Lietuvoje

2018.04.05 18:15

Po įtarimų G. Vainauskui – jo ir J. Kozubovskio pokalbis apie „operaciją“ ir „Jancevičių“

BNS 2018.04.05 18:15

Užpernai, praėjus dienai po įtarimų pareiškimo prekyba poveikiu kaltinamam „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupės vadovui Gedvydui Vainauskui, jis susitiko su buvusiu advokatu Juzefu Kozubovskiu. Jie aptarė neįvardijamą operaciją, apie kurią žinojo „Jancevičius“.

Tokios aplinkybės paaiškėjo Vilniaus apygardos teisme ketvirtadienį nagrinėjant bylą dėl prekybos poveikiu, kurioje teisėsauga įtaria, kad 2015 metų rugpjūčio pabaigoje tuometis „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Rolandas Paksas susitarė priimti 15 tūkst. eurų kyšį iš G. Vainausko.

R. Paksas kaltinamas turėjęs paveikti statybų inspektorius, kad šie leistų naudoti naują parduotuvę „Norfa“ Prienuose.

Apie šį ikiteisminį tyrimą paskelbta paskutinę 2016 metų vasario dieną. Teisėsaugos duomenimis, tų pačių metų kovo 1-ąją G. Vainauskas ir J. Kozubovskis susitiko Vilniaus restorane „Da Antonio“.

„Klausyk, Jancevičius gi žinojo šitą operaciją“, – užfiksuotame pokalbyje sakė J. Kozubovskis.

G. Vainauskas jam atsakė: „Žinojo“. J. Kozubovskis tada „Lietuvos ryto“ vadovo paklausė: „Tai kodėl jis nepranešė?“.

Jis teisininkui atsako: „Jis pranešė, kad bus labai skambi operacija. (...) Per mano advokatą, bet kad mane ims, tai žinai...“.

Teisme buvęs advokatas tvirtino neprisimenantis, apie kokią operaciją vyko kalba ir kas yra pokalbyje minimas „Jancevičius“, nes teigė pažįstantis penkis žmones tokia pavarde, tarp jų ir tuometinį prokurorą Ramutį Jancevičių.

R. Jancevičius tuo metu vadovavo Vilniaus apygardos prokuratūrai. 2016 metų rugsėjį palikęs pareigas prokuratūroje, ilgametis teisėsaugos pareigūnas įsidarbino rizikos valdymo vadovu koncerne „MG Baltic“.

Tą pačią dieną teisėsaugos užfiksuotame pokalbyje G. Vainauskas sako: „Bet aš gi būčiau nieko nepadaręs, kad jisai man būtų ir pasakęs“.

Tiria galimą ikiteisminio tyrimo duomenų atskleidimą

R. Jancevičius tvirtino nežinojęs apie planuojamus pareigūnų veiksmus G. Vainausko ir R. Pakso atžvilgiu.

„Nė vienas apygardos prokuroras ne tik neturi teisės žinoti, bet ir negali žinoti ir nežino, ką daro šalies generalinės prokuratūros prokuroras“, – BNS ketvirtadienį sakė buvęs prokuroras.

„Man yra pikta, kada kažkoks idiotas, didžiausias žulikas, save vadinantis advokatu (aš neminėsiu ir pavardės, jūs pats suprasite) sėdi atsisėdęs ir pliurpia, o kažkas paskui turi aiškintis, ko niekada nėra buvę“, – pridūrė jis.

Tuo metu Generalinė prokuratūra BNS ketvirtadienį informavo, kad 2016 metų balandį pradėjo tyrimą dėl ikiteisminio tyrimo duomenų atskleidimo be leidimo.

Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė teigė, jog įtariamųjų šiame tyrime nėra, o jį atliekant R. Jancevičius buvo apklaustas kaip liudytojas.

R. Jancevičius sakė, kad jam neteko aiškintis prokuratūros vadovybei dėl to, jog J. Kozubovskis 2016 metais paminėjo jo pavardę.

Eksprokuroras taip pat tvirtino, kad jo išėjimas iš prokuratūros su šia istorija nesusijęs.

BNS nuotr.

Aptarė ir FNTT

Tame pačiame 2016-ųjų kovo 1-osios pokalbyje G. Vainauskas su J. Kozubovskiu kalbasi apie Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT).

Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamas ir kitas prekybos poveikiu epizodas – G. Vainauskas kaltinamas galėjęs pasinaudoti savo poveikiu nutraukti FNTT tyrimą dėl sukčiavimo stambiu mastu bendrovei „BOD Group“ įsisavinant Europos Sąjungos paramą.

