Naujienų srautas

Lietuvoje2018.03.28 12:18

Žmonės norėtų vaistų įsigyti ir prekybos centruose

LRT.lt 2018.03.28 12:18

Dauguma žmonių pritaria siūlymui leisti kai kuriuos nereceptinius vaistus, pavyzdžiui, nuo skausmo, karščiavimo, parduoti ne tik vaistinėse, bet ir kitose mažmeninės prekybos vietose, tarkim, parduotuvėse. Gyventojai tai aiškina tuo, kad daugumai jų yra tekę patirti nepatogumų, kai prireikė vaisto, o vaistinės jau nebedirbo. Tai parodė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas.

Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, atliktos apklausos rezultatai tik patvirtino, kad SAM siūlomas naujoves palankiai vertina didžioji dalis apklausos dalyvių.

„Alternatyvių prekybos vietų ir būdų atsiradimas sudarytų daugiau galimybių pacientams rinktis, kaip, kur, kada jiems patogiau įsigyti vaistus. Žinoma, jų pasirinkimas būtų ribotas ir griežtai kontroliuojamas, t. y. ne bet kokius vaistus būtų galima įsigyti. Pavyzdžiui, nuo skausmo, karščiavimo ir tais atvejais, kai jų prireikia nedelsiant, o vaistinė toli arba tuo metu ji neveikia.  Galimybė vaistų nusipirkti bet kada ir tik tiek, kiek tuo metu reikia, tikėtina turėtų sumažinti ir namuose kaupiamų perteklinių vaistų kiekius. Šie pokyčiai bus patogūs daugumai žmonių“, – pranešime žiniasklaidai teigia viceministrė K. Garuolienė.

Net 72 proc. respondentų, daugiausiai miestų gyventojai, norėtų didesnio vaistų prieinamumo. Tai argumentuojama tuo, kad daugiau kaip pusei (60 proc.) apklausoje dalyvavusių žmonių yra tekę atsidurti situacijoje, kai prireikė nereceptinio vaisto, tačiau vaistinių darbo laikas jau buvo pasibaigęs ir įsigyti reikiamo vaisto nepavyko.

Didžioji dalis – 82 proc. – apklaustųjų taip pat pritartų siūlymui leisti vaistinėms nuotoliniu būdu parduoti visus vaistus pagal elektroninius receptus. Galimybe vaistus įsigyti elektroniniu būdu jau naudojasi ir ateityje planuoja naudotis – pusė respondentų.

Pusė apklausos dalyvių, besigydžiusių dienos stacionare, tai pat norėtų kompensuojamus vaistus, kurie skirti dienos stacionaro paslaugai suteikti, įsigyti paprasčiau ir greičiau. Jie norėtų vaistus įsigyti čia pat – gydymo įstaigų vaistinėse.

SAM primena, kad siūloma leisti vaistinėms prekiauti internetu receptiniais vaistais (išskyrus narkotinius ir psichotropinius) pagal elektroninius receptus, kaip yra kai kuriose šalyse, kur įdiegtas elektroninis receptas. Tuomet pacientai turėtų daugiau galimybių pasirinkti, kaip jiems patogiau įsigyti receptinius vaistus ir galėtų rinktis – eiti pirkti receptinių vaistų į vaistinę, ar juos įsigyti internetu.

Taip pat siūloma leisti prekiauti nereceptiniais vaistais mažmeninės prekybos vietose taip sudarant galimybes žmonėms įsigyti būtiniausių vaistų, kurių kiekis būtų ribotas, tuo metu, kai jų reikia, o vaistinės nedirba. Kita siūloma naujovė – sudaryti galimybes gydymo įstaigoms pačioms steigti savo ligoninių vaistines bei aprūpinti dienos stacionare gydomus pacientus reikiamais kompensuojamaisiais vaistais, kad pacientai juos galėtų įsigyti vietoje.

Šie SAM siūlomi Farmacijos įstatymo pakeitimai jau svarstomi Seimo komitetuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi