Lietuvoje

2018.03.26 20:01

Lietuva išsiunčia tris Rusijos diplomatus

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2018.03.26 20:01

Pirmadienį į Užsienio reikalų ministeriją buvo pakviestas Rusijos Federacijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas. Užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius Rusijos ambasadoriui įteikė notą, kuria trys Rusijos ambasados darbuotojai skelbiami Lietuvoje nepageidaujamais asmenimis dėl su diplomato statusu nesuderinamos veiklos, rašoma pranešime spaudai.

Pasak Užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, žvalgybinę veiklą vykdę asmenys Lietuvą turi palikti per savaitę.

Šis žingsnis žengtas daliai Europos Sąjungos (ES) šalių rengiantis paskelbti apie po diplomatine priedanga veikiančių Rusijos žvalgų išsiuntimą. Pirmadienį Vokietija bei Prancūzija taip pat pranešė išsiunčianti po keturis Rusijos diplomatus, JAV ketina išsiųsti 60 Rusijos diplomatų, Latvija ketina išsiųsti vieną ambasados darbuotoją, kai iš Ukrainos bus priversti iškeliauti 13 Rusijos diplomatų.

Kaip socialiniame tinkle „Facebook“ teigia politologas Linas Kojala, toks Vakarų šalių susivienijimas – rimtas ženklas Rusijai.

Kaip rašoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime, kovo pradžioje įvykęs buvusio Rusijos agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimas Jungtinėje Karalystėje esančiame Solsberio mieste, kurio metu nukentėjo dar beveik 20 asmenų – tai pirmasis atvejis po Antrojo pasaulinio karo, kai Europoje panaudojamas cheminis ginklas.

Europos Vadovų Taryba kovo 23 dieną pareiškė, jog pritaria Jungtinės Karalystės vertinimui, kad Rusijos Federacija yra atsakinga už šį išpuolį, ir kad nedvejodama palaiko Jungtinę Karalystę šio sunkaus iššūkio bendram saugumui akivaizdoje.

Išsiųsdamos su diplomato statusu nesuderinama veikla užsiimančius asmenis Jungtinei Karalystei solidarumą reiškiančios šalys siekia išardyti Rusijos žvalgybinius tinklus Europoje, stiprinti šalių saugumą ir atsparumą priešiškai veiklai.

Užsienio reikalų ministerija taip pat siūlo vidaus reikalų ministrui įtraukti 21 asmenį į sąrašą asmenų, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvą, vadovaujantis Užsieniečių teisinės padėties įstatymo nuostatomis, numatančiomis tokią sankciją už sunkius žmogaus teisių pažeidimus, korupciją ir pinigų plovimą (vadinamuoju Magnickio įstatymu). Užsienio reikalų ministerija, remdamasi atsakingų Lietuvos institucijų rekomendacija bei atitinkamais sąjungininkų veiksmais, kreipiasi ir į Migracijos departamentą, siūlydama uždrausti dar 23 asmenims atvykti į Lietuvą dėl galimos grėsmės valstybės saugumui ar viešajai tvarkai.

Rusija ketina išsiųsti Lietuvos diplomatų

Reaguodama į Lietuvos žingsnius, Rusija ketina išsiųsti kelis Lietuvos diplomatus, pranešė ambasadorius.

„Veiksime abipusiu principu ir padarysime tą patį, ką padarė Lietuvos pusė“, – žurnalistams pirmadienį sakė ambasadorius Aleksandras Udalcovas.

„Mus įtraukė į tokią istoriją, kad mes negalime rodytis kvailiais. Reikia veikti taip, kaip veikė visi kiti“, – pridūrė jis.

Ambasadorius teigė, kad Lietuvos sprendimas išsiųsti tris rusų diplomatus yra „visiškai nepagrįstas, visiškai neapgalvotas“ ir nepagrįstas įrodymais, kad jie iš tikrųjų dirbo žvalgyboje.

A. Udalcovas nedetalizavo, kiek Lietuvos diplomatų bus išsiųsta iš Rusijos ir kada tai gali nutikti.

Lietuva rusų diplomatus iš šalies išsiunčia siekdama parodyti solidarumą Britanijai dėl buvusio rusų šnipo apnuodijimo.

A. Udalcovas sakė, kad iš Lietuvos bus išsiųsti išsiųsti du aukšto rango diplomatai ir gynybos atašė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.