Lietuvoje

2018.04.05 20:35

Medikų kantrybė trūko: paskelbė apie antrą mitingą

Žiedūnė Juškytė, DELFI.lt2018.04.05 20:35

Ketvirtadienį socialiniame tinkle Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) nariai paskelbė apie mitingą. Tai bus antras mitingas šiemet. LMS tarybos pirmininkė Živilė Gudlevičienė sako, jog medikai susiburs dar kartą, nes kol kas niekas konkretaus nebuvo padaryta.

LMS mitingas „Ką pasiūlysite medikams rytoj“ vyks balandžio 26 dieną Vilniuje.

„Sveikatos apsauga mūsų valstybėje vis dar išlieka podukros vaidmenyje. Lietuvos medikų sąjūdis griežtai sako – jau laikas Seimui, Vyriausybei ir SAM vadovybei nuo 2018 m. gegužės 1 d. vykdyti mūsų bendruomenei duotus pažadus, – rašoma feisbuko įvykyje, kuris informuoja apie būsimą mitingą.

– Todėl, Medicinos darbuotojų dienos išvakarėse, Lietuvos medikų sąjūdis kviečia visus, neabejingus sveikatos sistemos pokyčiams, dalyvauti mitinge „Ką pasiūlysite medikams rytoj?“

„Sudalyvavome įvairiose diskusijose, keliose darbo grupėse, buvo vaikštoma į ministerijas ir kitas institucijas, kai kur mūsų nariai į darbo grupes buvo įtraukti kaip tikrieji nariai, kai kur leido mums dalyvauti kaip stebėtojams, kitos profesinės sąjungos dalyvavo darbo grupėse, tačiau matome, kad pirmiausia, žadėto 20 proc. (atlyginimo padidinimo – DELFI) nuo gegužės nebus, – sakė LMS tarybos pirmininkė Ž. Gudlevičienė. – Tai viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios mes norime labai aiškiai paklausti – kada, kas bus ir iš tiesų – ar iš vis kažkas bus. Ar medicina lieka podukros vaidmenyje, ar mes ją turime kelti į prioritetų viršūnę. Tik tuomet tie pokyčiai turėtų vykti.“

Pasak Ž. Gudlevičienės, nuo šių metų sausio 4 dienos, kai įvyko pirmasis medikų mitingas, nieko konkretaus neįvyko ir kol kas nėra numatoma.

„Buvo suburtos kelios darbo grupės, kažkas kažkur pasikalbėjo, kažkas kažką pažadėjo, iš tos grupės perdaryta kita grupė, paskirtas kažkoks vadovas, bet realių, su įstaigų vadovais kalbant, nei per įkainio didinimą, nei per konkrečių atlyginimų numatymą, niekas nemato, kad šis pažadas būtų ištesėtas“, – sakė gydytoja.

Pasak LMS tarybos pirmininkės, organizacinė grupė mitingo programą jau turi, tačiau kol kas jos neskelbia tik atskleidžia, jog pagrindinis mitingo akcentas bus peticijos, kurią pasirašė daugiau nei 42 tūkstančiai žmonių, įteikimas adresatams.

Peticiją galite rasti – čia.

„Šioje peticijoje pateikti aiškūs reikalavimai sveikatos sistemos pokyčiams įvykti. Ši peticija netrukus bus uždaryta ir įteikta adresatams (Prezidentūrai, Seimui, Vyriausybei bei SAM – DELFI), – sakė Ž. Gudlevičienė. – Tai bus mitingo „vinis“, o reikalavimai bus dar kartą priminti, dar kartą klausime, tai vis dėlto – kada? Mes irgi sau nusistatėme terminus, iki kada lauksime. Tai bus įspėjamasis mitingas.“

Jei niekas konkretaus Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje neįvyks ir po šio mitingo, pasak Ž. Gudlevičienės, medikai imsis „stipresnių priemonių“.

„Tų priemonių yra daug. Jei derybos neveikia, jei mitingai nepaveikė nei rezidentų, nei kitų medikų grupių darbo užmokesčio ar darbo sąlygų pagerinimo, tai tuomet, palaukę dar kurį laiką, darysime kitus veiksmus“, – sakė LMS tarybos pirmininkė.

Pasak LMS, norint, kad Lietuvos sveikatos apsaugoje įvyktų pokyčiai, būtina:

– realus prioritetas sveikatai 2019 metų valstybės biudžete;

– valstybės deleguotų funkcijų priskyrimas valstybės biudžeto išlaidoms ir tinkamas valstybės draudžiamųjų asmenų finansavimas;

– bazinio medikų atlyginimo įteisinimas;

– adekvatus medikų darbo krūvio reglamentas;

– Lietuvos ekonomistų siūlomos kaštų ir naudos analizės metodikos diegimas;

– medicinos specialistų poreikio planavimo metodikų diegimas;

– viešumas ir diskusija su LMS atstovais visais sistemos reformos ir finansavimo klausimais.

„Mes garsiai ir aiškiai sakome – norime skaidrios, efektyvios ir deramai finansuojamos Sveikatos apsaugos sistemos, kurioje saugiai jaučiasi pacientai ir juos gydantys medikai“, – rašoma feisbuko įvykyje.

LMS mitingas „Ką pasiūlysite medikams rytoj“ vyks vyks 2018 m. balandžio 26 dieną, 16 val. Nepriklausomybės aikštėje, Vilniuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.