Lietuvoje

2013.07.03 14:44

Strasbūre D. Grybauskaitei – replikos dėl V. Uspaskicho bylos ir lenkų bei homoseksualų teisių

15min.lt, ELTA2013.07.03 14:44

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį oficialiai pradėjo Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos (ES) Tarybai – Strasbūre europarlamentarams pristatė pirmininkavimo prioritetus ir svarbiausius darbus. Tai yra oficiali dalykinė šešis mėnesius truksiančio pirmininkavimo organizacijai pradžia.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį oficialiai pradėjo Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos (ES) Tarybai – Strasbūre europarlamentarams pristatė pirmininkavimo prioritetus ir svarbiausius darbus. Tai yra oficiali dalykinė šešis mėnesius truksiančio pirmininkavimo organizacijai pradžia.

Po D. Grybauskaitės kalbos Europos Parlamento (EP) nariai surengė debatus ir galėjo pateikti jai klausimų arba paskelbti savo ar politinių grupių komentarus. Dalyvauti debatuose užsiregistravo bemaž pusšimtis europarlamentarų.

Viena pirmųjų kalbėjusi liberalų atstovė švedė Cecilia Wikstrom pabrėžė, kad ES neturi būti diskriminacijos. „Mes, liberalai, esame nuliūdę, kad Seimas atmetė teisės aktus, kuriais būtų ginamos seksualinės mažumos“, – teigė ji ir išreiškė viltį, kad Vilniuje bus leista surengti „Baltic Pride“ eitynes.

Austrė Ulrike Lunacek paragino D. Grybauskaitę užtikrinti, kad liepos 27 d. suplanuotos eitynės įvyktų, o žmonės jose galėtų dalyvauti laisvai ir nejausdami grėsmės. Europarlamentarė pareiškė ketinanti dalyvauti šiame renginyje.

„Norėčiau, kad Vilnius džiaugtųsi įvairove, švęstų atvirumą, toleranciją ir pakantumą, kad miestas būtų atviras visiems, – kalbėjo Nyderlandams atstovaujanti Sophia in 't Veld. – Manau, prezidente, sutiksite, kad homofobija nėra atsakas tokiais nežinios laikais, nekuria naujų darbo vietų ir nėra geras miestų ženklas. Tikiuosi dalyvauti parade ir ten pamatyti jus.“

Lietuvos atstovas Valdemaras Tomaševskis pasinaudojo proga priminti lenkų mažumos situaciją. Anot jo, ES gina kalbų ir kultūrų įvairovę, bet organizacijoje tebėra šalių, „kurios negerbia autochtoninių mažumų teisių“. Politikas kaip sektinus pavyzdžius, sprendžiant etninių mažumų klausimus, paminėjo Daniją ir Suomiją.

V. Tomaševskis taip pat paragino, kad ES nebūtų lygių ir lygesnių, apie kokius knygoje „1984“ rašė George`as Orwellas, o siekiant energetinio saugumo laikytis solidarumo. Pavyzdžiui, viena narė (Vokietija – red. past.) dalyvauja projekte „Nord Stream“, nepaisant kitų valstybių protestų.

Europarlamentarui pritarė kolega iš Lenkijos Mirosławas Piotrowskis. Jis piktinosi, kad Lietuva „diskriminuoja lenkus, iš jų atimama teisė vartoti gimtąją kalbą valdžios institucijose, neleidžiama rašyti gatvių pavadinimų lenkiškai, uždaromos lenkų mokyklos, o valdžia leidžia ir toleruoja išpuolius lenkų kapinėse“.

Reaguodamas į šiuos žodžius konservatorius Vytautas Landsbergis paprašė nurodyti informacijos šaltinį. „Kas jums pateikė klaidingą informaciją apie lenkų padėtį Lietuvoje? – klausė politikas. – Jei vienintelis šaltinis yra lenkų kilmės vietos nacionalistai, ji yra nepatikima.“

Europos liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) prezidentas britas Grahamas Watsonas priminė buvusio europarlamentaro, Seimo nario Viktoro Uspaskicho bylą ir išreiškė viltį, kad Lietuva užtikrins sąžiningą teisminį procesą.

