Lietuvoje

2018.03.19 23:09

LRT žurnalistai lankėsi Rytų Ukrainoje: šalis vis dar jaučia karo alsavimą

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.03.19 23:09

Informacija apie karo veiksmus Ukrainoje jau tapo įprasta, o patys ukrainiečiai prie karo kasdienybės, atrodo, įprato, tačiau praėjusią savaitę Ukrainos Marinkos miestelyje lankęsi LRT žurnalistai Vytenis Radžiūnas ir Giedrius Vitkauskas pasakoja, kad šalis vis dar jaučia karo alsavimą.

„[Karo alsavimas] tikrai jaučiamas ir, ko gero, dar ilgai bus jaučiamas. Informacija iš Ukrainos, antiteroristinės operacijos zonos įprasta ir patys gyventojai yra tarytum įpratę. Jų nestebina sprogimai ar snaiperių ugnis. Jeigu vietinius galima suprasti, kad jie nuo karo yra pavargę, informacija, kasdien sklindanti iš Ukrainos, įvairūs perspėjimai, taip pat jau bukina [ir mūsų dėmesį] ir ukrainiečiai pasigenda kasdienio vakarų spaudimo Maskvai“, – sako G. Vitkauskas.

Pasak žurnalistų, ant karo zonos ribos įsikūrusio miestelio kasdienybė stebina. „Mus įspėjo vaikščioti tik asfaltu, nelipti ant žemės, nes gali būti nesprogusių minų. Stebino, kaip vyksta gyvenimas miestelyje. Mes nuėjome į mokyklą. Net trečiokai ketvirtokai žino, ką daryti vykstant apšaudymams“, – pasakoja žurnalistas V. Radžiūnas. – [Tuo metu kariai] priešakinėse pozicijose verda barsčius, sportuoja, turį įsirengę sporto salę, apsikalę langus, nes jie yra išsprogdinti, kartais išleidžiami į miestelį nusipirkti maisto. Klausiau, kada gali pasibaigti karas, jie sakė: neįsivaizduojame.“

Žurnalistai Kijeve taip pat domėjosi didėjančia ukrainiečių migracija į Lietuvą. Per dieną ukrainiečiams išduodama daugiau kaip 100 nacionalinių Lietuvos vizų, praėjusiais metais išduota apie 12 000 nacionalinių vizų.

Išsamiau – įraše.