Lietuvoje

2018.03.28 23:00

Kauno VI forte rengiama karinės technikos ekspozicija

Kauno tvirtovės VI fortas pritaikomas visuomenės poreikiams. Čia baigiama gabenti nenaudojama karinė technika, o po metų planuojama atidaryti ekspoziciją. Vytauto Didžiojo karo muziejui VI fortas perduotas vasarį.

Į Kauno tvirtovės VI fortą baigiama vežti karinė technika – tankai, skirtingo kalibro ginklai, sunkioji artilerija, radiolokatoriai, ryšių bei navigacijos priemonės. Išvalytoje ir sunkiasvorės technikos judėjimui iš dalies pritaikytoje teritorijoje netrukus bus pradėta rengti ekspozicija, ją tikimasi nuolat papildys Lietuvos kariuomenei jau nereikalinga technika, laivai, sraigtasparniai, kitokia amunicija ir reikmenys.

„Yra ne tik ekspozicija, bet yra įvairūs statiniai ne tik čia šalia. Mes turim būti tikri, kad žmonės niekada niekaip nenukentės, kadangi šuliniai yra nepatikrinti, kadangi fortas tik tik išvalytas ir dar nebaigta nuo augmenijos valyt“, – pasakojo Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius plk. Kęstutis Kuršelis.

„Atliekame tokį, sakykime, eksperimentą. 30 metų tie fortai, išskyrus VII ir IX neturėjo jokio realaus panaudojimo, stovėjo apleisti, pavojingi, traukė tik nuotykių ieškotojus, o dabar vyksta atgimimo procesas ir tikėkimės, kad nenuslops ta banga“, – sakė Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Pasak Kauno tvirtovės parko vadovo, karo istoriko Valdo Rakučio, fortas, kaip ir visa Kauno tvirtovė, statytas nuo 1882 m. Antrojo pasaulinio karo metais jame buvo belaisvių stovykla. Iš kitų fortų VI išsiskiria autentiškumu – jis niekada nebuvo perstatomas, modernizuojamas.

„Čia pačios archajiškiausios fortifikacinės sistemos. Na, panašiai kaip VII fortas tik, kad VII labiau miesto užpultas, o šitas yra sveikas likęs. Tai šitas, mūsų nuomone, yra pats tinkamiausias senajai fortifikacijai pažinti“, – kalbėjo prof. V. Rakutis.

Infrastuktūrai sutvarkyti Kauno miesto savivaldybė skyrė 80 tūkst. eurų. Planuojamos dar didesnė investicijos.

„Esam su latviais laimėję projektą, kurio apimtis virš 300 tūkst., savivaldybės dalis yra 50 tūkst. Tai irgi bus investicijos infrastuktūrai, į stovėjimo aikšteles“,  – sakė Kauno miesto mero pavaduotojas Simonas Kairys.

Įrengti karinės technikos ekspoziciją planuojama per metus.