Lietuviai – Liberalų sąjūdis suskubo atsiriboti nuo šių žodžių. „Manome, kad tokie ALDE vadovo pareiškimai, prieš pat Lietuvoje skelbiant teismo nutartį vadinamoje „juodosios buhalterijos“ byloje, yra nepamatuoti ir nederami, galimai darantys papildomą spaudimą mūsų šalies teismams“, – pranešime spaudai cituojamas partijos pirmininkas Eligijus Masiulis.

Kiti europarlamentarai siūlė „pasimokyti iš šalies, kuri niekam neaiškina, kaip ką daryti, o tiesiog daro“, ir ragino Lietuvą įgyvendinti augimo politiką bei siekti demokratiškesnės ES, kur sprendimai nebūtų primetami iš viršaus.

Vienintelis iš lietuvių angliškai kalbėjęs V.Landsbergis ragino būti solidarius su „broliais Rytuose, kurie nori prisijungti“ prie ES, ir paskatino palikti organizacijos duris atviras kaimynams.

Daugelis politikų Lietuvą sveikino kaip nedidelę valstybę ir pirmą iš Baltijos šalių, kuriai tenka pirmininkauti ES Tarybai, o D.Grybauskaitę – sugrįžus į Briuselį, kur ji penkerius metus dirbo Europos Komisijos (EK) nare.

Kai kurie taip pat pabrėžė būtinybę aktyviau įgyvendinti aplinkosaugos politiką, ypač didelį dėmesį skiriant Baltijos jūrai, kovoti su nedarbu, ypač jaunimo.

Padėkojusi už rekomendacijas, D. Grybauskaitė pažadėjo į jas atsižvelgti, tačiau nuo komentarų apie konkrečias pastabas susilaikė. 

D. Grybauskaitė tikina, kad homoseksualų teisės Lietuvoje nepažeidinėjamos

Kaip praneša naujienų agentūra ELTA, prezidentė užtikrina, kad Lietuvoje homoseksualai nėra diskriminuojami, ir sako, kad Lietuva nėra padariusi jokių mažumų teisių pažeidimų. Tokią nuomonę ji išsakė spaudos konferencijoje, vykusioje po to, kai šalies vadovė Europos Parlamentui pristatė Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai prioritetus.

Klausimas dėl homoseksualų teisių buvo vienas pirmųjų, kuriuos Lietuvos prezidentei pateikė Europos šalių žurnalistai.

„Dėl gėjų parado – jis nėra uždraustas Lietuvoje. Derybos vyksta dėl to, kur tai vyks, kada, ir galutinis sprendimas bus priimtas šiandien (trečiadienį, – ELTA). Po 2–3 valandų Lietuvos teismas priims sprendimą“, – susirinkusiesiems pranešė D. Grybauskaitė.

Prezidentė užtikrino, kad Lietuvoje visi piliečiai yra lygūs. Pasak šalies vadovės, tai įtvirtinta ir šalies Konstitucijoje.

„Norėčiau paminėti, kad Lietuvoje visos mažumos traktuojamos lygiai ir vienodai, tai yra visi mūsų, Lietuvos, piliečiai, kurių teisės pagal mūsų Konstituciją yra lygios. Jokių išimčių, privilegijų ar diskriminacijų mūsų įstatymai nenumato. Reiškia, visos mažumos yra traktuojamos vienodai“, – sakė D. Grybauskaitė.

Šalies vadovė taip pat priminė, jog Lietuvos atžvilgiu nėra pareikšti jokie kaltinimai pažeidus mažumų teises.

„Norėčiau priminti, kad bet kokie kritiniai pasisakymai, kurie buvo Lietuvos atžvilgiu, buvo patikrinti tarptautinių komisijų ir įvairių organizacijų, ir nė viena iš jų nerado, kad Lietuva būtų pažeidusi europinę konvenciją dėl mažumų teisių. Tai būtų taškas“, – gana griežtai kalbėjo Lietuvos prezidentė, cituoja ELTA.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius