Lietuvoje

2018.04.06 17:25

Šeštadienį vyks Nacionalinio diktanto finalas

LRT.lt 2018.04.06 17:25

Šeštadienį, balandžio 7 d., 11 val. vyks Nacionalinio diktanto finalas, kuris šįkart rengiamas Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Finalą tiesiogiai transliuos LRT KULTŪRA.  

Šiemet slenkstis į konkurso finalą – 4 klaidos. Asmeninių kvietimų į finalą sulaukė 117 žmonių. Be klaidų diktantą parašė trys asmenys, 6 padarė po vieną klaidą, rašoma LRT.lt siųstame pranešime.

Į finalą dalyviai rinksis iš visos Lietuvos. Daugiausia dalyvių iš Vilniaus – net 32. Iš Marijampolės finale dalyvauja 11, iš Kauno – 10, Klaipėdos – 7 asmenys. 4 dalyviai atvyks iš užsienio – Estijos ir Liuksemburgo.

„Visada nuostabu matyti didžiulį būrį žmonių, kurie lietuvių kalbą moka idealiai. O visus kitus kviečiame stebėti tiesioginę transliaciją ir, pasiėmus rašiklį bei popieriaus, dar kartą išmėginti savo jėgas“, – sakė Nacionalinio diktanto organizatorė Vytautė Šmaižytė.

Finale varžomasi trijose kategorijose – moksleivių, suaugusiųjų ir užsienio lietuvių. Nacionalinio diktanto konkursas rengiamas jau vienuoliktą kartą.

„Jau vienuoliktą kartą organizuojamas ir žmonių laukiamas Nacionalinis diktantas rodo, kad žmonės vertina savo kalbą ir supranta, kad visada geriau bus išgirstas tas, kuris kalba sklandžiai ir taisyklingai. Diktantas leidžia prisiminti rašybos įgūdžius, noru mokytis kalbos įkvepia jaunimą, taip pat kiekvienam primena, kad unikalią savo kalbą turime puoselėti kartu. Ypač džiugu, kad į finalą pateko ir mūsų kolega, linkiu ir jam, ir visiems šalies raštingiausiesiems kuo didžiausios sėkmės. Jau ne pirmus metus patys rašydami diktantą įsitikinome, kad entuziastingų kalbos mylėtojų mūsų įmonėse yra daug. O Nacionalinis diktantas kasmet primena, kad savo kalbą turime puoselėti – juk sklandi, taisyklinga kalba reikalinga kasdien – ir namie, ir darbe“,  – sakė pagrindinio Nacionalinio diktanto rėmėjo Vilniaus prekybos fondo „Dabar“ vadovė Elena Aleknavičienė.

Nacionalinį diktantą Lietuvoje ir užsienyje šiemet rašė apie 30 tūkst. žmonių. Pirmame etape dalyviai rašė Juliaus Sasnausko tekstą „Vienkartinumas“.

Diktanto dalyvių darbus taisė 24 lietuvių kalbos mokytojai. Mokytojus, kaip ir kasmet, konsultavo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) ekspertai. VLKK taip pat konsultuoja ir diktanto tekstų autorius.

Pasak vertintojų komisijos pirmininkės, Vilniaus Žemynos gimnazijos direktorės pavaduotojos, lietuvių kalbos mokytojos ekspertės Aldonos Šventickienės, rašiusiems pirmo turo diktantą jau tradiciškai sudėtingiausia buvo skyryba.

Raštingiausius diktanto dalyvius gegužės pradžioje apdovanos Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Diktanto tekstas bus paskelbtas balandžio 7 dieną svetainėse www.diktantas.lt, DELFI ir www.vlkk.lt (su rašybos ir skyrybos paaiškinimais).