Lietuvoje

2018.03.27 10:10

VRK slėptą išvadą VMI nori perduoti be serialo „Naisių vasara“ vertinimo

Liepa Želnienė, 15min.lt 2018.03.27 10:10

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pirmadienio posėdyje numačiusi svarstyti išvadą apie nuo pernai birželio slėptą išvadą dėl juridinių asmenų skirtos paramos mecenatu (globėju) įvardijant Ramūną Karbauskį įvertinimo, šį klausimą atidėjo ketvirtadieniui. Posėdyje dalyvavo 8 iš 13 VRK narių, kvorumui to užteko, tačiau dauguma nutarė, kad reikia platesnės diskusijos.  

„Lengvai nustebino, kad susirinkom tik aštuoniese šiandien. Iš tiesų trys nariai lyg ir minėjo, kad nedalyvaus, iš anksto pranešė, tačiau trūksta gerokai daugiau negu trijų narių ir šiandien norime priiminėti tikrai svarbias išvadas. Na, ir mūsų dalyvavimas, ypatingai ekspertų [...] yra svarbus“, – posėdžio metu kalbėjo komisijos narys Vilius Semeška ir siūlė pirmadienį su R. Karbauskio veikla susijusios išvados nesvarstyti.

Tokiam sprendimui pritarė 4 VRK nariai, 3 buvo prieš.

BNS nuotr.

Klausimą atidėjo

„Matyt, kad galim kitą kurią tai dieną svarstyti klausimą“, – penktą balsą pridėjo VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Anksčiau buvo teigiama, kad dokumentas dėl juridinių asmenų skirtos paramos vertinamas darbo grupės, tiriančios galimą politinę reklamą seriale „Naisių vasara“. Tačiau dabar surastas kitas kelias.

Penktadienį ta pati darbo grupė, kuri tiria serialą, priėmė išvadą apie išvadą. Kad ir kaip keistai tai beskambėtų, pasirodo, viešam VRK posėdžiui tikrai teikiamas ne pernai birželį VRK darbo grupės parengtas dokumentas, o šio dokumento pagrindu parengta nauja išvada.

Vienintelis dokumentų skirtumas tas, kad iš pernai parengtos išvados išimta dalis apie „Naisių vasaros“ serialą, mat jį VRK nutarė tirti atskirai.

O visa kita liko nekoreguota. Išvadoje teigiama, kad įstatymų pažeidimų VRK nerado nė viename iš šešių renginių, kurių mecenatu buvo pristatomas R. Karbauskis, nors finansiškai jis asmeniškai projektų nerėmė. Dauguma jų, kaip nustatyta, buvo remiami politiko verslo lėšomis.

Į išvadų turinio skirtumus posėdžio metu dėmesį atkreipė ir VRK narė Svajonė Šaltauskienė: „Norėčiau išgirsti darbo grupės nuomonę, kodėl visgi šitas klausimas pateiktas svarstyti be „Naisių vasaros“, jeigu iš tikrųjų tai yra objektyvios priežastys, mes jas galėsime įvertinti ir pasvarstyti, [...] kokiame etape svarstymo yra ta darbo grupė.“

Ketvirtadienį išvados dėl „Naisių vasaros“ dar nebus

„Naisių vasaros gabalas išimtas tam, kad jį galima būtų kartu su visu serialu išnagrinėti ir pateikti savo nuomonę bendrą dėl viso serialo, o ne tik dėl vieno atskiro septintojo sezono“, – atsakė VRK narė Olga Kilkinova.

Jos teigimu, ketvirtadienį, kai VRK planuoja nagrinėti klausimą dėl juridinių asmenų skirtos paramos mecenatu (globėju) įvardijant Ramūną Karbauskį, išvada dėl „Naisių vasaros“ dar nebus parengta.

„Nors draftas yra, mes dar turime pakankamai klausimų apsitarti viduje“, – teigė O. Kilkinova.

Ji taip pat pažymėjo, kad pernai surinkti duomenys naujos darbo grupės šįmet buvo įvertinti iš naujo.

„Mes iš naujo padarėme vertinimą tos pažymos, turimų duomenų. Tie klausimai, kurie darbo grupei vertinimo metu buvo kilę; mes taip pat žiūrėjome ir kažkokius papildomus duomenis. Ir čia yra pateikta būtent darbo grupės įvertinimas kiekvieno epizodo iš senos išvados“, – sakė O. Kilkinova.

Pirmadienį svarstymui VRK teiktoje išvadoje siūlyta pernai surinktus duomenis kartu su 2018 m. vasario 26 dieną gautomis „Agrokoncerno“ paramos teikimo metinėmis ataskaitomis perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), kad ši pagal kompetenciją įvertintų galimus labdaros, paramos ir mokestinius klausimus reglamentuojančių įstatymų pažeidimus.

