Naujienų srautas

Lietuvoje2018.03.22 19:54

Vilniuje išdalinti „oskarai“ labiausiai nusipelniusiems žmogaus teisių srityje

Ketvirtadienio vakarą Valdovų rūmuose vyko jubiliejinė Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų teikimo ceremonija. Joje pagerbti labiausiai 2017 m. žmogaus teisių srityje nusipelnę asmenys, organizacijos ir iniciatyvos.

Iš viso įteikti aštuoni apdovanojimai, pažymintys nuopelnus skirtingose žmogaus teisių temose – lyčių lygybės, tautų savitarpio supratimo, LGBT* lygiateisiškumo, amžiaus, negalios, religijų ir įsitikinimų, metų proveržio bei Atviros visuomenės piliečio kategorijose.

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė, sveikindama susirinkusius, ragino nesustoti ir kurti valstybę, kuria galime didžiuotis: „Labas vakaras, gerbiamieji, nominantai, žmogaus teisių puoselėtojai. Man ne tik malonu, bet ir didelė garbė stovėti prieš jus, nes jūs ir esate tie, kurie sudaro mūsų valstybės tvirtą ir stiprų, demokratišką pamatą. Tik jūsų nominantai, žmogaus teisių puoselėtojai, dėka galim didžiuotis mūsų valstybe, tad nesustokite kurti, nes mes be jūsų negalėsime išlaikyti valstybės tokios, kurioje mes gyvename, o aš noriu didžiuotis mūsų valstybe. Gražaus vakaro“.

BNS nuotr.

Muzikiniais kūriniais publiką ketvirtadienio vakarą sveikino nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos nugalėtoja Ieva Zasimauskaitė, dainininkė Jurga Šeduikytė, „Lietuvos balso“ finalininkas Gražvydas Sidiniauskas, atlikėjas Kazimieras Likša ir grupė „Bjelle“.

Svečiai buvo kviečiami apsirengti juodai ir taip išreikšti paramą #MeToo judėjimui. Dauguma vakaro svečių paisė šio prašymo. Vakarą užbaigė Metų proveržio apdovanojimas, kuris atiteko aktorei Eglei Račkytei, prabilusiai apie seksualinį priekabiavimą.

Kas gi tie labiausiai praėjusiais metais žmogaus teisių srityje nusipelnę asmenys, organizacijos ir iniciatyvos? (Laimėtojai paryškinti)

1) Lyčių lygybės apdovanojimas:

·         Karolis Kaupinis

·         Komiksas apie smurtą artimoje aplinkoje „Birutė bebaimė“

·         Specializuotų pagalbos centrų tinklas

Apdovanojimas skirtas už kasdienę kovą su smurtu artimoje aplinkoje. Septyniolika specializuotos pagalbos centrų visoje Lietuvoje kasdien teikia kompleksinę pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims. Nukentėjusįjį išklausantys ir konsultuojantys specialistai padeda atpažinti ir įvardyti smurto apraiškas, suteikia kvalifikuotą psichologinę ir teisinę pagalbą bei įgalina gyventi be smurto. 2017 metais pagalba suteikta 11 tūkstančių 635 asmenims.

BNS nuotr.

2) Įveiktos kliūties apdovanojimas:

·         Motociklininkų ir neregių žygis per Lietuvą „Mane veža 2017“

·         Lietuvos neįgaliųjų forumo administracijos direktorė Henrika Varnienė

·         „Raudonos nosys“ – gydytojai-klounai

Apdovanojimas skirtas už diskusijų apie žmonių su negalia įdarbinimo sistemos keitimą skatinimą. Už pradėtą dialogą su Sveikatos apsaugos ministerija dėl nekokybiškų kompensuojamųjų medicinos priemonių. Henrika Varnienė yra skirtingų negalių organizacijų asociacijos Lietuvos neįgaliųjų forumas direktorė ir vaiko su negalia mama. Daugiau nei 10 metų gina žmonių su negalia teisę į kokybiškas ir įtraukias švietimo, sveikatos paslaugas, prieinamą aplinką, galimybę gyventi savarankiškai savo bendruomenėje.

3) Vaivorykštės apdovanojimas:

·         Asociacijos LGL žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius

·         Kamilė Gudmonaitė, spektaklio „Trans trans trance“ režisierė

·         Dokumentikos namai už video portretų ciklą apie translyčius žmones

Apdovanojimas skirtas už translyčių asmenų atstovavimą nacionaliniuose teismuose ir indėlį formuojant progresyvią Lietuvos teismų praktiką teisės į lytinės tapatybės pripažinimą kontekste. 2017 m. balandžio mėn. Vilniaus miesto apylinkės teismas pirmą kartą įpareigojo civilinės metrikacijos skyrių translyčiam asmeniui išduoti naujus asmens tapatybės dokumentus be privalomojo chirurginės operacijos reikalavimo. Po šio sprendimo asmens tapatybės dokumentai teismo keliu buvo pakeisti dar 10 žmonių.

