Lietuvoje

2018.03.23 10:40

Kodekso pataisos padėtų spręsti balkonų, lodžijų ar terasų remontų problemas

ELTA 2018.03.23 10:40

Civiliniame kodekse siūloma patikslinti butų ir kitų patalpų savininkų dalies bendrojoje dalinėje nuosavybėje reglamentavimą.

Siūloma įteisinti, kad jeigu namo fasado išorinės konstrukcijos (atskirų balkonų, lodžijų ir terasų laikančiosios konstrukcijos, aptvarai, stogeliai, išorės durys, išoriniai laiptai), mechaninė ar kita įranga (liftai), yra tik prie atskirų butų ir kitų savininkams priklausančių patalpų ir gali būti naudojami tik jų poreikiams tenkinti ir toks jų naudojimas netrukdo kitiems savininkams naudoti butus ir kitas patalpas pagal paskirtį, tai šios konstrukcijos ir įranga bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso tik su jomis susijusiems butų ir kitų patalpų savininkams.

Tai numatančią Civilinio kodekso 4.82 straipsnio pataisą įregistravę Seimo nariai konservatoriai Vytautas Juozapaitis, Arvydas Anušauskas, Vytautas Kernagis, Kazys Starkevičius ir Dainius Kreivys sako, kad šiuo projektu siekiama socialiai teisingesnio išlaidų, susijusių su bendrojo naudojimo objektų naudojimu, priežiūra ir atnaujinimu, paskirstymo.

„Projektų rengimą paskatino daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų keliamos problemos, susijusios su pastato administravimu, bendrosios dalinės nuosavybės valdymu, naudojimu, priežiūra, butų ir patalpų savininkų teisių pažeidimu. Kyla daug neaiškumų dėl gaunamų augančių pastato priežiūros, remonto išlaidų. Ypač daug nesutarimų, konfliktų tarp namo gyventojų kyla dėl nepagrįstų remonto mokesčių už neturimus ir neprieinamus naudoti balkonus, mechaninę ar kitą įrangą, esančius tik prie atskirų butų ir kitų savininkams priklausančių patalpų ir galimus panaudoti tik jų poreikiams tenkinti“, – sako projektą parengę Seimo nariai.

Jie taip pat įregistravo Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo pataisas, kuriose taip pat siūloma patikslinti ir apibrėžti bendrųjų pastato konstrukcijų ir pastato fasado atskirų architektūros elementų bendrųjų konstrukcijų sąvokas. 

Projektų autoriai tikisi, kad priėmus Civilinio kodekso ir įstatymo pataisas pagerėtų daugiabučių gyvenamųjų namų butų savininkų kaimyniniai santykiai.