Tokią išvadą dėl išvados penktadienį parengė VRK darbo grupė, kuriai priklauso VRK pirmininkės pavaduotojai Vincentas Vobolevičius ir Svetlana Misevičienė, VRK narė Olga Kilkinova ir VRK sekretoriato darbuotojai Lina Petronienė, Rimantė Ivaškovaitė ir Vytautas Vilys.

Žadėjo prijungti prie serialo tyrimo

Anksčiau VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė yra sakiusi, kad šį tyrimą vykdė praėjusios kadencijos VRK nariai, todėl jų priimta išvada taip pat turėjo būti pateikta senos komisijos darbo laiku. Taip pat L. Matjošaitytė yra minėjusi, kad ši išvada bus įvertinta tiriant skundus dėl serialo „Naisių vasara“.

„Taip, galbūt, pripažįstu, reikėjo tą išvadą nagrinėti anksčiau, bet dabar yra puiki proga į visus klausimus atsakyti kompleksiškai“, – sakė L. Matjošaitytė.

BNS nuotr.

Vasario pabaigoje dėl to VRK buvo sutarusi ir viešame posėdyje. Nutarta, kad sprendimas dėl informacijos perdavimo ar neperdavimo VMI, taip pat dėl duomenų, kurie galėtų būti perduoti, aprėpties, bus priimtas tuomet, kai šios kadencijos VRK darbo grupė, tirianti serialą „Naisių vasara“, baigs darbą ir įvertins visą iki šiol šiuo klausimu gautą informaciją.

Šiai grupei pavesta įvertinti ir iki šiol komisijai svarstyti nepateiktą 2017 m. birželį darbo grupės pabaigtą išvadą dėl juridinių asmenų skirtos paramos mecenatu (globėju) įvardijant R. Karbauskį.

„Agrokoncernui“ panorėjus, VRK paliepus?

Tačiau vasario pabaigoje VRK sulaukė „Agrokoncerno“ prašymo nedelsiant perduoti su įmone susijusius duomenis VMI.

Vos jį gavus, VRK pirmininkė sušaukė skubų VRK posėdį ir ragino komisiją duomenis perduoti VMI. Tačiau komisijos nariai nesuprato, kokiu pagrindu tai turėtų būti daroma, jei pati išvada nėra apsvarstyta komisijos, nėra pateikta komisijos nariams susipažinti, prie dokumento neparengtas sprendimo projektas. Tuomet klausimo svarstymą sutarta atidėti. „Agrokoncernas“ savo ruožtu į VMI kreipėsi pats.

Išvada, pagal kurią parengtą naują išvadą pirmadienį svarsto VRK, buvo parengta dar pernai birželio 14 dieną. Tačiau tuometis VRK pirmininkas jos neregistravo ir birželio 22 dieną perdavė naujai komisijos pirmininkei L. Matjošaitytei.

Pastaroji iki dabar neįtraukė išvados į VRK viešo posėdžio darbotvarkę.

Šia išvada baigėsi metus trukęs VRK darbo grupės tyrimas, aprėpęs ne tik serialą „Naisių vasara“, bet ir kitus renginius, kuriuos R. Karbauskis buvo pristatomas mecenatu.

Pernai gruodį skundą dėl „Naisių vasaros“ serialo VRK vėl parašė prodiuseris Kristupas Krivickas. Iš pradžių buvo parengta preliminari išvada, kad seriale politinės reklamos neužfiksuota ir siūlyta plačiau situaciją tirti nuolatinei VRK darbo grupei, tiriančiai politinės reklamos ir rinkėjų papirkinėjimo klausimus.

Tačiau tuomet 15min išsiaiškino, kad dar 2016-aisiais, prieš Seimo rinkimus, VRK jau tyrė serialą „Naisių vasara“ ir to tyrimo išvada nebuvo pateikta VRK nariams bei visuomenei susipažinti. Seimo nariai Algirdas Sysas bei Ingrida Šimonytė pareikalavo VRK „Naisių vasarą“ tirti iš naujo.

Iš pradžių suburtai VRK darbo grupei, vykdančiai tyrimą vadovavo Vincentas Vobolevičius, pats pripažinęs, kad padėjo rengti „valstiečių“ rinkimų programą ir turintis ryšių su „valstiečiais“ per savo įsteigtą „Laisvos visuomenės institutą“.

Atskleidus šią informaciją V. Vobolevičius iš darbo grupės vadovų pasitraukė, bet liko joje eiliniu tyrėju.

Dabar šioje grupėje likę dirbti trys VRK nariai ir trys sekretoriato darbuotojai. Vadovo grupė neturi. Baigti tyrimą grupė ketinta iki balandžio mėnesio.