Kovo 1-ąją užfiksuotame pokalbyje G. Vainauskas teigė neturintis santykio su „balerina“ ir teigė: „Aš pajuokavau, man reikėjo, kad reklamos duotų“.

J. Kozubovskis jam atsakė, kad už tai irgi gali grėsti atsakomybė dėl prekybos poveikiu, nes ją kvalifikuojant užtenka susitarimo ir pažado. „Balerina“ yra žinoma kaip buvusio FNTT vadovo Kęstučio Jucevičiaus pravardė.

Teisme paklaustas, ar visas šis pokalbis susijęs su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vykdomu tyrimu G. Vainausko atžvilgiu, buvęs advokatas tai neigė.

„Aš jam pasakojau iš bendros gyvenimo (patirties – BNS), kas yra prekyba poveikiu“, – sakė J. Kozubovskis.

Apklausiamas ikiteisminio tyrimo metu buvęs advokatas tvirtino apie šį tyrimą išgirdęs dar prieš apie jo paskelbimą visuomenei viename Vilniaus bare iš STT pareigūno.

Jis teigė neprisimenantis, ar kokią nors informaciją apie šį tyrimą teikė G. Vainauskui.

Prieš kelerius metus iš advokatūros pasitraukęs J. Kozubovskis šiemet buvo nuteistas dėl neteisėto informacijos rinkimų apie buvusį FNTT vadovą K. Jucevičių.

Jis prieš daugiau nei dešimtmetį buvo teistas kartu su cigarečių kontrabandos karaliumi tituluojamu Viliumi Karaliumi ir jo bendrais. Teisėsaugos pareigūnai įtarė, kad J. Kozubovskis kaip teisininkas galėjo padėti kontrabandininkams savo patarimais, tačiau teismas paskelbė, kad teisininko veiksmus būtų galima vertinti kaip advokato etikos pažeidimus, bet ne kaip nusikaltimą.

J. Kozubovskis taip pat buvo teisiamas dėl neteisėto praturtėjimo, bet buvo išteisintas.

BNS nuotr.

Apklausė už statybas atsakingas pareigūnes

Vilniaus apygardos teisme ketvirtadienį buvo apklaustos ir statybų sritį 2015 metais kuravusi aplinkos viceministrė Daiva Matonienė bei tuometė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkė Laura Nalivaikienė.

Buvusi R. Pakso partietė D. Matonienė tvirtino iš jo negavusi pavedimų, susijusių su „Norfos“ Prienuose statybomis.

„Į mane niekas nesikreipė, manęs niekas nieko neklausė“, – sakė ji.

Paklausta, ar kitas tuometinis aplinkos viceministras Algirdas Genevičius galėjo duoti tokius pavedimus, nors ir nekuravo statybų srities, D. Matonienė teigė, kad tai galėjo būti įmanoma.

Buvusi Statybų inspekcijos vadovė L. Nalivaikienė teisme sakė iki teisėsaugos tyrimo nežinojusi apie problemas, susijusias su „Norfos“ parduotuve.

„Dėl to Prienų objekto aš neprisimenu, kad man kažkas išvis buvo skambinęs. Apie jį sužinojau iš žiniasklaidos arba STT pareigūnų“, – teigė L. Nalivaikienė.

Pasak jos, viešai paskelbus apie ikiteisminį tyrimą Statybų inspekcija savo ruožtu irgi pradėjo tarnybinį patikrinimą, tačiau pažeidimų pasirašant pastato statybos užbaigimo aktą nebuvo nustatyta.

Kaip skelbė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), duomenų apie tai, kad kyšis R. Paskui būtų perduotas, ikiteisminio tyrimo metu negauta.

Kaip skelbė teisėsauga, R. Paksas vykdydamas pažadą 2015 metų rugsėjo pradžioje susitiko su „tvarkiečių“ deleguotu tuometiniu aplinkos viceministru A. Genevičiumi ir nurodė, kad Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Kauno teritorijų planavimo ir statybų valstybinės priežiūros skyriaus valstybės tarnautoja kuo skubiau pasirašytų prekybos tinklo parduotuvės Prienuose statybos užbaigimo aktą.

Pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos anksčiau skelbtą įtariamo nusikaltimo schemą, „Norfos“ ir ją stačiusios statybų įmonės atstovas kreipėsi į G. Vainauską, o šis savo ruožtu susisiekė su R. Paksu.