Lietuvoje

2013.07.01 09:29

L. Linkevičius: pirmininkaujanti šalis tampa geidžiama partnere

Algirdas Igorius, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2013.07.01 09:29

Pirmadienį Lietuva pirmąkart pradeda pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai. Liepos 5-ąją mūsų šalyje lankysis visi Europos Komisijos nariai. Lapkritį vyks vienas svarbiausių pirmininkavimo renginių – Rytų partnerystės vadovų susitikimas Vilniuje.

Pirmadienį Lietuva pirmąkart pradeda pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai. Liepos 5-ąją mūsų šalyje lankysis visi Europos Komisijos nariai. Lapkritį vyks vienas svarbiausių pirmininkavimo renginių – Rytų partnerystės vadovų susitikimas Vilniuje.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad pirmininkavimas ES Tarybai yra ne tik garbė, bet ir atsakomybė bei pareiga.  

„Mes ne vadovausim. Mes moderuosim, būsim nešališki, bet tam tikra prasme būsim ir šališki ten, kur reikia pozityvo. Apskritai kalbant, tai didelė atsakomybė. Tai ne tik garbė, bet ir atsakomybė, ir pareiga. Ne visi gal žino, kad čia nėra laimėtas grožio konkursas. Čia tiesiog atėjo mūsų eilė – esame pirmi iš Baltijos šalių, visi žvilgsniai [nukreipti] į mus“, – sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.  

Anot ministro, Lietuvos pirmininkavimo prioritetai – patikima, auganti ir atvira Europa. Patikimumas – tai sprendimai, susiję su bankų veiklos mechanizmų nustatymais ir pinigų sąjunga. Augimo klausimai siejami su Europos Sąjungos rinkos plėtra ir darbo vietų kūrimu. Atvira Europa – tai dialogas su narystės siekiančiomis šalimis: Turkija, Serbija, Juodkalnija. Nacionalinius prioritetus yra patvirtinęs Seimas.

„Vidaus energetinės rinkos sukūrimas. Ir paminėčiau pora [prioritetų], susijusių su atvira Europa. Vienas iš jų – minėta Rytų partnerystė. Kitas Seimo patvirtintas prioritetas – išorinė ES sienų apsauga“, – vardija L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministras sako, kad Lietuvos pirmininkavimo metu bus nagrinėjama per 550 klausimų. Tiek bus sukurta darbo grupių. Jose dirbs 1500 ekspertų, kurie derins atskirų šalių pozicijas. Lietuvoje vyks per 200 renginių, daugiau kaip 20 ministrų lygio susitikimų. Lietuvos pirmininkavimo sėkme būtų laikoma pasirašyta asociacijos sutartis su Ukraina.

„Mūsų pridėtinė vertė – tiek Lietuvos politikų, tiek ekspertų Rytų Europos regiono žinojimas ir supratimas. Mes, būdami moderatoriumi, įvairiose diskusijose galime detaliau paaiškinti Vakarų partneriams ir kitoms ES šalims, padėti giliau suprasti situaciją tiek Ukrainoje, tiek Pietų Kaukazo šalyse, tiek Moldovoje ir Baltarusijoje“, – teigia Rytų Europos studijų centro direktorė Kristina Vaičiūnaitė.  

Mūsų šalyje pagrindiniai darbiniai posėdžiai vyks sostinėje – Nacionalinėje dailės galerijoje ir „Litexpo“ rūmuose. Valdovų rūmuose bus rengiami priėmimai, iškilmingos vakarienės. Čia užsienio svečiams bus pristatomas šalies paveldas, rengiami klasikinės muzikos koncertai.  

„Mes netgi galėsime, atsižvelgdami į svečių interesus, jų kilmę, siūlyti įvairias temines ekskursijas. Pavyzdžiui, Danijos svečiams būtų labai įdomu sužinoti, kad 1643 m. čia lankėsi tuometinio Danijos karaliaus Kristijono IV sūnus Valdemaras ir yra išlikęs aprašymas, kaip įvyko jo priėmimas Valdovų rūmuose. Ir tokių faktų yra begalė“, – sako Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja Jolanta Karpavičienė.

Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai iš biudžeto yra skirta 214 mln. Lt. Dar automobilius, degalus, įvairius produktus ir paslaugas neatlygintinai teiks 18 šalies bendrovių įmonių.

„Norime prisidėti ir prie didžiulio renginio, didžiulio iššūkio Lietuvai – pirmininkavimo ES, ir tikimės sutikti partnerių, būti matomi“, – sprendimą neatlygintinai tiekti vandenį ES šalių lyderiams ir aukštiems pareigūnams aiškino UAB „Birštono mineraliniai vandenys“ valdybos pirmininkas Norbertas Pranckus.

Į pirmininkavimą atvykstantiems svečiams bus teikiamos dovanos.

„Aukščiausio rango pareigūnams bus dovanojamos protokolinės tradicinės dovanos: kaklaraiščiai vyrams ir skarelės moterims, papuoštos lietuviška simbolika, stilizuotu sodo motyvu“, – sako Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai atstovė spaudai Lietuvoje Rasa Jakilaitienė.

Dar būtų galima pridėti, jog pirmininkavimo proga sostinėje išasfaltuotos kelios gatvės. Šiek tiek daugiau atsirado gėlynų.

„Lietuva iš tiesų turės progą parodyti savo gebėjimus būti lygiaverte partnere ES, parodyti savo vidinę politinę kultūrą. Kita vertus, mes galėsim parodyti, kaip mes esam susitvarkę viduje – savo miestus, kaip veikia mūsų maitinimo, poilsio, laisvalaikio įstaigos, kokia yra pasiūla“, – mano K. Vaičiūnaitė.

„ES yra žinomas žaidėjas. Svarbus, turtingas, įtakingas žaidėjas. Ir jei šalis pirmininkauja tokiam klubui, ji jau tampa matoma. Ji tampa geidžiama kaip partneris. Ji, reiškia, patikima šalis, jei ji sėkmingai tai daro. Netiesiogiai investicijų požiūriu patrauklumo turėtų padaugėti, jeigu mes tą gerai išnaudosim“, – įsitikinęs L. Linkevičius.