Lietuvoje

2018.04.05 20:00

Italijos politikos sunkiasvorės neužleidžia pozicijų derybose dėl vyriausybės formavimo

BNS 2018.04.05 20:00

Italijos pagrindiniai politiniai žaidėjai neketino užleisti savo pozicijų ketvirtadienį po Romoje įvykusio susitikimo su šalies prezidentu, su kuriuo aptarė, kas galėtų išvesti šalį iš politinės aklavietės ir vadovauti naujai Italijos vyriausybei.

Italijos prezidentas Sergio Mattarella, kuris ėmėsi sunkios užduoties padėti suformuoti naują vyriausybę po kovo 4 dienos rinkimų, susitiko su trijų iš keturių didžiųjų politinių partijų atstovais. Susitarti dėl vyriausybės ketvirtadienį nepavyko.

Prieš politinį isteblišmentą nusistačiusio euroskeptiško „Penkių žvaigždučių judėjimo“ (Movimento Cinque Stelle, M5S) lyderis Luigi Di Maio liko vienintelis, kuris dar nesusitiko S. Mattarella. Ketvirtadienį prieš pietus Kvirinalio rūmuose prezidentą aplankė centro kairiųjų Demokratų partijos ir dešiniojo sparno koalicijos partnerių – „Šiaurės lygos“ (Lega Nord) ir Silvio Bersluconi partijos „Forza Italia“ (Pirmyn, Italija) – vadovai.

L. Di Maio ir valstybės vadovo susitikimas buvo numatytas 14 val. 30 min. Grinvičo (17 val. 30 min. Lietuvos) laiku.

„Šiaurės lygos“ vadovo Mateo Salvini vadovaujami dešinieji rinkimuose surinko 37 proc. balsų.

Nuo koalicijos vos 4 proc. balsų atsiliko M5S, surinkęs daugiausiai balsų kaip atskira politinė jėga.

Po susitikimo su prezidentu M. Salvini pakartojo po rinkimų daug sykių kartotą savo mantrą, žadėdamas suburti „tvirtos“ dešiniųjų koalicijos vadovaujamą vyriausybę, kuriai „labiau rūpėtų politinės programos nei postai ministerijose“.

„Daugelis atėjo pasakyti „ne“, bet mes sakome prezidentui „taip“, – sakė M. Salvini žurnalistams.

Šis pareiškimas nuskambėjo po to, kai L. Di Maio pasiūlė M. Salvini palikti S. Berlusconį, su kuriuo šis 31 metų politikas atsisako net susitikti po rinkimų, ir dirbti kartu su M5S, siekiant „pakeisti Italiją“.

Tačiau M. Salvini italų žiniasklaidai sakė, kad neatmeta naujų rinkimų galimybės, jeigu „visi ir toliau laikysis savo asmeninių arba partinių pažiūrų“.

Po konsultacijų su partijų lyderiais Italijos prezidentas turės nuspręsti, kas galėtų užsitikrinti pakankamą palaikymą, kad galėtų formuoti naują vyriausybę. Esant būtinybei, gali būti surengtas dar vienas konsultacijų etapas.

Politinę aklavietę šią savaitę lėmė tai, kad nė viena grupė neturi daugumos palaikymo nei Deputatų Rūmuose, nei Senate.

Dešiniesiems, norint užsitikrinti daugumą, trūksta 51 vietos 630 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose ir 23 vietų 318 narių turinčiame Senate. M5S atitinkamai trūksta 94 ir 51 mandato.

Laikinasis demokratų vadovas Maurizio Martina ketvirtadienį patvirtino, kad jo partija atsisako bendradarbiauti su dešiniųjų koalicija arba M5S judėjimu, nors turi pakankamai vietų – 111 Deputatų rūmuose ir 52 Senate – kad galėtų formuoti koaliciją su bet kuriuo iš jų.

Abipusė antipatija

Dar viena kliūtis formuojant naują vyriausybę yra abipusė S. Berslusconi ir M5S antipatija.

S. Berlusconi po susitikimo su prezidentu S. Mattarella sakė, kad „Forza Italia“ „nėra pasiruošusi formuoti naują vyriausybę, kai pavydo, socialinės neapykantos, skurdo politika“ yra įsišaknijusi L. Di Maio partijoje.

Dėl teistumo už mokesčių vengimą į premjerus taikyti negalintis 81 metų žiniasklaidos magnatas ir buvęs premjeras taip pat sulaukia daug kandžių replikų iš L. Di Maio ir M5S vadovo komiko Beppe Grillo.

S. Bersluconi griežtai pasisako prieš M5S bazinių pajamų politiką, kuri paliestų 9 mln. žmonių ir, remiantis nacionaline draudimo agentūra INPS, Italijai kainuotų nuo 35 mlrd. iki 38 mlrd. eurų.

Net ir būdamas euroskeptiko M. Salvini partneris S. Berlusconi kalba apie įsipareigojimus Europai, o tai labai prieštarauja skandalingiems prieš ES nukreiptiems „Šiaurės lygai“ būdingiems pasisakymams.

„Šiaurės lyga“ liko vienintelė ES blokui priešiška partija, kai L. Di Maio prieš rinkimus sušvelnino savo toną kalbėdamas apie Europą ir pareiškė, kad Europos Sąjunga yra Italijos „natūralūs namai“.

M. Salvini galėtų vadovauti dešiniojo sparno koalicijai, tačiau be „Forza Italia“ jo galimybės vadovauti vyriausybei yra menkos.

Jeigu Lygos vadovas nuspręstų paklausyti L. Di Mao ir nutraukti santykius su S. Berlusconi, jo partija galėtų tapti L. Di Maio vyriausybės jaunesniąja partnere. Demokratų partijoje kalbama, kad dėl to jau susitarta.