Lietuvoje

2018.04.06 16:14

Įvertino R. Karbauskio įmonės statybas: į biudžetą galėjo nesumokėti mažiausiai milijono

15min.lt2018.04.06 16:14

Mokesčių ekspertė Rūta Bilkštytė įvertino Ramūno Karbauskio įmonės statybas prie Kauno marių, kurios vadinamos būsima „valstiečių“ lyderio rezidencija. Pasak specialistės, jei įmonė akcininkui iš tiesų stato privatų namą, tai į biudžetą galėjo būti nesumokėta mažiausiai milijonas eurų mokesčių.

Duodama interviu „Info TV“ laidai R. Bilkštytė aiškino, kad mokesčių lengvatomis negalima naudotis tuomet, kai įmonė kuria privatų turtą akcininkui. Ji teigė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) turėtų susidomėti „valstiečių“ lyderio įmonės statybomis, nes pastaruoju metu atlieka daug panašių tyrimų.

„Šitą sandorį vertinant mokestine prasme, reikia žiūrėti, koks yra pagrindinis tos visos statybos tikslas. Ar tai yra tikrai jo asmeninė rezidencija, ar, kaip sakoma, yra ten observatorija, asteroidų stebėjimas ar bet koks kitas dalykas“, – kalbėjo R. Bilkštytė.

15min primena, kad R. Karbauskis yra sakęs, jog prie Kauno marių bus pastatyta mobili asteroidų stebėjimo stotis. Tačiau R. Karbauskio netiesiogiai valdomos įmonės sklypuose nėra išduota jokio statybos leidimo observatorijai ar asteroidų stebėjimo stočiai, o toks leidimas yra būtinas. Parke verslo konsultavimo veikla užsiimančiai įmonei leista statyti individualų vienbutį gyvenamąjį namą su priklausiniais ir poilsio pastatą.

R. Karbauskis anksčiau neneigė žiniasklaidoje skelbiamos informacijos, kad prie Kauno marių, regioniniame parke, dygsta būsima jo rezidencija, kalbėdamas apie statybas nevengė tokių išsireiškimų kaip „mano kiemas“. Mokesčių ekspertė pasakojo „Info TV“, kokių mokesčių galima nemokėti, statant asmeninį namą per įmonę.

„Jeigu tai yra asmeninė rezidencija, tada negalima naudoti savo įmonės, būtent pasinaudoti mokestinėmis lengvatomis. Kokios yra mokestinės lengvatos? Pirminė yra įmonės lygmenyje ir toliau yra gyventojo lygmenyje. Jeigu įmonės lygmenyje, būtent per įmonę statydamas bet kokį objektą, yra galimybė, jeigu įmonė yra PVM mokėtoja, susigrąžinti pridėtinės vertės mokestį“, – sakė R. Bilkštytė.

R. Bilkšytė, Š. Mažeikos (DELFI) nuotr.

Pasak mokesčių ekspertės, biudžetas galėjo nesulaukti milijoninės sumos mokesčių: „Jie turėjo tą pridėtinės vertės mokestį sumokėti į biudžetą, jeigu būtų statę gyventojui. Tokiu atveju, vienareikšmiškai, kad tas pridėtinės vertės mokestis neteisingai buvo iš biudžeto susigrąžintas, nesumokėtas. Nuo tos visos sumos, jeigu ta rezidencija pagal finansinius dokumentus yra kažkur apie 5 milijonų, tai galima sakyti apie milijoną tai tikrai yra pridėtinės vertės mokesčio nesumokėta taip į biudžetą. Galima taip apskaičiuoti.“

R. Bilkštytė teigė, kad net jei ten bus asteroidų stebėjimo stotis, nemokėti PVM galima būtų tik tuo atveju jei per mėnesį įmonė iš turto uždirbtų bent 10 tūkst. eurų.

„Jeigu ten bus kažkas kito, asteroidų stebėjimas, tai jeigu tai neuždirbs pajamų, vis tiek įmonė neturi teisės pridėtinės vertės mokesčio dėti į atskaitą. Galėtų dėti į atskaitą ir pridėtinės vertės mokestis būtų teisingai nesumokėtas vieninteliu atveju – jeigu tai būtų stiprus verslo planas, kad ten ta observatorija stebės tuos asteroidus ir maždaug per 20 metų paskaičiuojant kaip atsipirkimas, turėtų būti uždirbama nemažiau kaip po 10 tūkst. eurų per mėnesį“, – kalbėjo mokesčių ekspertė.

Pasak pašnekovės, Mokesčių inspekcija turėtų imtis tyrimo: „Tai yra paskutinių metų Mokesčių inspekcijos didelis šūkis tikrinti dviem atvejais. Vienas yra šūkis tikrinti turtinguosius, yra toks dėmesys, nemažai yra patikrinimų ir aktų. Aš nežinau, ar ponas Karbauskis buvo tikrinamas, ar netikrinamas. Tai bendram kontekste jo asmeninis patikrinimas niekuo neišsiskirtų.

Antra tokia vėliava Mokesčių inspekcijos yra pastaruosius metus, kad tikrina įmonių sukuriamą naudą akcininkams. Tai yra Mokesčių inspekcijos kasdieninė duona, kur Mokesčių inspekcija tikrina akcininkų gaunamą naudą per savo susijusias įmones. <...> Jis (R. Karbauskis – aut. pas.) turėtų įrodyti, kad jis asmeninėms reikmėms nepanaudojo nei vieno kvadrato, kad jis ten negyvena. <...> Nebūtinai turi būti baigtas (namas – aut. pas.), pridėtinės vertės mokesčiu jau pasinaudota, biudžetas negavo mažiausiai kokio milijono.“Po 15min tyrimo trys Seimo narės: Ingrida Šimonytė, Monika Navickienė ir Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kreipėsi į VMI su prašymu atlikti R. Karbauskio įmonių mokestinį patikrinimą.

Primename, kad trečiadienį 15min publikavo tyrimą, kuris atskleidė, jog gyvenamojo komplekso statybas LVŽS lyderis apmoka ne pats, o per vieną iš savo kontroliuojamų įmonių. Toks modelis leidžia atidėti ar iš viso nemokėti mokesčių, nuo kurių paprasti mirtingieji pabėgti negali.

„Agrokoncernas“ daug metų nemokėjo dividendų R. Karbauskiui, o nuo jų tektų sumokėti ir gyventojų pajamų mokestį (GPM). Kai kalbama apie milijonines statybas, 15 proc. GPM – skausmingas skaičius. Bet vietoj dividendų R. Karbauskiui, jo verslas milijonines lėšas nukreipė tiesiai į statybas, kurios vadinamos prabangia LVŽS lyderio rezidencija.

Be to, vystydamas statybas kaip fizinis asmuo R. Karbauskis turėtų nedelsdamas apmokėti ir statybos darbus, ir jiems taikomą pridėtinės vertės mokestį (PVM). Tuo tarpu LVŽS lyderio įmonė naudojasi galimybe šio mokesčio nemokėti – bent jau kol kas.

Iki šiol neneigęs, kad ant Kauno marių kranto dygsta jo privati rezidencija, dabar „valstiečių“ lyderis kalba atsargiau. Paklaustas apie mokesčius, R. Karbauskis 15min pareiškė, kad dar nėra aišku, kaip turtas bus naudojamas. Jis kategoriškai neigė, jog statybos per įmonę vystomos siekiant apeiti mokesčius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.