Renginio vedėja E. Daugėlaitė, BNS nuotr.

4) Atviros visuomenės piliečio apdovanojimas

·         Julija Steponaitytė ir Paulė Bocullaitė

·         Laikšraščio „Širvis“ žurnalistės Andželika Bagočiūnienė, Janina Pukienė, Valda Patinskienė

·         Nacionalinis dramos teatras, spektakliai „Žalia pievelė“ ir „Dreamland“

Apdovanojimas skirtas už atkaklumą kuriant nepriklausomą ir bendruomenišką regioninę žurnalistiką. Nepriklausomos Širvintų krašto piliečių žiniasklaidos laikraštis „Širvis“, nepaisydamas institucijų priešiškumo ir finansų trūkumo, 2017 m. kūrė ir palaikė nepriklausomą informacinę erdvę, suteikdamas žodį tiems, kurie priešingu atveju būtų likę bebalsiai, keldamas klausimus, kurie būtų nutylėti.

5) Apdovanojimas „Geriausias amžius – mano amžius“:

·         Nepatogaus kino klasė

·         Urtė Lina Orlova, projektas „Senučiukai“

·         Gita Mickevičiūtė, projektas „Senelių darželis“

Apdovanojimas skirtas už senelių bendruomeniškumo ir užimtumo skatinimą. Tai neseniai įkurtas dienos užimtumo centras, siekiantis mažinti senelių atskirtį, suburti juos į vieną vietą, kad jie galėtų jaustis jaukiai, kad išvengtų vienatvės, jaustųsi saugūs, užsiimtų kūrybine, pažintine veikla, vyktų į išvykas. Gitos Mickevičiūtės įkurtas centras yra orientuotas į tuos senelius, kurie dėl riboto judėjimo patys negali niekur išeiti. Juos į dienos centrą ir iš jo veža įstaigos vairuotojas.

BNS nuotr.

6) Tautų dialogo apdovanojimas:

·         Lenkų diskusijos klubas

·         Vaikų dienos centras „Padėk pritapti“

·         Valentinas Stech

Apdovanojimas skitas už dialogo tarp lenkų ir lietuvių skatinimą. Tai nepriklausoma Lietuvos lenkų organizacija, rengianti viešas diskusijas ir puoselėjanti dialogą tarp Lietuvos lenkų ir lietuvių. Klubas save laiko politiškai neangažuotu, jis ieško tarpusavio supratimo ir skatina toleranciją bei Lietuvos lenkų integraciją. Per 2017 m. klubas iš viso suorganizavo 21 renginį įvairiomis socialinėmis ir politinėmis temomis.

7) Religijų ir įsitikinimų įvairovės apdovanojimas:

·         Vidmantas Balkūnas

·         Erikas Rutkauskas

·         Lietuvos Kolpingo draugija

Apdovanojimas skirtas už religijos laisvės principo gynimą teisinėmis priemonėmis. Jehovos liudytojų religinės bendruomenės tarnas kreipėsi į Lietuvos administracinį teismą, atkreipdamas dėmesį į diskriminaciją dėl religijos taikant Karo prievolės įstatymą. Įstatyme numatyta, kad nuo karo tarnybos atleidžiami tik tradicinių religinių bendruomenių dvasininkai. Šį klausimą analizavo ir Lietuvos Konstitucinis Teismas, kuris 2017 m. nusprendė, kad visų religinių bendruomenių dvasininkai minėtame įstatyme turėtų būti traktuojami vienodai.

8) Metų proveržio apdovanojimas:

·         Erika Račkytė

·         Žydrė Gedrimaitė, projektas „Draugystė veža

·         Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos respublikinis centras, Pojūčių misterija „Muzikos kalba tamsoje

Apdovanojimas skirtas už drąsą ir ryžtą prabilti apie seksualinį priekabiavimą. Aktorė E. Račkytė buvo viena pirmųjų, prakalbusių apie seksualinį priekabiavimą, su kuriuo susidūrė viename Lietuvos teatrų. Paviešinusi šią istoriją ir nusprendusi kreiptis į teisėsaugą, aktorė paskatino plačias visuomenės diskusijas.

BNS nuotr.

Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus organizuoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu, remia Atviros Lietuvos fondas, Britų taryba, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Norvegijos Karalystės ambasada.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi