Lietuvoje

2018.03.30 11:54

D. Grybauskaitė antradienį susitiks su D. Trumpu

LRT.lt2018.03.30 11:54

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį, balandžio 3 d., Vašingtone susitiks su JAV prezidentu Donaldu Trumpu ir dalyvaus Baltijos šalių bei JAV viršūnių susitikime. Spaudos konferenciją po susitikimo, apie 20:30 val. Lietuvos laiku, transliuos LRT KULTŪRA, LRT RADIJAS ir LRT.lt

Aukščiausio lygio susitikimas Vašingtone rengiamas Prezidento Donaldo Trumpo iniciatyva minint Baltijos valstybių nepriklausomybės šimtmetį ir siekiant dar kartą patvirtinti strateginę JAV partnerystę su Lietuva, Latvija ir Estija. Vizito Vašingtone metu šalies vadovę lydi užsienio reikalų, energetikos ir ūkio ministrai.

Baltuosiuose rūmuose valstybių vadovai ketina priimti bendrą politinę deklaraciją, kurioje nubrėš ateities bendradarbiavimo gaires.

Prezidentė su JAV bei Latvijos ir Estijos valstybių vadovais taip pat aptars regiono saugumo užtikrinimo klausimus, kalbės apie pasirengimą artėjančiam NATO viršūnių susitikimui Briuselyje, Aljanso gynybos reformą, JAV paramą siekiant tolesnių atgrasymo ir gynybos priemonių regione.

Pasak šalies vadovės, JAV vaidmuo Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gynybai – kertinis. Patikimos partnerės ir didžiausios karinės galios pasaulyje – Jungtinių Valstijų – palaikymas ir parama Baltijos šalims yra labai reikšminga siekiant įveikti egzistuojančias regiono saugumo spragas.

Savo kariais, technika ir finansinėmis lėšomis JAV aktyviai prisideda prie mūsų regiono gynybos. Pagal Europos atgrasymo iniciatyvą (European Detterence Initiative) kasmet nuosekliai trečdaliu didinama finansinė parama Europos šalių, tarp jų ir Lietuvos, gynybinių pajėgumų stiprinimui bei karinės infrastruktūros gerinimui. Amerika taip pat yra viena pagrindinių ginkluotės įsigijimų partnerių. Lietuva iš JAV gamintojų perka priešlėktuvines raketas „Raytheon“, šarvuotus visureigius „Oshkosh“, bokštelius „Bushmaster“, prieštankines sistemas „Javelin“ ir kitą įrangą bei amuniciją.

Susitikime taip pat bus daug dėmesio skirta dvišalių ryšių stiprinimui ekonomikos, verslo ir energetinio saugumo srityse. Prezidentės vizito metu įvyks dviejų Supratimo memorandumų pasirašymas tarp suskystintųjų dujų terminalą valdančios JAV kompanijos „Freeport LNG“ ir dviejų Lietuvos kompanijų „Klaipėdos nafta“ ir „Lietuvos dujų tiekimas“. Šie memorandumai ateityje turėtų atverti dar vieną dujų tiekimo galimybę į Lietuvą.

Lietuva viena pirmųjų Europoje pradėjo importuoti amerikietiškas suskystintąsias dujas per Klaipėdos terminalą. JAV SGD eksportas į Lietuvą ir kitas Europos šalis – svarbus veiksnys atsikratant „Gazpromo“ monopolio ir užsitikrinant skaidrų, diversifikuotą bei saugų dujų tiekimą.

Vizito metu šalių vadovai taip pat atidarys Lietuvos, Latvijos, Estijos ir JAV verslo forumą, kuriame norą dalyvauti pareiškė atstovai iš daugiau nei 200 Baltijos šalių ir JAV įmonių.

Vašingtone prezidentė taip pat apsilankys Kongrese, kur susitiks su vienu iš JAV Atstovų rūmų Baltijos draugų grupės vadovų Johnu Shimkumi. Kongreso narių palaikymas labai svarbus užsitikrinant JAV politinę ir finansinę paramą prioritetiniams Lietuvos interesams – gynybos, energetinio saugumo ir verslo ryšių stiprinimui.

Kongrese šalies vadovė taip pat dalyvaus pagal Rūtos Šepetys knygą pastatyto filmo „Pelenai sniege“ peržiūroje, susitiks su filmo autoriais ir rašytoja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.