Lietuvoje

2013.07.03 14:31

Mezgami diplomatiniai santykiai su Butanu ir Kuba

ELTA, LRT.lt2013.07.03 14:31

Trečiadienį Seimo Užsienio reikalų komitete patvirtinti Užsienio reikalų ministerijos siūlymai užmegzti diplomatinius santykius su Kuba.

Trečiadienį Seimo Užsienio reikalų komitete patvirtinti Užsienio reikalų ministerijos siūlymai užmegzti diplomatinius santykius su Kuba.

„Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos šalis, dar neužmezgusi diplomatinių santykių su Kuba. Nors ši valstybė tebeturi problemų žmogaus teisių srityje, tačiau laikomasi nuomonės, kad nesant diplomatinių santykių, prarandama galimybė kalbėtis ir daryti įtaką. Lietuva jau yra užmezgusi diplomatinius santykius su beveik visomis Karibų jūros regiono šalimis“, – rašome Užsienio reikalų ministerijos pranešime spaudai.

Trys Užsienio reikalų komiteto nariai – Audronius Ažubalis, Kęstutis Masiulis ir Emanuelis Zingeris – pareiškė atskirąją nuomonę dėl minėto sprendimo. Jie teigia esantys nusivylę, kad toks svarbus sprendimas priimtas skubotai, nepasikonsultavus su platesniu politikų ratu, nepaprašius situacijos analizės iš Lietuvos ambasados Jungtinėse Amerikos Valstijose.

„Šiandien Užsienio reikalų ministerijai pavyko Seimo užsienio reikalų komitete įpiršti, o valdančiajai daugumai pritarti diplomatiniams santykiams su valstybe, kurią „Freedom House“ ir kitos pasaulinės žmogaus teisių organizacijos pripažįsta viena nelaisviausių ir represyviausių komunistinių diktatūrų pasaulyje. Graudus vaizdas, kai iš vakaro ministras Linas Linkevičius skelbia būtinybę puoselėti ES vertybes, bet nuo pat pirmos pirmininkavimo dienos pats rodo iškreiptą jų suvokimą“, – sako Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, šešėlinis užsienio reikalų ministras A. Ažubalis.

„Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai, TS-LKD atstovai nemato jokio reikalo keisti vertybinį kursą komunistinio režimo atžvilgiu. Šiuo metu Kuboje yra įkalinta 90 politinių kalinių, per 54 metus Kubos režimas susidorojo su daugiau kaip 9 tūkst. politinių oponentų. Sovietų Sąjunga, bandžiusi eksportuoti komunizmą ir pavergusi lietuvių tautą pusamžiui, buvo pagrindinė karinio perversmo Kuboje ir instaliuoto režimo sąjungininkė. Kubos režimas palaiko aktyvius santykius su Iranu, Šiaurės Korėjos režimais“, – pareiškė komiteto narys E. Zingeris.

Trečiadienį Vyriausybė paskelbė, kad Lietuva užmegs diplomatinius santykius su Butano Karalyste.

Butanas – vienintelė Pietų Azijos valstybė, su kuria Lietuva dar nėra užmezgusi diplomatinių santykių. Tokia situacija susiklostė todėl, kad Butano Karalystė ilgą laiką vykdė saviizoliacijos politiką ir tik pastaraisiais metais atsivėrė pasauliui, rašoma pranešime spaudai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt