villa Lituania“ buvo išmokėjusi 45 proc. jos vertės, todėl mūsų šalies diplomatai prašo, kad Italijos valdžia grąžintų bent 31 mln. litų. 

Nors aukščiausi Italijos pareigūnai ne kartą ir Lietuvos vadovams, ir diplomatams žadėjo iš mirties taško pajudinti šią problemą, kol kas ji neišspręsta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi