Lietuvoje

2018.03.28 20:18

Reformos įkarštyje darbą metė priedais apipilta ekspertė

Po trijų mėnesių šalyje iš pagrindų turi pasikeisti smurtą patiriančių vaikų priežiūra. Tačiau šią jautrią reformą įgyvendinančią Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą lydi kritika. Vadovė paskirta be konkurso, visai iš kitos srities, nuo pirmos jos darbo dienos įstaigoje klesti priedai, kai ministras garsiai skundžiasi, kad smurtaujantiems vaikams apginti trūksta milijono eurų. Galiausiai pačiame reformos įkarštyje tarnybos direktorė Žydronė Kasparienė darbą metė.

Nors ir apipilta priedais, Įvaikinimo tarnybos vadovė ilgai darbe neišsilaikė. Išdirbusi daugiau nei pusmetį Žydronė Kasparienė išėjo iš darbo. Vadove ji paskirta be konkurso, buvo tiesiog perkelta visai iš kitos srities – švietimo ir mokslo ministerijos, kuriai tuo metu vadovavo Kasparienės žemietė bičiulė, ministrė Audronė Pitrėnienė.

Nuo pirmos darbo dienos socialinės apsaugos ir darbo ministras Ž. Kasparienei paskyrė 60 procentų priedą. Su juo alga buvo daugiau nei 2200 eurų. O direktorė priemokomis apibėrė savo pavaldinius. Papildomai kas mėnesį gaudavo beveik visi darbuotojai. Priedai tarnyboje klestėjo, kai ministras skundėsi, kad vaiko teisių reformai trūksta milijono.

Socialinės apsaugos ministras Linas Kukuraitis sakė, kad su pareigomis ji susitvarkė puikiai. „Esu gavęs jau daugiau nei prieš mėnesį jos prašymą išeiti. Reikia pasakyti, kad direktorė jau kurį laiką galvojo apie migraciją. Jos šeima didžioji dalis jau yra išvykusi, tai dėl to daugiau aš nelabai noriu komentuoti“, – sakė jis.

„Ji atėjo iš švietimo ir mokslo ministerijos, ar nebuvo taip, kad pritrūko kompetencijos ir nesusidorojo su pareigomis? Su pareigomis ji susidorojo puikiai, tie darbai, kurie yra padaryti, jie yra labai savalaikiai, jie svarbūs, labai daug padaryta dėl pertvarkos“, – įsitikinęs ministras.

Savivaldybės skundžiasi, kad Kasparienės vadovaujama tarnyba reformai ruošėsi chaotiškai. Visiškai neaišku, kas ir ką nuo liepos turės darys, kai bus gauta žinia apie mušamą vaiką. Vilniaus vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Lina Juškevičienė pasakojo, kad reikėtų galvoti į ateitį.

„Ar yra bendros tvarkos? Ne, jų dar nėra. Kaip ir nėra funkcijų, kurios lieka savivaldybei, nėra aišku. Ne nuo liepos pirmos dienos, ne liepos pirmą dieną pradės veikti, steigsim naujus etatus, žiūrėsim, ką savivaldybės turės daryti. Jau dabar apie tai turėtume galvoti“, – kritikavo dabartinę padėtį ji.

Štai prieš porą savaičių Šalčininkų rajone vos poros mėnesių kūdikiui, kaip įtariama, tėvas sulaužė koją. Mažylis paguldytas į ligoninę, o kiti vaikai nuo nuolat geriančio ir smurtaujančio tėvo išvežti į globos namus.

Nors reforma numato, kad iš smurtaujančių tėvų vaikai laikinai turi būti perduoti budintiems globėjams, rajono valdžia pripažįsta – mažylius atidavė vaikų namams, nes visame rajone nėra nė vieno globėjo. Reforma sulaukė ir Prezidentės kritikos. Pasak šalies vadovės, nesiliaujantis smurtas prieš vaikus reikalauja sprendimų, o jie stringa.

Pasak ministro, iki rudens Įvaikinimo tarnyba dirbs be vadovo.