Lietuvoje

2018.03.26 16:28

Lygių galimybių pažeidimai Lietuvoje: dėl ko dažniausiai skundėsi pernai?

LRT.lt2018.03.26 16:28

Kovo 26 d. Seime Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba visuomenei pristatė metinę veiklos ataskaitą. Lyginant su 2016 m., pernai kreipimųsi į instituciją padaugėjo beveik penktadaliu, teigiama tarnybos pranešime spaudai. 

Į Tarnybą iš viso kreipėsi 757 žmonės, beveik pusė jų tai darė pastebėję galimą diskriminaciją dėl lyties. Antroje vietoje, pagal kreipimųsi skaičių, rikiuojasi galima diskriminacija dėl amžiaus, trečioje – dėl negalios. Galimi lygių galimybių pažeidimai dėl socialinės padėties, tautybės, lytinės orientacijos ir kitų pagrindų pastebėti kur kas rečiau.

Pareiškėjai dažniausiai skundėsi dėl galimos diskriminacijos darbo santykių, vartotojų teisių apsaugos, valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų veiklos srityse. Moterys kreipėsi dažniau nei vyrai (48 proc. ir 35 proc. atitinkamai). 

Lygių galimybių tarnybo iliustr.

Kaip ir kasmet, aktyviausiai galimai pažeistas savo teises gynė Vilniaus regiono gyventojai. Jie sudarė beveik trečdalį visų pareiškėjų. Pasyviausi buvo Tauragės regiono gyventojai –  iš viso kreipėsi tik 2 asmenys.  

Keletą metų iš eilės nuosekliai augo žmonių, besikreipusių dėl galimos diskriminacijos lyties pagrindu, skaičius. Galima įžvelgti tendenciją, kad ši lygių galimybių pažeidimo rūšis visuomenei lengviausiai atpažįstama. Daugėjo kreipimųsi dėl galimo seksualinio priekabiavimo, daugiau įmonių bei organizacijų konsultavosi dėl šios diskriminacijos formos prevencijos.

Lygių galimybių tarnybo iliustr.

Vertindama faktą, kad kasmet vis daugėja į Tarnybą besikreipiančių žmonių, lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė įžvelgia laisvėjančios visuomenės požymius.

„Statistika iškalbinga. Akivaizdžiai matome didėjantį visuomenės sąmoningumą, norą ir pareigą pranešti apie patirtą ar pastebėtą neteisybę. Džiaugiuosi, kad Lietuvos gyventojai yra vis aktyvesni“, – sako ji. Kontrolierė savo iniciatyva pati pradėjo 25 tyrimus.

Pagerėjusius rezultatus galėjo lemti ir palengvintos kreipimosi į Tarnybą procedūros. Norėdami pateikti skundą ar gauti informaciją, pareiškėjai gali užpildyti e-skundo ar paklausimo formą, taip pat parašyti žinutę  socialiniame tinkle „Facebook“.

Populiariausi